Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Opštinari odgovorili poljoprivrednicima: Cena poljarine neće biti smanjena

Opštinari odgovorili poljoprivrednicima: Cena poljarine neće biti smanjenatrg_fontane

Bečejski poljoprivrednici nedavno su uputili predstavnicima lokalne samouprave peticiju sa 400 potpisa protiv rešenja o naplati poljarine koje im je početkom leta isporučila lokalna poreska administracija.

Osnova za cenu poljarine je cena kilograma pšenice na berzi u Novom Sadu, a ona je u momentu određivanja visine poljarine iznosila 30,24 dinara, a poljoprivrednici po hektaru treba da plate poljarinu u vrednosti 17 kilograma pšenice bez obzira na to da je cena hlebnog žita od tada značajno smanjena, bečejske gazde u peticiji navode da ona iznosi oko 17-20 dinara.
U peticiji piše da su zemljoradnici nezadovoljni visinom poljarine, kao i radom i načinom finansiranja poljočuvarske službe. Zatražili su korekciju cene poljarine i da se prikupljenim novcem ne finansira poljočuvarska služba, Link FTO, preduzeće koje je osnovala opština. Vlasnici poljoprivrednog zemljišta sa teritorije opštine Bečej smatraju da poljočuvarsku službu ne treba da finansiraju, jer dok su krađe maltene zakonom dozvoljene, neće da plaćaju nešto što im nije od koristi. Oni tvrde i da poljočuvari nisu efikasni itd.
U sredu je povodom peticije održan sastanak poljoprivrednika i predstavnika lokalne vlasti. Nakon sastanka predstavnici poljoprivrednika koji su bili na sastanku u opštini, Ištvan Erdeg, Karolj Berkes i Vladimir Milenović na konferenciji za novinare u zgradi zemljoradničke zadruge saopštili su da im je predsednik opštine Peter Knezi, koji ih je primio sa saradnicima, rekao da ove godine cena poljarine neće moći da se smanji, a da će predstavnici opštine da se potrude da za sledeću godinu odrede realniju cenu. Ipak, o ovoj temi će uskoro da se izjasni i Opštinsko veće lokalne samouprave, te će nakon tog zaključka poljoprivrednici sastaviti još jedan dopis lokalnoj vlasti sa „spiskom želja“: zahtevaće da cena poljarine bude određena na osnovu cene pšenice u avgustu mesecu, a ne na osnovu cene sa berze, da imaju uvid u rad i finansiranje poljočuvarske službe, tražiće i da poljočuvari imaju veća ovlašćenja (jer ukoliko se radi o krađi ispod 15.000 dinara, sam poljoprivrednik treba da pokrene sudski postupak protiv lopova itd.).

Naplaćeno 700.000 dinara

Do pre dve nedelje, kako je saopštio Andraš Boja, član Opštinskog veća zadužen za poljoprivredu, naplaćeno je više od 700.000 dinara poljarine, a pošto u opštini ima 40.307 hektara zemljišta, poljočuvarska firma trebala bi da do kraja godine postane bogatija za oko 20 miliona dinara. U toj firmi, inače, sada radi dvanaest osoba, a planira se da do kraja godine broj zaposlenih bude 16-17.

Kako je Ištvan Erdeg rekao, poljočuvarska služba u trenutnom obliku i s trenutnim načinom rada lokalnim poljoprivrednicima nije potrebna. On je kazao i da je predsednik opštine rekao da poljoprivrednici koji su već platili poljarinu neće moći da dobiju nazad svoj novac ako se smanji cena ovog nameta, a ostali neka sami donesu odluku da li će da plaćaju poljarinu. O tome, po Erdegovim rečima, nije bilo reči da li će neplatiše biti sankcionisane kako se navodi u rešenjima koja je lokalna poreska administracija početkom leta poslala zemljoradnicima. Međutim, i Erdeg je pozvao poljoprivrednike da sami odluče da li će da plaćaju poljarinu.
Milenović je rekao da se u drugim sredinama poljočuvarska služba plaća iz novca obezbeđenog od zakupa državnog poljoprivrednog zemljišta, međutim, objasnio je da mu je Andraš Boja, član Opštinskog veća zadužen za poljoprivredu, rekao da to nije tačno. Milenović je objasnio i da po njegovom mišljenju poljočuvarska služba ne može da funkcioniše na adekvatan način (čuvari polja treba da imaju veća ovlašćenja, da budu veoma dobro opremljeni i fizički i psihički pripremljeni).

K.D.F.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *