Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Olvasókuckó – Jó könyvek

Olvasókuckó – Jó könyvektrg_fontane

1. Bárdos András: Ítélet. Valamikor, a jövoben, a majdani negyedik Magyar Köztársaságban az emberek ügyes-bajos dolgaik után futnak. Az orvos a hálapénz, a politikus a korrupció és a karrier, a tévés foember a nok és a szenzáció, a polgármester a nyugodt élet, a rendor a titokzatos, értelmetlen gyilkosság után. A tehetséges katona pedig a politikai csatározások elol egészen az afganisztáni misszióig menekül.

De mit tesznek ezek az emberek, ha egy halálos, gyógyíthatatlan vírus kezdi viharos sebességgel áldozatait szedni? Öt februári nap története ez a krimi, amikor ezek az életek, ezek az egyszeru vágyak a drámaian gyors fertozés nyomán keresztezik egymást, és felfordul a világ. Utána már soha semmi nem lesz ugyanolyan, mint elotte volt. Bárdos könyve sok szálon futó, letehetetlenül izgalmas politikai krimi, a legjobb amerikai mintára, de nyugtalanítóan ismeros, magyar ízekkel. Rémiszto és valóságos víziója üzeni: ha nem vigyázunk, ide juthatunk!

2. Edwin Williamson: Borges – Az életút. Kard és tor, tigrisek, Alef: Borges életmuvének állandó, rejtélyes motívumai korántsem csupán különféle filozófiai-metafizikai problémák illusztrációi, hanem a szerzo életének nagy traumáiból, fájdalmas csalódásokkal teli szerelmi életébol, megoldhatatlan konfliktusaiból fakadnak.
Az életmunek ezeket a személyes gyökereit tárja fel számunkra Edwin Williamson oxfordi irodalomtörténész és Latin-Amerika-kutató, aki, miután tíz éven keresztül élt Borges univerzumában, úgy meséli el a XX. század egyik legnagyobb hatású írójának életét, hogy láthatjuk: Borges nem huvös könyvmoly volt, hanem Argentína politikai viszontagságai és saját szerelmi ügyei miatt is állandó érzelmi viharok dúlta, megejtoen törékeny ember, aki az irodalomban valamiféle megváltást keresett önmaga számára, szabadulást állandó kétségeibol és gyakran az öngyilkosság gondolatáig fokozódó kétségbeesésébol. Williamsont elsosorban pszichológiailag ragadja meg a Borges-jelenség: alaptétele, hogy a mindennapi életünktol látszólag oly távol eso, többnyire a lét és a megismerés alapkérdéseivel foglalkozó írásai nem érthetok meg teljes mélységükben, ha nem ismerjük Borges és az apja ellentmondásos viszonyát, az anyjához fuzodo, különlegesen szoros kapcsolatát, vagy ha nem tudjuk például azt, hogy számtalan jelenetben egy kamaszkori szexuális élmény köszön vissza.

B.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *