Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Obeležen Dan Bečeja: Dodeljene nagrade i obećana obnova Pogače

Obeležen Dan Bečeja: Dodeljene nagrade i obećana obnova Pogačetrg_fontane

Svečanom sednicom Skupštine opštine i dodelom godišnjih nagrada zaslužnim građanima predstavnici lokalne samouprave, bečejskih javnih preduzeća, ustanova, institucija i njihovi gosti iz pokrajinske vlade, Narodne Skupštine i bratskih gradova iz Galante i Čongrada obeležili su 1. avgusta praznik Bečeja, Dan ravnopravnosti, koji je ustanovljen odlukom bečejskog parlamenta 18. februara 2009. godine. Inače, Bečej pre toga već 8 godina nije imao svoj dan – raniji dan opštine bio je 8. oktobar. Predlog da se 1. avgust obeležava kao Dan Bečeja rezultat je „političkog konsenzusa i prihvatljiv je za sve građane opštine“, rekao je 2009. godine prilikom donošenja odluke o Danu Bečeja na sednici Skupštine opštine tadašnji predsednik opštine Peter Knezi. Naime, 1. avgusta 1774. godine drugim ukazom o privilegijama Marije Terezije potvrđene su privilegije Potiskog krunskog distrikta date srpskom stanovništvu i proširene i na nesrpsko stanovništvo.

Neposredno pre održavanja svečane sednice Skupštine opštine, manifestacija je započeta podizanjem zastave Bečeja na jarbol na platou ispred zgrade lokalne samouprave, a potom su, u svečanoj sali gradske kuće, nakon prigodnih govora predstavnika vlasti, dodeljene godišnje nagrade. 

Među nagrađenima preduzetnik, pop, pisac, istoričar…

Na osnovu predloga Komisije za dodelu godišnje nagrade opštine Bečej i zvanja počasnog građanina, Skupština opštine je za 2016. godinu priznanja dodelila svešteniku Laslu Poši iz Bečeja „za
organizovanje dobrotvornog rada na pribavljanju namirnica, odeće, obuće, ogreva i lekova za socijalno ugrožene građane opštine Bečej bez obzira na nacionalnu i versku pripadnost, kao i za organizovanje brojnih naučnih radionica, koncerata klasične muzike i međunarodnih manifestacija čime je vršio popularizaciju naše opštine kako u Srbiji tako i van teritorije naše države“; istoričaru Dušanu Opinćalu iz Bečeja „za izuzetan i neprocenjiv rad na istraživanju, sakupljanju i obradi brojnih događaja iz prošlosti Bečeja, te istraživanjima o znamenitim građanima Bečeja, o čemu je objavio i dve knjige i to ’Bečej’ i ’Znameniti Bečejci’ u dva toma, a sve to uz višedecenijski pedagoški rad sa generacijama đaka u Ekonomsko-trgovinskoj školi u Bečeju“; profesoru mađarskog jezika i književnosti i piscu Laslu Berčeku iz Bečeja „za dugogodišnji rad sa đacima srednjih škola Bečeja, te njihovim uspešnim učestvovanjima na brojnim literarnim i recitatorskim takmičenjima, kao i za svoj dugogodišnji stvaralački rad iz oblasti književnosti, te objavljenim knjigama pesama, novela i romana od kojih je za poslednje delo pod nazivom Az örökség (’Nasleđe’) dobio prvu nagradu na konkursu za roman izdavačkog preduzeća ’Forum’ iz Novog Sada“; Balažu Česaku, instruktoru narodne igre i narodne pesme iz Bečeja „za višedecenijsko bavljenje mađarskim folklorom, te vođenjem folklornih grupa, organizovanjem i učestvovanjem na brojnim manifestacijama, koncertima i takmičenjima folklornih ansambala širom zemlje i inostranstva, te osvajanjem mnogobrojnih nagrada kao uspešnog koreografa čime je obezbedio popularizaciju mađarskih narodnih igara i time oplemenio lokalnu i širu zajednicu“; Osnovnoj školi „Zdravko Gložanski“ za „ostvarene rezultate na takmičenjima i smotrama učenika uz osvajanje mnogobrojnih prvih mesta na opštinskim takmičenjima iz oblasti srpskog jezika, hemije, biologije, matematike, tehničkog obrazovanja i informatike, čime je prepoznata kao jedna od vodećih škola na teritoriji opštine Bečej, kako po uspesima svojih učenika, tako i po broju upisanih prvaka za školsku 2016/2017. godinu“; sportistkinji Karolini Kalapoš iz Bečeja za „uspešno bavljenje karateom i osvajanje mnogobrojnih medalja od bronze do zlata kako na državnim, tako i na internacionalnim takmičenjima. Tokom 2010. godine kao članica reprezentacije Srbije na takmičenju koje je organizovao dr Ilija Jorga i Fudokan federacija od ukupno 64 takmičara osvojila je osmo mesto u svojoj generaciji. Tokom ove godine osvojila je 28 medalja, a u svojoj ukupnoj karijeri 208 medalja, čime je postala jedna od najuspešnijih sportistkinja Bečeja“, i preduzetniku Zoltanu Totu iz Bečeja, vlasniku privrednog društva „Totpromet“ za „uspešan razvoj privatnog preduzetništva, te konstantnog širenja delatnosti, poslovnog prostora, kao i povećanje broja zaposlenih, uz nesebično pružanje finansijske i drugih vidova pomoći široj društvenoj zajednici, a time i pospešivanju prosperiteta životne sredine“.
Godišnje nagrade (plakete) su uručili predsednik opštine Bečej Dragan Tošić, predsednik Skupštine opštine Nenad Tomašević i zamenica predsednika Skupštine opštine Eržebet Kinka.
Odlukom o ustanovljavanju godišnje nagrade opštine Bečej i dodeli zvanja počasnog građanina opštine propisano je da Skupština opštine Bečej svake godine povodom praznika opštine Bečej, 1. avgusta, dodeljuje godišnje nagrade organizacijama i građanima za značajna ostvarenja u privredi, nauci, umetnosti, sportu i drugim oblastima, a čija je delatnost, odnosno delo doprinelo privrednom i društvenom razvoju i ugledu opštine Bečej. Inicijative za dodeljivanje nagrade pojedincu, organizaciji, ustanovi itd, mogu da podnesu pojedinci, udruženja, predstavnici lokalne samouprave itd. Godišnje se dodeljuje sedam nagrada.
Ove godine je komisiji podneto 13 inicijativa za dodelu nagrada: vlasniku uslužne radnje „Zanat plus“ Radovanu Maletinu, svešteniku Laslu Poši, karatistkinji Karolini Kalapoš, instruktoru narodne igre i narodne pesme Balažu Česaku, preduzetniku, vlasniku „Totprometa“ Zoltanu Totu, Osnovnoj školi „Zdravko Gložanski“, Gerontološkom centru, logopedici Elviri Tokoš Rajšli, voditeljici Dramskog studija mladih Mirjani Kolundžić Kuzmanović, direktoru Gradskog pozorišta Zdravku Petroviću, profesoru mađarskog jezika i književnosti u penziji i piscu Laslu Berčeku, Udruženju građana „Bonitas“ i istoričaru Dušanu Opinćalu.

Predsednik opštine Dragan Tošić istakao je da je Bečej sredina u kojoj je međunacionalna tolerancija svakodnevica i nešto na čemu se gradi budućnost, te da su na to Bečejke i Bečejci ponosni, u šta su mogli da se uvere oni koji su prošle godine zajedno sa Bečejcima prisustvovali obeležavanju Dana ravnopravnosti. Predsednik opštine je istakao da se u tom delu ništa nije promenilo, ali se umnogome promenio izgled Bečeja, i u kratkim crtama uz istovremeno prikazivanje kratkog filma, naveo u šta se ulagalo prethodne godine, napomenuvši izgradnju kružnog toka, sanaciju gradskog smetlišta, asfaltiranje ulica, puta na Bisernom ostrvu, rekonstrukciju tzv. Sojarskog puta… Tošić je najavio nastavak ulaganja u Bečeju, rekavši da uskoro predstoji ostvarenje kapitalnog projekta: rekonstrukcija gradskog trga, tzv. Pogače. „Izvođač radova je nedavno izabran, do kraja nedelje ćemo potpisati ugovor sa njim i u narednih mesec dana počećemo rekonstrukciju trga, najpre će biti izmešten spomenik na obalu Tise. Nadam se da ćemo sledeće godine u ovo vreme imati rekonstruisan trg i onda ćemo moći da se pohvalimo ulepšanim centrom Bečeja“.
Tošić je čestitao nagrađenim građanima, a potom je pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, donedavno predsednik opštine Bečej, Vuk Radojević održao prigodan govor. Istakao je da lokalna vlast ima viziju razvoja opštine, te je obećao da će pokrajinska vlada biti partner lokalnoj samoupravi. Zamenica predsednika Skupštine opštine Eržebet Kinka pozdravila je prisutne na mađarskom i na srpskom jeziku i održala „čas istorije“, obuhvativši period od nastanka Bečeja do danas.

Kako je proslavljen Dan ravnopravnosti 2009. godine?

Dan ravnopravnosti prvi put je obeležen 2009. godine, kada je proslava trajala tri dana i kada su organizovani kulturni, zabavni i sportski programi na nekoliko lokacija u gradu. Centralni programi su održani na gradskom trgu, među kojima su najveće interesovanje publike imali koncerti Magdol-ne Ruže, Vojvođanke, koja je 2006. godine pobedila na takmičenju Megazvezda i od tada je veoma uspešna pevačica u Mađarskoj, i majstora starogradske muzike Zvonka Bogdana. Upečatljivi segment proslave bila je i dvojezična predstava „Prosjačka opera“. Prvoj proslavi praznika opštine Bečej tokom tri dana prisustvovalo je više od 20.000 ljudi.
Lokalna samouprava je nekoliko narednih godina organizovala proslave 1. avgusta, međutim, poslednjih godina lokalna vlast Dan ravnopravnosti obeležava protokolarno, svečanom sednicom Skupštine opštine i koktelom za predstavnike vlasti, opštinskih institucija i goste Bečeja.
Građani Bečeja ne znaju mnogo o Danu grada, 1. avgustu. Tako je bilo i pre nekoliko godina, kada su novinari Bečejskog mozaika anketirali Bečejce, a tako je bilo i ove godine, prilikom ponovnog anketiranja. Većina ispitanika ne zna kada se obeležava Dan Bečeja, mali procenat njih (5 %) je znalo da je praznik Bečeja 1. avgust, međutim, samo oko 2 odsto anketiranih je objasnilo zbog čega je 1. avgust opštinski praznik.

Svečana sednica bečejskog parlamenta, na kojoj je nastupio hor „Schola Cantorum“, okončana je dodelom godišnjih nagrada pojedincima i organizacijama koji su doprineli privrednom i društvenom razvoju i ugledu opštine. Nagrađeni su sveštenik Laslo Poša, istoričar Dušan Opinćal, profesor mađarskog jezika i književnosti i pisac Laslo Berček, instruktor narodne igre i narodne pesme Balaž Česak, karatistkinja Karolina Kalapoš, OŠ „Zdravko Gložanski“ i preduzetnik, vlasnik „Totprometa“ Zoltan Tot (plaketu je preuzeo njegov otac).

R.M.

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *