Bečejci će i ovo leto – kao i mnogo prethodnih leta od nestanka „Loštranda“ do danas – provesti na bazenima sportskog centra ili na obali Tise, ali bez uređenog kupališta uprkos obećanjima svake lokalne vlasti godinama unazad o izgradnji plaže.
Poslednje obećanje o tome da će Bečejci 2017. godine imati plažu datira iz leta 2016. godine kada je član Opštinskog veća zadužen za turizam Miomir Jelenić najavio da će Bečej već sledeće sezone dobiti uređenu plažu aktiviranjem takozvane Badžine plaže, čije su konture između stepenica na Tisi i kamp naselja izgrađene pre desetak godina. Jelenić je istakao da je vrednost radova na budućoj plaži oko 7 miliona dinara.
S obzirom na to da član Opštinskog veća nije govorio detaljnije o projektu plaže, pitanja o tome da li će Bečejci 2017. godine zaista dobiti uređenu plažu i gde, te da li postoji projekat i novac za taj poduhvat, postavili smo u avgustu prošle godine i predsedniku opštine Draganu Tošiću koji je rekao da „postoje dva projekta, jedan je takozvani Badžin projekat, a to je sređivanje plaže. Drugi projekat je u Komunalcu, reč je o uređenju tog dela obale Tise. Sredstva za uređenje obale Tise postoje, to je oko 7 miliona dinara koje smo predvideli. Mi želimo da spojimo dva projekta i da uredimo taj deo obale, a osim toga i da napravimo plažu. Međutim, plaža nije predviđena tamo gde je tzv. Badžina plaža. Tu je svakako predviđeno da se uradi infrastruktura, sportski tereni, recimo za odbojku na pesku, neki objekat, ali na tom mestu je predviđeno da bude pristanište u međunarodnoj saradnji sa Mađarskom. Plaža, o kojoj je pričao Jelenić, predviđena je pri kraju kamp naselja na Tisi, tamo gde počinje šuma. Plan je da se na tom delu poseku drva i da se napravi plaža“, rekao je Tošić.
Da bi se započela izgradnja plaže, potrebno je da opština dobije dozvolu od JVP Vode Vojvodine.
Tošić pre nešto manje od godinu dana nije precizno odgovorio na pitanje da li će Bečejci ove godine imati plažu, rekavši da se taj posao ne može uraditi za jednu sezonu, „kao što neki misle“. „Mi možemo da počnemo da radimo i da se uređeni deo obale koristi, ali taj posao se radi dve-tri godine. Postoji plan JP Direkcija za izgradnju o plaži, ali ja ne mogu da kažem da li će biti plaže sledeće godine. Moguće je ako brzo budemo dobili dozvolu JVP Vode Vojvodine, ali i u tom slučaju nije realno da sve bude urađeno do letnje sezone 2017. godine“.
Predsednik opštine je tada rekao da je ideja predstavnika lokalne samouprave da se leti život odvija na obali Tise.
Godinu dana kasnije nema ni naznaka gradnje plaže, a nema ni informacija o „aktiviranju“ obale Tise i realizaciji projekta „Tiski vrbak“, koji je najavljen pre nekoliko meseci na konferenciji za novinare u opštini, kada je predstavljen idejni projekat uređenja priobalja (obuhvata i deo nekadašnje Badžine plaže) „Tiski vrbak“.
V.d. direktora Turističke organizacije opštine Bečej Goran Sadžakov je prilikom predstavljanja idejnog projekta rekao da je reč o jednom od ključnih projekata razvoja turističke ponude opštine, te da su idejnim rešenjem predviđeni raznovrsni sadržaji na tom, sada neiskorišćenom prostoru, kao što su sojenice, izložbeni prostori, fontana, ugostiteljski objekti – planirana su tri objekta, jedan bi koristila Turistička organizacija, između ostalog i za prodaju suvenira – bina, deo lokacije bi zauzimali suncobrani i ležaljke, ali je planirano i postavljanje dečjeg igrališta i adrenalin parka. Ceo prostor bi bio okružen/ pošumljen žalosnim vrbama, a objekti bi bili izgrađeni od prirodnih materijala, pre svega od drveta.
Sadžakov je rekao da je, po procenama, vrednost projekta oko 30 miliona dinara, a da se deo novca planira obezbediti na konkursima koje raspisuje pokrajina, za izgradnju bine i sojenica predviđeno je oko 100.000 evra, a za taj iznos je opština Bečej zajedno sa bratskim gradom Čongradom konkurisala u okviru projekta prekogranične saradnje Srbije i Mađarske.
Ranije je rečeno da se rezultati konkursa očekuju krajem maja ili početkom juna, međutim, prema rečima člana Opštinskog veća zaduženog za oblasti kulture, civilnih organizacija i regionalne saradnje Čabe Štefanige, rezultata konkursa još nema i ne zna se ni kada će biti. On je rekao da je opština tražila oko 120.000 evra za montažne i demontažne objekte, za zemljane radove, mobilijar i sadnju zelenila, te da bi projekat trajao više godina, međutim, nije mogao da odgovori na pitanje da li bi, ukoliko bi projekat bio odobren, realizacija „Tiskog vrbaka“ bila započeta ove godine.
Što se tiče učešća opštine s projektom „Tiskog vrbaka“ na domaćim konkursima, prema sadašnjim informacijama iz lokalne samouprave, opština s tim projektom nije učestvovala na domaćim konkursima, jer joj je za to potrebna saglasnost JVP Vode Vojvodine koje zasad nema.
K.D.F.