Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Od 1. januara 2014.: Sud i tužilaštvo u Bečeju

Od 1. januara 2014.: Sud i tužilaštvo u Bečejutrg_fontane

Od 1. januara u Bečeju će ponovo početi sa radom sud i tužilaštvo zahvaljujući novom Zakonu o sedištima i područjima sudova i javnih tužilaštava koji je 20. decembra usvojen u Skupštini Srbije. Osnovni sud i Osnovno javno tužilaštvo će biti smešteni u nekadašnjoj zgradi suda u Glavnoj ulici u Bečeju i imaće sudsku jedinicu u Novom Bečeju, s tim da više instance za njih, odnosno drugostepeni sud i javno tužilaštvo nisu u Novom Sadu, nego u Zrenjaninu, saopštili su 12. decembra na konferenciji za novinare predsednik opštine Vuk Radojević i članica Opštinskog veća zadužena za pravna pitanja, propise i upravu Svetlana Vuletić.

Radojević je rekao da su povodom vraćanja nadležnosti Osnovnog suda i Osnovnog javnog tužilaštva, Bečej posetili predstavnici Ministarstva pravde sa kojima je pre konferencije održao sastanak u vezi tehničko organizacionih priprema za početak rada i funkcionisanja suda i javnog tužilaštva od 1. januara 2014. godine.
„Na prethodnom sastanku u Beogradu utvrđeni su osnovni preduslovi za početak funkcionisanja, a to je sada definisano i precizno dogovoreno šta je neophodno u tehničkom smislu da se preduzme kako bi 1. januara objekat bio spreman za normalno funkcionisanje suda i tužilaštva, pošto taj objekat nije korišćen poslednje četiri godine. Verujem da možemo biti ponosni što je dogovoreno da u ovoj zgradi zajednički funkcionišu i Osnovni sud i Osnovno javno tužilaštvo, da je svima nama to u interesu i da ćemo i mi, kao lokalna samouprava, učiniti sve što je u našoj moći kako bismo pravdu učinili dostupnijom za sve sugrađane. Time praktično opština Bečej i Osnovni sud u Bečeju dobijaju još više na značaju, moglo bi se reći da ćemo biti od regionalnog značaja, jer je i opština Novi Bečej direktno upućena ka Osnovnom sudu i Osnovnom javnom tužilaštvu u Bečeju. Ono što meni predstavlja satisfakciju je da smo uspeli u ovom poslu, a svesni smo i činjenice da je opština Novi Bečej imala ozbiljne ambicije i aspiracije u tom pravcu“, rekao je Radojević i podsetio na to da je lokalna vlast neposredno nakon formiranja, u septembru 2012. godine uputila preporuku Ministarstvu pravde i radnoj grupi za izmenu Zakona o sedištima i područjima sudova i javnog tužilaštva, da se nekadašnjem Opštinskom sudu i Opštinskom javnom tužilaštvu vrati status samostalnosti u organizovanju rada i suđenja i da se omogući osnivanje Osnovnog suda i javnog tužilaštva u Bečeju.
„Mi smo u obrazloženju naveli reformu pravosuđa iz 2009. godine koja nije doprinela ostvarenju ciljeva o ekonomičnosti, efikasnosti i ažurnosti sudskih postupaka, pravda je formalno-pravno postala nedostupnija za građane, onemogućena je dvojezičnost u postupanju, što svakako nije u skladu sa postulatima pravde i pravičnosti i iz tog razloga smo uputili ovakvu preporuku. Ono što nam je išlo u prilog jeste da smo samostalnost pravosuđa u Bečeju imali još 1872. godine, to je i radna grupa uzela u obzir. Takođe sam objekat je u funkcionalnom stanju, s obzirom na to da je pre početka reforme pravosuđa ovaj objekat dograđen i rekonstruisan. Napomenuo bih i to da je Bečej višenacionalna sredina i da su srpski i mađarski dva jezika koje mi ravnopravno koristimo u našoj opštini, a u zvaničnoj upotrebi nakon reforme pravosuđa nisu bila i, nažalost, u Novom Sadu to predstavlja problem, ročišta se zbog toga odlažu, a to može biti i osnov tužbe protiv Srbije pred Evropskim sudom pravde u Strazburu. Činjenica je i da su građani Bečeja svakodnevno putovali u Novi Sad kako bi pribavili osnovnu dokumentaciju, obavili dužnost odazivanja na poziv suda u krivičnim predmetima, što nosi sa sobom i gubitak dela prihoda iz sudskih taksi koje pripadaju lokalnoj samoupravi. Iz svega ovog Opštinsko veće je više od godinu dana intenzivno radilo na ovom pitanju i vraćanje suda i javnog tužilaštva jeste bio jedan od osnovnih naših zadataka. Ministar Nikola Selaković, šef kabineta ministra Dejan Carević i državni sekretar Danilo Nikolić jesu osobe sa kojima smo imali intenzivnu komunikaciju i kojima smo predočili sve one argumente i činjenice sa kojima smo insistirali da se Osnovni sud i Osnovno javno tužilaštvo vrati u Bečej i ovim putem bih se zahvalio za sve ono što su učinili“, rekao je Radojević.
Svetlana Vuletić je objasnila da u zgradi Prekršajnog suda, gde je nekada radilo tužilaštvo, više ne postoje fizički uslovi da se ono tamo smesti, te je dat predlog da bude sa sudom u istoj zgradi. „Ovu ponudu su prihvatili, tako da će se do kraja nedelje potpisati sporazum u Novom Sadu između tužilaštva i osnovnog suda u Novom Sadu kojim će se regulisati odnosi koji se tiču otpočinjanja rada i javnog tužilaštva u Bečeju od 1. januara“, kazala je Vuletić i dodala da će u Osnovnom sudu u Bečeju raditi sedam sudija, od kojih će najverovatnije dvoje ili troje biti raspoređeni u sudsku jedinicu u Novom Bečeju, kao i da će biti vraćen jedan tužilac sa dva pomoćnika, jedan ili dva stručna saradnika i njihovo tehničko osoblje, koji će biti smešteni u desnom krilu prizemlja u zgradi suda.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *