Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Park prirode Beljanska bara: Pretnja zaštićenom prostoru

Park prirode Beljanska bara: Pretnja zaštićenom prostorutrg_fontane

Predsednik Saveta za Park prirode Beljanska bara dr Ilija Gazepov sredinom januara obratio se javnosti saopštenjem objavljenom na sajtu opštine Srbobran zbog radova koje je nedavno uradio NIS Gaspromnjeft na naftnom polju Turija – sever u neposrednoj blizini zaštićenog područja. Gazepov je izrazio zabrinutost zbog činjenice da je NIS radio bez saglasnosti lokalne samouprave na parceli u vlasništvu opštine Srbobran, i naveo je opasnosti koje eksploatacija može doneti ako pređe granicu Parka prirode Beljanska bara.

„Nažalost, u ovom momentu mi nemamo pred sobom jasnu sliku šta se dešava na tom polju. Ovih dana, NIS Gasprommjeft izveo je radove na iskopavanju rova i postavljanje cevovoda na parceli koja je vlasništvo opštine Srbobran. Na ovoj istoj parceli je planiran prostor za razvoj turizma – izgradnja etno sela; prikaza tradicionalnih kulturnih i istorijskih vrednosti naše lokalne sredine. Pored toga, prvi radovi, započeti bez saglasnosti opštine Srbobran, izvode se u neposrednoj blizini lokalnog parka prirode i time ugrožavaju njegovo postojanje. Park prirode Beljanska bara biće ugrožen ukoliko se ovakve aktivnosti nastave, jer bi čak i minimalno proširenje radova prešlo njegove granice i time direktno kršilo jednu od osnovnih zabrana: promena izgleda terena. Osim ove, ključne stvari, zbog koje je Beljanska bara i dobila status zaštićenog prostora, nastavak aktivnosti i eksploatacija mineralnih sirovina takođe su zabranjeni na čitavoj teritoriji zaštićenog područja. Uprkos tome što se trenutno radovi ne odvijaju unutar samog parka, ničim nije garantovano da, ukoliko se sada dopusti, NIS Gaspromnjeft neće polako proširivati područje, dok neminovno ne pređe na teritoriju parka prirode i time kompletno uništi ono po čemu je ovaj prostor karakterističan. Beljanska bara, kao dragoceno stanište živog sveta, jedan je od retkih hidrografskih objekata, koji je u izvesnoj meri sačuvao nekadašnji izgled vodenog toka tipičnog za ovaj deo Vojvodine, odnosno Bačke. Ovim putem izražavamo osudu aktivnosti čoveka, nemarnost prema prirodnom okruženju i nehat u ophođenju prema onome što nam je dato na čuvanje. U ime Saveta za Park prirode Beljanska bara izražavam najveće nezadovoljstvo zbog ovakvih aktivnosti i pozivam javnost da nam se pridruži, osuđujući ovakav pristup i ovakav način rada, kako bismo zajedno očuvali sredinu u kojoj živimo“, piše u saopštenju koje je potpisao dr Ilija Gazepov, predsednik Saveta za Park prirode Beljanska bara.
Opština Bečej i opština Srbobran su u oktobru 2012. godine potpisale sporazum o stavljanju pod zaštitu Parka prirode Beljanska bara, a Skupština opštine Bečej odluku o proglašenju zaštićenog područja Parka prirode Beljanska bara usvojila je 27. juna 2013. godine.
Parkom prirode Beljanska bara, koja je prirodno dobro treće kategorije zaštite, ukupne površine 173,1 hektara, od čega 140,5 pripada teritoriji opštine Bečej, a 32,5 hektara teritoriji opštine Srbobran, upravlja JVP Vode Vojvodine (prema strukturi vlasništva, najveći deo površine, 170,3 hektara, je u društvenom vlasništvu, korisnika JVP Vode Vojvodine), ali obe opštine imaju ključnu ulogu u donošenju odluka koje se tiču zaštićenog područja.
Međutim, do sada se niko iz lokalne samouprave niti ekoloških udruženja opštine Bečej javno nije oglasio ni u vezi saopštenja objavljenog na internet stranici opštine Srbobran, niti u vezi pomenutih radova na naftnom polju Turija – sever.

Lj.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *