Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Október 23. – Médiaforradalom? – Magyar Szó helyett Szabad Magyar Szó

Október 23. – Médiaforradalom? – Magyar Szó helyett Szabad Magyar Szótrg_fontane

Október 23. óta a VMSZ-féle Magyar Szó használta www.magyarszo.com címen a Szabad Magyar Szó olvasható.

Az említett domain tulajdonosa Purger Tibor, aki úgy döntött megszakítja az együttműködést a Magyar Szóval és helyette a Szabad Magyar Szónak bocsátja rendelkezésére a tárhelyet.
Az impresszum szerint az új portált a szabad vajdasági magyar újságírók szerkesztik, alapítói Purger Tibor és Kókai Péter, a főszerkesztő Vígi Zoltán. Purger 25 évig tudósította a Magyar Szót Washingtonból, Kókai a lap volt főszerkesztője, Vígi a deszkfőnöke volt… A Szabad Magyar Szóban „megszólal“ Pressburger Csaba, aki szintén a lap főszerkesztője volt, Vígi Zsoldos Zsaklina, akit a nyáron bocsátottak el, Szabó Palócz Attila, akivel szintén „szakított“ a Magyar Szó.
Purger Miért – és miért nem című írásában kétszer 12 pontban mondja el, hogy miért van szükség a Szabad Magyar Szóra, s miért nem tudja folytatni munkáját a Magyar Szóban.
„Miért nem tudom folytatni a jelenlegi Magyar Szó hasábjain 25 év odaadó munkáját az Olvasó szolgálatában? Erről tájékoztattam a főszerkesztőt azzal, hogy a hosszas fontolgatás után és fájó szívvel meghozott elhatározásra a következő tucatnyi ok vezetett:
1. Elődje alaptalan leváltása nyomán óva intettem Varjú Mártát nyilvánosan is attól, hogy Fekete Elvira nyomdokaiba lépjen. Egyetlen napilapunk azóta a hatalom kiszolgálójává süllyedt – olyan mértékben, ahogyan azt egyetlenegy korábbi főszerkesztő sem engedte meg magának. Még Erdélyi Károlyt is partnerként kezelte a hatalom, nem cselédként.
2. A lap tekintélyét féltve idén januárban, ill. februárban rámutattam a Magyar Szóban megjelent plágiumokra. Németh Zoltán főszerkesztő-helyettes azonban nem engedte közzétenni a bizonyítékokat.
3. Az áprilisi választások kampánycsendje előtti utolsó nap egy külmunkatárs tollából soha nem látott módon, egész oldalas becsmérlő véleménycikk jelent meg a vajdasági magyar közélet jeles szereplőiről. Ebben engem is kiemelten rágalmazott a szerző, ám válaszomat nem volt hajlandó publikálni a lap.
4. A főszerkesztő-helyettes egy trollportálon többször is megrágalmazott az Új Symposion `eltemetésével`, sőt nyerészkedéssel.
5. A Magyar Szó – a szakmai méltóságról lemondva – partnerként szerepel a Jó Reggelt Vajdaságon, amely többnyire kilétüket sem vállaló szerzőkből áll, és Bayer Zsolt dicstelen hagyományait átültette a korábban legalább mocskolódásmentes vajdasági magyar médiába.
6. Júniusban megpróbáltam előmozdítani a párbeszédet és az összefogást a szabadkai főszerkesztői kerekasztallal. Varjú Márta a személyes meghívás és hosszú telefonbeszélgetésünk ellenére sem jött el, és a Magyar Szó nem is tudósított arról a háromórás rendezvényről, amelyen négy volt főszerkesztő és félszáz ember higgadtan, értelmesen beszélgetett a lapról a leglátogatottabb szabadkai értelmiségi találkozóhelyen, a Klein-házban.
7. Júliusi nyílt levelemben még egy kísérletet tettem arra, hogy kritikusan ugyan, de összefogásra biztató, vajdasági magyar közösségünket féltő szóval forduljak a Magyar Szó főszerkesztőjéhez, a Magyar Nemzeti Tanács elnökéhez és a VMSZ elnökéhez. Válaszra sem méltattak.
8. Áprilisban a Magyar Szó leállította vasárnapi jegyzeteim internetes publikálását, anélkül, hogy nekem szóltak volna. Szeptember elején még a szerkesztői hozzáférésemet is megvonták, noha azt olyan tartalmak gyors publikálására is használtam, amelyekkel a Magyar Szó a világ összes magyar nyelvű napilapját verni tudta.
9. A jelenlegi vezetőség öt év alatt egyetlenegyszer sem kérdezett meg, hogy hajlandó vagyok-e díjmentesen lehetővé tenni a tulajdonomban lévő internetes címtartományok használatát.
10. A jelenlegi vezetőség öt év alatt egyetlenegyszer sem kérdezett meg, hogy hajlandó vagyok-e díjmentesen írni hétről hétre.
11. Pressburger Csaba botrányos leváltása után az idén még egy volt főszerkesztőt eltávolítottak, pedig Kókai Péter az elmúlt negyed évszázad egyik legfontosabb lapvezetője volt. Közéleti szereplése miatti kirúgása vállalhatatlanná teszi az együttműködést.
12. Végül túlcsordult a pohár, amikor idén augusztusban a legkiválóbb munkatársak egész sorát hozták lehetetlen helyzetbe. Ilyen csoportos kirúgásra még az egykori párt sem ragadtatta el magát.
Ismétlem: fájó szívvel szántam rá magam a fenti elhatározásra. Az Olvasót azonban továbbra is elkötelezetten szolgálom a Szabad Magyar Szóban“, írta Purger.
A Szabad Magyar Szó megjelenését követő napon, október 24-én, a Magyar Szó Taggyűlési Jogokat Gyakorló Testülete reagált a napilap internetes kiadását vasárnap ért „támadásra“, amelynek következtében „az oldalról eltávolították a Magyar Szó Kft. által korábban létrehozott tartalmakat“. „A Purger Tibor által korábban az Egyesült Államokban bejegyzett magyarszo.com oldalra a szabadmagyarszo.com tartalma került közvetlen átirányítással. A Magyar Szó regisztrációjában az online megjelenés a Magyar Szó Kft. tulajdona. A Purger Tibor, Kókai Péter és Vígi Zoltán által jegyzett oldal tehát ezzel elrabolta a közvagyont képező Magyar Szó szellemi termékét, ezért a Magyar Szó jogi lépéseket fog tenni“, olvasható a közleményben. A közlemény szerint a támadás célja „az olvasók megtévesztése“, és az említett újságírók „így próbálják saját politikai és ideológiai meggyőződésüket propagálni“.
A Szabad Magyar Szó visszautasította a Magyar Szó vádjait és alaptalan rágalmaknak minősítette a Magyar Szó vezető testületének közleményében szereplő állításokat, melyek szerint „eltávolították a Magyar Szó Kft. által korábban létrehozott tartalmakat”. „Leszögezzük, hogy a Magyar Szó Online-t semmilyen támadás nem érte. Tartalmából senki semmit nem távolított el, az folyamatosan elérhető volt és maradt a Magyar Szó tulajdonában lévő szerbiai internetcímen, amelyen egyébként az első vajdasági változat annak idején elindult. A magyarszo.com címtartomány Purger Tibor tulajdonában van, és azt semmilyen szerződéssel soha nem engedte át a kft-nek, hanem önként a Magyar Szó szerverére irányította”, áll a Szabad Magyar Szó közleményében. „Semmilyen hackelés nem történt: a domaintulajdonos saját címtartományát állította másik ügy szolgálatába (pont ahogy a közlemény is javasolja: saját weboldalt felépítve), miután arról előzetesen értesítette a Magyar Szó főszerkesztőjét, aki tíz hónap alatt féltucat békés és vádaskodásmentes párbeszéd-kezdeményezést utasított el, vagy válaszra és publikálásra sem méltatott”.
A VMSZ-féle Magyar Szó jelenleg a magyarszo.rs címen olvasható.
Az meg majd hamar kiderül, hogy a Szabad Magyar Szó Magyar mozgalomhoz közeli lesz-e (az újságírók között akad Mozgalmas), avagy szabad.

F.D.K.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *