Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Od 1. januara: Povraćaj PDV-a za bebi opremu

Od 1. januara: Povraćaj PDV-a za bebi opremutrg_fontane

Vraćanje novca od PDV-a za bebi opremu moguće je od 1. januara, ali to pravo neće moći da ostvare sve porodice koje imaju bebu ili bebe. Pravo na povraćaj PDV-a imaće roditelji ili staratelji čiji ukupni mesečni prihodi ne prelaze 80.000 dinara, i ako vrednost nekretnine, ako je poseduju, nije veća od 200.000 evra. Naravno, pitanje je ko i kako će utvrđivati tu vrednost.

Maksimalan iznos povraćaja PDV-a za decu do godinu dana je 40.000 dinara, a za decu do dve godine 30.000 dinara. To znači da će tokom dve godine roditeljima biti vraćeno maksimalno 70.000 dinara kroz povraćaj PDV-a za jedno dete.
Vraćanje novca od PDV-a važiće samo za kupovinu kreveca, kolica, auto-sedišta, stolice za hranjenje, pelena i bebi hrane.
Za sada ima mnogo nejasnoća u vezi sa povraćajem PDV-a. Naime, mediji navode da je država (Ministarstvo finansija) najavila da će od 1. januara biti omogućen povraćaj PDV-a, dok su u Poreskoj upravi rekli da će povraćaj biti moguće ostvariti tek u drugoj polovini 2013. godine.

Odluka nije dobra

Mediji su još u septembru mesecu prošle godine pisali o tome da planirani način povraćaja PDV-a za bebi opremu nije najbolji mogući (diskriminacije „bogatih“, povraćaj PDV-a samo za pojedine artikle, pitanje prikupljanja dokumentacije). S tim u vezi je tada Milica Bisić, savetnica u Ministarstvu finansija, rekla da odluka o povraćaju PDV-a nije dobra i da je ministarstvo usvojilo samo zbog uverenja javnosti da je to rešenja za problem cena bebi-opreme. „Više smisla imalo bi da se definisao krug korisnika kojima je potrebna socijalna pomoć koju bi oni koristili kako im najviše odgovara. Ako bi svi korisnici ostvarili pravo povraćaja PDV-a gubitak prihoda bio bi oko milijardu dinara“, rekla je Bisić.

Zahtev za refundaciju PDV-a može da se podnese dva puta godišnje, od 1. do 15. februara, odnosno od 1. do 15. jula tekuće godine.
Iz Poreske uprave je saopšteno da se uz zahtev za povraćaj PDV-a podnose fiskalni isečci, fotokopije fiskalnih isečaka i spisak brojeva tih fiskalnih isečaka. Navodno, nikakve druge potvrde nadležnih organa nisu potrebne izuzev kod staratelja, odnosno usvojilaca koji moraju podneti fotokopiju nadležnog državnog organa o usvajanju, odnosno stavljanju pod starateljstvo. Malo je verovatno da će država sama da sakuplja dokumenta o prihodima i imovini roditelja. Dakako, roditelji će saznati tačne podatke prilikom podnošenja zahteva za refundaciju PDV-a.
U bečejskoj poreskoj upravi za sada nisu mogli ništa konkretnije da kažu, objasnivši da čekaju da dobiju dokumentaciju u vezi sa refundacijom PDV-a.
Što se refundacije tiče, država bi novac roditeljima uplaćivala u roku od 45 dana od dana podnošenja zahteva za povraćaj PDV-a. U Poreskoj upravi obećavaju da te isplate neće kasniti.
I sve je to lepo, međutim, niko od predstavnika države nije objasnio zašto je povraćaj PDV-a moguć samo do druge godine života deteta. Izgleda, da država smatra, da u trećoj i četvrtoj itd. godini bebe „ne troše“ mnogo novca.

Ima li diskriminacije?

Roditelji sa primanjima većim od iznosa koji je „limit“ za sticanje prava za povraćaj PDV-a, smatraju da su diskriminisani.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić je rekla da se bez detaljne analize ne može reći da li je odluka u skladu sa načelom jednakosti i da li su kriterijumi dobro postavljeni jer se to može učiniti tek kada se imaju u vidu svi relevantni podaci.
„Načelno se može reći da je ovde u pitanju jedna mera populacione politike Vlade Srbije i da je reč o meri koja je usmerena prema porodicama slabijeg imovnog stanja i u tom smislu takva jedna mera je načelno dopuštena“, rekla je Petrušić.

Priredila K.D.F.
(Izvor: Blic, Yumama, RTV)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *