Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Očekuje se bolje vodosnabdevanje:Počelo je bušenje bunara

Očekuje se bolje vodosnabdevanje:Počelo je bušenje bunaratrg_fontane

Bušenje bunara kojim bi trebalo da se stabilizuje i normalizuje vodosnabdevanje u Bečeju počelo je 5. septembra. To je saopšteno na konferenciji za novinare, kojoj su prisustvovali predstavnici lokalne samouprave, Vodokanala i izvođača radova, firme Hidrosonda NIS-a.

Predsednik opštine Peter Knezi je rekao da je mogućnost pojavljivanja problema u vodosnabdevanju u Bečeju bila evidentna i ranijih godina i da se lokalna samouprava „pripremala da ga preduhitri“. Krajem 2009. godine opština je konkurisala kod Fonda za kapitalna ulaganja Vojvodine s planovima i projektima za unapređenje vodosnabdevanja, kojima je obuhvaćeno i bušenje bunara u Bečeju. Prošlog leta je za te namene odobreno 52 miliona dinara, ali opština taj novac nije dobila i zato je zbog alarmantne situacije u snabdevanju vodom grada Bečeja i hitnosti bušenja bunara – za to je potrebno 17-18 miliona dinara – rebalansom opštinskog budžeta obezbeđeno 13 miliona dinara.
„U odnosu na prethodno stanje da ćemo moći da izbušimo samo jedan bunar, stekli su se finansijski uslovi da uradimo posao koji je zapravo potreban, da izbušimo dva bunara kako bismo došli do 110 litara vode u sekundi koliko je potrebno gradu. Za finansiranje ovog posla od blizu 18 miliona dinara u budžetu smo obezbedili 13 miliona dinara, od toga smo četiri miliona od kreditnog aranžmana već prebacili firmi Hidrostonda. Ostatak novca očekujemo da ćemo dobiti od Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, pošto je JP Vodokanal kod njih konkurisao sa projektom za bušenje bunara i dobili smo uveravanja da ćemo ostatak novca koja će biti potreban za izvođenje radova dobiti od tog sekretarijata“, rekao je Knezi.

Funkcionisanje novog bunara za 5-6 nedelja

Tehnička direktorka Vodokanala Svetlana Karabaš je rekla da je bušenje baterije bunara samo prvi korak, potom sledi ispitivanje vode i utvrđivanje njenog hemijskog sastava, i tek tada novi bunar može da se poveže u sistem. „To podrazumeva da se bušotina cevovodima spoji sa postojećim sistemom, da se izvrši opremanje elektro-delovima, treba da se kupe i spuste pumpe i tek nakon toga se bunar može povezati i pustiti u upotrebu. Za to će trebati pet-šest nedelja“, objasnila je Karabaš. Prema njenim rečima, obezbeđivanjem protoka vode od 110 litara u sekundi trebalo bi da se nadoknadi to što je izgubljeno atrofiranjem 13 aktivnih bunara Vodokanala, međutim, novom baterijom će se dostići samo količina vode koja je Bečeju potrebna za normalno funkcionisanje. Bečej ima potrebu od 115 litara u sekundi, ali u zavisnosti od doba godine, od poljoprivrednih radova, od spoljnih temperatura te potrebe variraju. Vodokanal raspolaže samo s jednim rezervoarom zapremine 2.500 kubnih metara, što znači da su rezerve vode veoma male i zato je trenutno otežano vodosnabdevanje. Nakon puštanja u rad novih baterija bunara, trebalo bi da se dobije dodatnih 20-25 litara u sekundi, a to će značiti oko 100 litara vode u sekundi. Za potrebe nesmetanog snabdevanja vodom potrebno je još jedan novi bunar, kojim bi se obezbedilo 10-12 litara vode u sekundi, jer ako se u trenutnoj situaciji desi kvar na bilo kojoj pumpi u bunaru, ili će biti potrebe za intervencijom ili revitalizacijom, manjak vode bi se odmah osetio u sistemu.

Direktor Vodokanala Žolt Galus je objasnio da je razlog bušenja bunara taj što je trenutni kapacitet izvorišta od 80 litara u sekundi, a to ne zadovoljava potrebe potrošača, i da se radi o bušenju dva bunara sa tri bušotine. Dve bušotine zahvataju po jedan vodonosni sloj na različitim dubinama, od 90 i 120 metara, a treća bušotina za drugi bunar zahvata oba vodonosna sloja na ovim dubinama, i računa se na kapacitet od 30-35 litara vode u sekundi, Ti kapaciteti bi zadovoljili trenutne potrebe za vodom, ali bi se naredne godine trebao izbušiti još jedan bunar.
Prema rečima predstavnika Hidrosonde Bojana Tanasića, radovi teku po planu. Sada se buši najdublja bušotina, stiglo se do 57 metara dubine. On je rekao da je za sada dogovoreno bušenje dve bušotine u roku od 20 dana. Posao bi trebalo da bude završen do kraja septembra, a potom je na redu opremanje bunara.
Na konferenciji za novinare postavljena su pitanja i u vezi sa vodosnabdevanjem Bačkog Gradišta i Bačkog Petrovog Sela. Rečeno je da je bolja situacija u Gradištu, jer se u sistemu koristi bela voda koja je bakteriološki ispravna, dok u Petrovom Selu tek treba da se u sistem uvede bela voda. Inače, dugoročno rešenje za nesmetano snabdevanje vodom je regionalni sistem vodosnabdevanja, za koji postoji plan, kojim bi se četiri naseljena mesta opštine snabdevala vodom sa bečejskog vodozahvatnog polja. Na vodozahvatnom polju ima dovoljno rezerve vode i moglo bi da se snabdeva 70.000 potrošača. Ipak, prethodno je potrebno da se poveća količina vode i njen kvalitet u naseljenim mestima opštine.

LJ.M.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *