Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Okončana velika investicija u Vodokanalu: Nova stanica za dezinfekciju po standardima EU

Okončana velika investicija u Vodokanalu: Nova stanica za dezinfekciju po standardima EUtrg_fontane

Nakon probnog rada nova stanica za dezinfekciju vode u Bečeju i zvanično je puštena u funkciju krajem juna, a 14. jula novo postrojenje u Fabrici vode obišao je i predsednik opštine sa rukovodstvom Vodokanala.
„Novo postrojenje ’oksihlorogen’ je savremeno postrojenje koje ispunjava evropske standarde kada je u pitanju zaštita ljudi i životne sredine, a tehnologija je bezbednija i ekonomski opravdana“, istakao je direktor Vodokanala Zoran Grbić.
Vrednost investicije je 16 miliona dinara, a novac je obezbedio Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo uz učešće opštine Bečej sa 20 odsto (oko dva miliona dinara).

„Možemo konstatovati da je investicija, koja ima kapitalni značaj za Vodokanal, uspešno okončana i da je opština Bečej uz učešće s minimalnim sredstvima bila u prilici da preko pokrajinskog sekretarijata obezbedi ostatak novca za realizaciju ovog projekta. Opština, inače, od 2013. godine ne daje subvencije javnim preduzećima, i javna preduzeća su na neki način prepuštena sama sebi u smislu da se ekonomski racionalno, odgovorno i domaćinski ponašaju, i da budu samoodrživa. Ovo govorim iz razloga što će lokalna samouprava slične investicije uvek podržati, jer ovo ne predstavlja taj vid subvencija, ovo su investicione subvencije, kada na konkursima u pokrajini ili u republici jedino opština može da se pojavi kao aplikant. Međutim, tekuće poslovanje javna preduzeća moraju da finansiraju iz sopstvenih prihoda i sa ponosom mogu da konstatujem da politiku Vlade Republike Srbije na lokalnom nivou primenjujemo od 2013. godine“, rekao je predsednik opštine Vuk Radojević.
Preko pokrajinskog sekretarijata obezbeđen je novac za nabavku još dve stanice za dezinfekciju vode koje će biti postavljene u Bačkom Gradištu.
„Sa projektom za stanicu za dezinfekciju vode ’oksihlorogen’ za Mesnu zajednicu Bačko Gradište konkurisali smo kod pokrajinskog sekretarijata i ta sredstva su nam odobrena. Vrednost investicije je oko 20 miliona dinara iz razloga što u Bačkom Gradištu ima dva bunara i moramo instalirati dva postrojenja. Nakon toga će i meštani ovog naselja imati vodu za piće koja je u skladu sa standardima i regulativama Evropske unije, ne samo kad je u pitanju pijaća voda, nego i tehnologija i postupak dezinfekcije vode. Novac je odobren, potpisali smo ugovor. U narednom periodu ćemo da raspišemo javnu nabavku i izaberemo najpovoljnijeg ponuđača kako bismo i tu investiciju uspešno realizovali kao i ovu u Bečeju“, rekao je Radojević.
On se osvrnuo i na rešavanje pitanja vodosnabdevanja u Bačkom Petrovom Selu, a to podrazumeva izgradnju priključnog cevovoda i povezivanje bunara sa seoskom vodovodnom mrežom. Za taj posao obezbeđeno je 47 miliona dinara.
„Što se tiče Petrovog Sela, moramo da budem precizni kada govorimo o realizaciji investicije, jer ona prethodno podrazumeva prenamenu zemljišta, rešavanje imovinsko-pravnih odnosa. Mi smo u proceduri rešavanja formalno-pravnih pitanja i očekujemo da na osnovu toga dobijemo saglasnost od Uprave za kapitalna ulaganja za raspisivanje javne nabavke. Očekujem da ćemo uskoro dobiti saglasnost, kako bi do kraja godine završili postupak i kako bismo realizovali tu investiciju“, objasnio je predsednik opštine.
Radojević je izjavio da je opština 14. jula dobila potvrdu iz katastra o prenameni zemljišta, odnosno da je parcela na kojoj se nalazi bunar izbušen pre nekoliko godina u Bačkom Petrovom Selu preimenovana iz poljoprivrednog u građevinsko zemljište i sada može da se podnese zahtev za promenu vlasništva na toj parceli: da umesto republike vlasnik bude lokalna samouprava. 

Novi bunar će obezbediti dovoljno vode

Restrikcije u vodosnabdevanju smanjenjem pritiska u određenim vremenskim intervalima u Bečeju ukinute su 10. jula nakon završetka bušenja novog bunara na vodozahvatnom polju u vlasništvu JP Vodokanal i njegovog povezivanja na vodovodnu mrežu.
Prema rečima direktora Vodokanala Zorana Grbića, ovog leta i do kraja godine, očekuje se uredno snabdevanje vodom svih potrošača u Bečeju.
Izvođač radova, preduzeće „Geoinženjering BGP“ iz Beograda je radove započeo 26. juna, a završio 8. jula, za 3.863.000 dinara bez PDV-a.
Novi bunar je pušten u funkciju nakon što je Vodokanal povezao i opremio bušotinu pumpom i pratećom opremom. Dobijeni rezultati su bolji od očekivanog za ovaj, takozvani, plići bunar, dubine 82 metra sa optimalnim eksploatacionim kapacitetom od oko 12 litara u sekundi, navodi se na zvaničnom sajtu Vodokanala. Inače, projektom je bilo „predviđeno i bušenje dubljeg bunara BIII/6-1 od 130 metara na istoj lokaciji, kao i likvidacija starog bunara BIII/6, ali zbog nedostatka finansijskih sredstava“, taj posao nije urađen, navodi se na sajtu Vodokanala.

Lj.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *