Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Okrugli sto o medijskim slobodama: Srbija je postala medijski „feudski posed“

Okrugli sto o medijskim slobodama: Srbija je postala medijski  „feudski posed“trg_fontane

Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Vukašin Obradović izjavio je 14. juna da je nakon privatizacije i ciklusa projektnog finansiranja medija, Srbija postala medijski „feudski posed“, koji deli nekoliko porodica.

Prema njegovim rečima, ovo vreme se u tom smislu ne može porediti sa devedesetim godinama, jer ako se uzme u obzir slobodan prostor za kritiku ispostavlja se da je u vreme režima Slobodana Miloševića bilo „više slobode medija“.
„Svedoci smo potpune kontrole medija, smanjenja prostora za društveni dijalog, koji je potpuno proteran iz javne sfere. No, posle dugog perioda ćutanja i anemije, ovo je pokrenulo solidarnost među novinarima i sada se borimo za svoje dostojanstvo, a protiv pritisaka, malih plata i torture“, rekao je Obradović u Novom Sadu.
Kao važnu stvar ocenio je građanske proteste u Beogradu i Novom Sadu i dodao da smatra da vlast u Srbiji ne razume poruku poslatu sa tih protesta, te da će zbog toga Srbija biti suočena sa problemima u sferi medijskih sloboda i u budućnosti.
Predsednik Nezavisnog društva novinara Vojvodine Nedim Sejdinović predstavio je rezultate istraživanja Medijske koalicije, sažete u Beloj knjizi konkursnog finansiranja, prema kojima postaje vidljivo da je Srbija u 2014. godini, nakon donošenja novog seta medijskih zakona, doživela rast u sferi medijskih sloboda, ali da se taj rast u 2015. „ponovo survao“, i da će se pad nastaviti u 2016. godini.
Prema rečima Sejdinovića, mediji u Srbiji su dotakli „dno medijskog prostora“ do te mere da bi „informativni program televizije Pink trebalo početi emitovati posle ponoći, a da se dnevne novine Informer ne bi smele prodavati u krugu od kilometar oko škola“.
Dodao je da vlast u Srbiji ne razume ni pojam javnog medijskog servisa, što se očitava u izjavama tipa „narod je na izborima rekao mišljenje, pa šta je onda čudno što se sprovode smene u medijima“.
„Vlasti u Srbiji ne mogu da shvate da postoje novinari i urednici koji su profesionalci i koji odgovorno obavljaju svoj posao, ne služeći političarima“, kazao je Sejdinović.
Direktorka Novosadske novinarske škole (NNŠ) Dubravka Valić Nedeljković izjavila je da su ključni problemi medija u Srbiji, ali i u celom regionu, sprovođenje medijskih reformi, transparentno finansiranje medija, transparentnost vlasništva, uređivanje oblasti oglašavanja države u medijima i slično.
Prema podacima iz istraživanja koje su sprovodili analitičari iz deset zemalja regiona u okviru projekta Medija observatorije, važno je da se počne finansirati „medijska inicijativa“, odnosno istraživačko i analitičko novinarstvo.
Jedna od smenjenih novinarki Radio-televizije Vojvodine RTV Sanja Kljajić kazala je da niko od novinara koji su pokrenuli inicijativu „Podrži RTV“ nije planirao da pravi proteste i da okuplja hiljade građana, već da su prvo pismo poslali smatrajući da u javnom servisu ne sme da bude neobrazloženih poteza i smena.
„Protesti su krenuli kada nismo dobili nijedan odgovor i kada su građani shvatili da je RTV zapravo njihov i da je do sada ispunjavao njihov interes“, kazala je Kljajić.
Prema njenim rečima, ne zna se da li je kontramiting protestima „Podrži RTV“, koji je u Novom Sadu bio održan 17. juna u organizaciji nepostojećih udruženja i profesora Filozofskog fakulteta, organizovan od strane „fantomskih organizacija, ili je on fantomska tema“.
Okrugli sto o medijskim slobodama, sufinansiranju medija i ulozi i nezavisnosti javnih servisa organizovali su TACSO Građanskih incijativa i NUNS.

(Beta)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *