Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Odluka Skupštine Vojvodine: Dve funkcije do isteka mandata

Odluka Skupštine Vojvodine: Dve funkcije do isteka mandatatrg_fontane

Agencija za borbu protiv korupcije do kraja marta trebala je da objavi podatke o imovini funkcionera koji su do 31. januara trebali da upute Agenciji svoje imovinske karte (njihova imovina i primanja, kao i imovina  supružnika i maloletne dece).

Međutim, kako stvari stoje, to se neće dogoditi. Naime, predstavnica PR službe Agencije je saopštila novinaru „Bečejskog mozaika“ da, iako su podaci o imovini funkcionera trebali biti objavljeni do kraja marta, to se neće desiti, jer Agencija nabavlja neophodan softver, pa tek nakon završetka javne nabavke i stavljanja softvera u funkciju će biti objavljeni podaci, ali nije mogla da kaže kada će to zaista i biti.
Podsetimo, izveštaje o imovini i prihodima u zakonskom roku, do 1. februara, Agenciji za borbu protiv korupcije podnelo je 14.643 funkcionera, dok je njih 1.300 dostavilo izveštaje posle propisanog roka, sa nepotpunim podacima ili na starim obrascima.
Direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Zorana Marković je rekla da broj podnetih izveštaja pokazuje da funkcioneri ispunjavaju obaveze iz zakona, posebno ako se ima u vidu da je Republičkom odboru za sprečavanje sukoba interesa ranije podneto oko 6.000 izveštaja.
Direktorka Agencije je navela da je više od 95 odsto republičkih funkcionera ispunilo obavezu u zakonskom roku i pri tom je istakla da je nedostavljanje izveštaja o imovini i prihodima, kao i davanje lažnih podataka, krivično delo. Prema njenim rečima od početka februara je u procesu izrada Registra funkcionera, kao i obrada izveštaja koji će, po zakonu, biti javno objavljeni na sajtu Agencije.

Rok do 1. aprila

Članovi Odbora Agencije su 8. marta razgovarali i o primeni propisa na osnovu kojih bi se davala saglasnost za obavljanje druge javne funkcije, odnosno drugog posla ili druge delatnosti.
Usvojen je pravni stav o tome koji funkcioneri i u kojim slučajevima imaju pravo da od Agencije zatraže saglasnost za obavljanje druge funkcije, odnosno delatnosti. Prema pravnom stavu „odbornik u Skupštini gradske opštine kao i odbornik u Skupštini opštine kao jedinici lokalne samouprave, može dobiti saglasnost Agencije za obavljanje druge javne funkcije, pri čemu će Agencija u svakom konkretnom slučaju ceniti da li funkcioner ispunjava dužnosti propisane odredbom člana 27. Zakona o Agenciji. Funkcioneri koji vrše javnu funkciju u izvršnim organima u gradskoj opštini ili jedinici lokalne samouprave ne mogu dobiti saglasnost za obavljanje druge javne funkcije.
Odbornik u gradskoj opštini ili jedinici lokalne samouprave, kao i odbornik u Skupštini gradske opštine može da bude poslanik u Skupštini Autonomne Pokrajine Vojvodine ili narodni poslanik.
Odbornik u Skupštini gradske opštine može da bude odbornik i u Skupštini grada“.
Pošto su funkcije u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti nespojive, u Agenciji za borbu protiv korupcije je rečeno da će svi funkcioneri koji su sada na obe, do 1. aprila morati da se opredele koju će nastaviti da obavljaju.
I tu se očekuju problemi, jer su pojedini funkcioneri iz Vojvodine istovremeno i predsednici opština i poslanici u Skupštini Vojvodine.
Ovaj stav je 17. marta ponovila i direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Zorana Marković koja je izjavila da funkcije vojvođanskih poslanika koji su i gradonačelnici nisu spojive zbog čega bi do 1. aprila trebalo da se opredele za jednu funkciju.
Ona je rekla da se niko od pokrajinskih poslanika do 17. marta nije zvanično obratio Agenciji sa zahtevom za dobijanje saglasnosti za obavljanje više od jedne funkcije.
Predstavnici Agencije su rekli i da zakon ne poznaje razlike između poslanika izabranih po većinskom ili proporcionalnom modelu, s obzirom na to da se 120 poslanika u Skupštini Vojvodine bira po kombinovanom izbornom sistemu. Prema njihovom tumačenju, Agencija ni na koji način ne dovodi u pitanje izbornu volju građana Vojvodine. Dakako, primena zakona mogla bi da znači prevremene izbore u 15 opština u Vojvodini, čiji su predsednici i pokrajinski poslanici izabrani po većinskom sistemu, ukoliko se ti funkcioneri – a takav je slučaj i u Novom Bečeju – ne odreknu funkcija predsednika opštine.

Traži se rešenje

Između ostalog i o toj temi se raspravljalo na sednici Skupštine Vojvodine u utorak 23. marta. Poslanici su, naime, doneli odluku o uređenju pitanja  vezanih za sukob interesa u organima Autonomne Pokrajine Vojvodine. Prilikom obrazloženja ove odluke potpredsednik Vlade Vojvodine i pokrajinski sekretar za privredu Ištvan Pastor je istakao da specifičnosti poput one koja karakteriše vojvođanski izborni sistem, traže i određena rešenja, kao i po pitanju odluke o uređenju pitanja sukoba interesa. Neposredan razlog za donošenje ove skupštinske odluke je, prema njegovim rečima,  pokušaj da se iz date situacije izađe na najlakši i najjeftiniji način.
Odluka u završnim i prelaznim odredbama sadrži to što je bio jedan od motiva njenog predlaganja, a to je rešavanje situacije poslanika koji su u Skupštinu Vojvodine izabrani po većinskom sistemu, a istovremeno su nosioci više javnih funkcija. Predloženo je da poslanici koji obavljaju više javnih funkcija mogu to činiti do isteka aktuelnog  mandata u Skupštini Vojvodine. Pastor je ovakvo rešenje nazvao jednokratnim, samo za ovaj mandat, rekavši da je reč o racionalnom  rešenju, koje obezbeđuje normalno funkcionisanje pokrajinskog parlamenta i ostalih institucija u Vojvodini.
Sada je na potezu Agencija za borbu protiv korupcije.

Pripremila K.D.F.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *