„Kevés név jelent a magyar embernek annyit, mint Petőfi Sándoré, aki a nép költője, a magyar virtus, a magyar szellemiség megtestesítője. Petőfi Sándor a márciusi ifjak vezéreként és március 15-e egyik hőseként, majd az 1848/49-es szabadságküzdelem mártírjaként a nemzeti legendárium egyik központi alakja. Csak huszonhat évet élt, de világirodalmi rangú és méretű életmű maradt utána”, mondta Nagy Klára március 15-én, a Petőfi szobor leleplezésére szervezett ünnepi műsoron.
A Magyar Nemzeti Tanács támogatásával Vajdaságban az első egész alakos Petőfi szobrot állították fel a Nikola Tesla utcában, a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör és a Petőfi iskola között. A 175 cm magas, bronzból készült alkotás Szarapka Tibor szabadkai szobrász műve, amely évtizedek óta az első magyar vonatkozású köztéri alkotás Becsén.
A szoboravatón, melyen mintegy kétezer polgár jelent meg, Nikowitz Oszkár, Magyarország belgrádi nagykövete felolvasta Orbán Viktor levelét. „Március 15-én a Kárpát-medence és a nagyvilág minden magyarja főhajtással emlékezik az 1848/49-es forradalom és szabadságharc hőseire. Több mint másfél évszázada ezen a napon újjászületett az egységes magyar nemzet. Azóta minden évben megünnepeljük az egykor élt, és a ma élő magyar emberek erős szövetségét…A nemzetért cselekedni, a nemzetért áldozatot hozni mindig is a bátrak erénye volt. Így volt ez 1848/49-ben is, amikor a hős vezérek oldalán bátor emberek elszánt tömege fordította meg a történelmet. Ma sincs ez másképp. Tisztelet a bátraknak, akik dacolva minden kockázattal, fenyegetéssel, sutba vágják félelmüket, és a szívükre hallgatva cselekszenek. Velük együtt újra méltó tettet hagyhatunk örökül az utánunk jövőknek: a határokon átívelő nemzetegyesítés nagy művét”.
A szoboravatón felszólalt dr. Réthelyi Miklós, Magyarország Nemzeti Erőforrás Minisztériumának tárcavezetője, valamint Knézi Péter polgármester, aki beszédében arra tért ki, hogy egy régi álom vált valóra a szoborállítással. „A szobor azon a helyen áll, amely a magyar közösség számára legkedvesebb, a három intézmény – a templom, az iskola és a kultúrkör – szomszédságában, amely megmaradásuhkat biztosítja”.
Az MNT elnöke, dr. Korhecz Tamás azt taglalta, hogy amit Petőfi Sándor tollával alkotott, az utánozhatatlan és örök érvényű teljesítmény. „Egészalakos szobrot állít ma, a magyar közösség itt Óbecsén Petőfi Sándornak, az elsőt, az egyetlent, de remélem nem az utolsót! A 48-as forradalom és Petőfi Sándor emléke előtt tisztelgünk ma. Petőfi, született nevén Petrovics Alexander előtt, a forradalmár és szabadságharcos, a vándorszínész és poéta, az újságíró és szerkesztő előtt. Ő tollal és karddal védte népe szabadságát, és máig vitatott, hogy melyik fegyvere volt hatékonyabb. Szerintem ez aligha lehet vitás! De az, amit Petőfi tollával alkotott rövid élete folyamán, az utánozhatatlan és örökérvényű teljesítmény. Az, hogy mától ércbe öntve, közterületen is közöttünk él majd Petőfi, azt jelzi, hogy ma már büszkesége és tartása is van ennek a vajdasági magyar közösségnek, hogy nyíltan vállaljuk és hirdetjük történelmünket, eszményképeinket, kultúránkat és értékeinket”, mondta az MNT elnöke.
A szobrot dr. Réthelyi Miklós leplezte le, amit ft. Pósa László atya szentelt és áldott meg. A rendezvényen Varga Izabella színművésznő, a Prima Vista együttes és a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör tagjai léptek fel.
A műsor végén dr. Réthelyi Miklós, Nikowitz Oszkár és Korsós Tamás, valamint Egeresi Sándor, a Tartományi Képviselőház, dr. Korhecz Tamás, az MNT és Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke rakta le koszorúját. Ezen felül a becsei önkormányzat, a VMSZ és a VMDP községi szervezetei, a VMSZ Ifjúsági Fóruma, a Petőfi Sándor Általános Iskola és a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör eddigi elnökei is koszorút helyeztek el a szobornál.
B.M.