Olimpijske igre u Rio de Žaneiru: Olimpijsko srebro za Marka Tomićevića

Olimpijske igre u Rio de Žaneiru: Olimpijsko srebro za Marka Tomićevićatrg_fontane

Bečejac Marko Tomićević u dvosedu reprezentacije Srbije sa Milenkom Zorićem osvojio je srebrnu medalju u finalu trke K2 na 1.000 metara na Olimpijskim igrama održanim u Rio de Žaneiru u Brazilu i tako je našoj zemlji pripalo olimpijsko odličje, posle 32 godine, u ovom sportu. Naime, poslednji put naši kajakaši osvojili su medalje na Olimpijadi u Los Anđelesu 1984. godine. Tada su se kao članovi reprezentacije SFRJ srebrnim medaljama okitili Milan Janić (K1 1.000 m) i Mirko Nišević i Matija Ljubek (C2 1.000 m).

U izuzetno neizvesnoj trci naš dvosed je slabije startovao, ali je na polovini deonice ubrzao i sa šeste pozicije, na kojoj je bio na prolazu od 500 metara, uspeo je da prestigne posade iz Australije i Portugala i stigao je do srebrnog odličja.

Koliko je vredan ostvaren rezultat Tomićevića i Zorića govori i to da su od pobedničkog čamca iz Nemačke (Maks Renšmit i Markus Gros) bili sporiji samo 20 desetinki, a trku su završili za sjajno vreme, 3:10.969 minuta. Treće mesto osvojili su Australijanci Ken Valas i Tam Lahlan (3:12,593).
Neposredno po završetku trke Marko Tomićević je rekao:
– Srećan sam što smo osvojili medalju, ona je bila Batin i moj veliki san. Cilj nam je bilo najsjajnije odličje, pa sam malo i tužan, ali to će proći. Kako smo se bližili liniji cilja samo sam molio Boga da se oduži trka, jer smo ih imali. Da smo imali još dva metra, sigurno bismo ih stigli, ali nije bilo. Biti drugi na Olimpijskim igrama je prelep osećaj. Svake Igre su prelepo iskustvo. Nismo ovde samo da bismo pobedili, već je važno i da učestvujemo. Radimo ono što najviše volimo. Veslaćemo i na sledećim Igrama. Uslovi na stazi su bili odlični, za razliku od prethodnih dana, kada je bilo problema sa travom na stazi. Vetra uopšte nije bilo, tako da je ovo jedan divan dan za sve kajakaše. Za mene je bilo jako inspirativno što su ostali sportisti pre nas osvojili medalje. Štefanek nam je dao posebni vetar u leđa kada smo videli kako pobeđuje, a zatim i Ivana i Tijana. Uveren sam da će biti još medalja. Od prošle sezone smo zajedno u čamcu i idemo sve bolje i bolje. Pred nama je još trka i olimpijskih igara.
Marko Tomićević je sa Milenkom Zorićem, Dejanom Pajić i Vladimirom Torubarovim nastupio i u četvercu u trci na 1.000 metara i u konačnom plasmanu u A finalu je zauzeo osmo mesto u vremenu 3:10.241 i završio kao poslednji u A finalu.
Nemački četverac osvojio je zlato rezultatom 3:02.143, srebro je pripalo posadi iz Slovačke (3:05.044), a bronza Češkoj (3:05.176).
Pored Tomićevića u Riju u kajakaškoj reprezentaciji Srbije je nastupio još jedan Bečejac, Marko Novaković, koji je zauzeo peto mesto u B finalu u sprintu na 200 metara u vremenu 37,415 sekundi, što je bilo dovoljno za 13. poziciju u ukupnom plasmanu.
Najbolje vreme u B finalu imao je Litvanac Ignas Navakauskas – 37,075 sekundi. Zlatnu medalju u ovoj disciplini osvojio je Britanac Lijam Hit (35,197), srebro je pripalo Francuzu Maksimu Bomou (35,362), dok su bronzu podelili Španac Saul Kravijoto i Nemac Ronald Raue, koji su kroz cilj prošli za 35,662 sekundi.
Pored toga, Marko Novaković je nastupio i u dvosedu na 200 metara sa Nebojšom Grujićem i zauzeo je šesto mesto u vremenu 32,656 sekundi.
Zlatnu medalju osvojili su Španci sa 32,075 sekundi, Britanci su osvojili srebro rezultatom 32,368, dok je litvanska posada osvojila bronzu rezultatom 32,382 sekunde.
Treći Bečejac koji je nastupio u Brazilu je bio Čaba Silađi koji je u trci na 100 metara prsno zauzeo 26. mesto u ukupnom plasmanu u vremenu 1:00,76. Čaba je u kvalifikacijama plivao u grupi sa šampionom sveta, Britancem Adamom Pitijem, koji je već na startu takmičenja popravio sopstveni svetski rekord – sa 57,92 na 57,55! Najbližeg konkurenta, Japanca Kosekija, Piti je nadmašio za 1,36 sekundi, a naš plivač je bio pola sekunde brži nego u polufinalu ovogodišnjeg Evropskog prvenstva, ali mu to nije bilo dovoljno za prolaz u finale.
Sve u svemu, može se reći da su naši sportisti ostvarili veliki uspeh na Olimpijadi osvojivši osam medalja. Dve zlatne, rvač Davor Štefanek i vaterpolisti, četiri srebrne, kajakaši Tomićević i Zorić, odbojkašice, košarkaši i Tijana Bogdanović (tekvondo) i dve bronze, košarkašice i Ivana Španović u skoku u dalj.
Po povratku u Srbiju našim sportistima je priređen svečani doček u Beogradu, a Marku Tomićeviću je priređen doček u Picoderu ispred njegove kuće gde su ga dočekale komšije i prijatelji.
Svečani doček u Skupštini opštine Bečej predviđen je za danas.