Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Otkrivene spomen ploče jevrejskoj zajednici: „Kad se o istini sazna da je laž“

Otkrivene spomen ploče jevrejskoj zajednici: „Kad se o istini sazna da je laž“trg_fontane

U Bečeju je u utorak upriličeno svečano otkrivanje dve spomen ploče na renoviranoj zgradi Dečjeg vrtića „Labud Pejović“ u ulici Miloša Crnjanskog broj 80, posvećene jevrejskoj zajednici koja je nekada postojala u Bečeju, odnosno u znak sećanja na jevrejsku školu koja se nalazila u ovoj zgradi i na sinagogu koja je postojala u neposrednoj blizini vrtića. U prisustvu velikog broja zvanica, predstavnika jevrejskih opština i zajednica u Srbiji, predstavnika pokrajinskih i lokalnih institucija, ustanova, organizacija, i predstavnika lokalne vlasti, spomen ploče su otkrili ambasador Izraela Josef Levi i predsednik opštine Bečej Peter Knezi.

„Bečej kao grad tolerancije ima dužnost da se podjednako brine o svim građanima, bilo onima koji žive ili onima koji su nekada živeli u ovoj opštini. Polazeći od toga, ovaj današnji čin jeste utvrđivanje temelja jednog novog odnosa prema građanima koji su nekada živeli sa nama i dali veliki doprinos kako ekonomskom, tako i kulturološkom razvitku ovoga grada. Ovaj gest lokalne samouprave pokazuje filozofiju i put kojim idemo i kojim želimo da idemo dalje. Želim da ove dve spomen ploče budu temelj ili most nove saradnje opštine Bečej, naših građana svih 17 nacija, kako sa jevrejskim narodom, tako i sa državom Izrael“, rekao je Knezi.

Ko je odgovoran za rušenje sinagoge?

Kako bi se, kako je predsednik opštine rekao, „utvrdili temelji jednog novog odnosa“ prema Jevrejima u Bečeju, neophodno je da se najzad saopšti ko je odgovoran za rušenje sinagoge u Bečeju. Tu temu su novinari u ovom gradu pokušavali da istražuju mnogo godina, gotovo bez ikakvog rezultata, jer niko, ni iz jevrejske zajednice, niti drugi građani Bečeja, nisu bili voljni da govore o rušenju tog velelepnog kulturno-istorijskog spomenika, kog više nema.
Sinagoga je izgrađena 1883. godine po nacrtima Legerera u eklektičom stilu. Vrhovni rabin u Beogradu prodao ju je bečejskoj opštini, koja ju je srušila 1961. godine. Nalazila se na ulazu u današnje naselje „Nestor Džilitov“.

K.D.F.

Prisutnima se obratio i ambasador Izraela Josef Levi, koji se zahvalio na postavljanju spomen ploča u znak sećanja na Jevreje koji su nekada živeli na ovim prostorima. „Ne živimo u prošlosti, živimo u današnjici i okrećemo se ka budućnosti i veoma nam je drago što ste nam pružili ruku, nadam se i budućoj saradnji i na drugim poljima i razmeni iskustava. Ovo je moja prva poseta Bečeju, a nadam se ne i poslednja“, rekao je ambasador Izraela.
Na skupu su govorili i vrhovni rabin Srbije i predstavnik jevrejske zajednice iz Mađarske, a nakon toga je u Galeriji „Krug“ otvorena izložba pod nazivom „Kad se o istini sazna da je laž“, dok je u sali Gradskog pozorišta upriličen kulturno-umetnički program u kom su učestvovali kamerni mešoviti hor Jevrejske zajednice opštine Novi Sad „HASHIRA“, KUD „Đido“ i MKD „Petefi Šandor“.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *