Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Pismo predsednika opštine radiju: Kada je osnivač medija nezadovoljan

Pismo predsednika opštine radiju: Kada je osnivač medija nezadovoljantrg_fontane

Predsednik opštine Novi Bečej Milivoj Vrebalov 14. aprila uputio je pismo zaposlenima u Javnom preduzeću Radio Novi Bečej u kojem upućuje kritike na račun rada radija (internet sajt ovog medija).

Opština Novi Bečej je osnivač i vlasnik radija, lokalni parlament postavlja direktora i članove Upravnog odbora ovog medija.
Predsednik opštine u pismu zaposlenima u radiju – može se pročitati na internet sajtu radija: www.radionb.info – između ostalog kaže: „Posle dužeg vremena posetio sam sajt Vašeg (našeg) radija NB i pored mnoštva zanimljivih stvari i prilično lepo uređenog sajta, kao i prijatelja i linkova sa raznim ’organizacijama’, neprijatno me je iznenadila činjenica da nema linka sa opštinom, odnosno opštinskim sajtom. Još više sam se neprijatno iznenadio kad sam prokrstario sajtom i samo na jednom mestu našao da se uopšte pominje opština Novi Bečej (programska orijentacija). Zato koristim priliku da Vas podsetim da je osnivač radija NB Opština Novi Bečej što bi, u najmanju ruku, trebalo napisati (u odeljku o nama). Opština je svoj javni servis osnovala kako bi se građani što bolje informisali, pre svega, o dešavanjima u našoj opštini, što sa Vašim sajtom nikako nije slučaj. Vaš sajt se pretvorio u promotera Vašeg direktora i onih poluprivatnih organizacija za koje on ima interes da se promovišu, pri čemu, pre svega mislim na nbinfo koji je očigledno napravljen resursima radija NB, a pozicionira se kao nezavisno glasilo“, napisao je Vrebalov i podsetio zaposlene u radiju da je „opština Novi Bečej Vaš osnivač i finansijer i da i prihode od viših nivoa vlasti ostvarujete zato što ste javno preduzeće. Takođe, ovim ne želim da utičem na slobodu informisanja, niti na Vaše stavove, ali moram da Vas pozovem da razmislite o politici radija NB ubuduće i da obavezno, gde god je to moguće, naglasite da ste glasilo opštine Novi Bečej, kao i da postavite link sa opštinskim sajtom“.
Pored toga, predsednik opštine sugerisao je zaposlenima u radiju o čemu i zašto ne bi trebali da ispituju građane: …„podsećam Vas da je turizam privredna grana koju su građani opštine Novi Bečej prepoznali kao razvojni potencijal opštine u Strategiji održivog razvoja i u Strategiji razvoja turizma i aktivnosti slobodnog vremena, tako da nema potrebe da sprovodite anketu o tome na Vašem ’satelitskom’ sajtu, očigledno instruisanom od strane onih kojima nije stalo do naše opštine već isključivo da blaćenja svega što se uradi“.

Šta je zdravo za medije?

Nije „zdravo“ za medije da budu vlasništvo države, pa ni lokalnih samouprava. O tome je ugledni novinar Dimitrije Boarov nedavno rekao: „Zakonom o javnom informisanju je izričito zabranjeno da država bude vlasnik medija, osim javnog servisa, RTS-a i RTV-a. To je učinjeno zbog toga što je država najveći proizvođač događaja i ona sama ne može izveštavati o sebi“.
Međutim, Javno preduzeće Radio Novi Bečej još uvek nije privatizovano, mada je poslednjih godina nekoliko puta zakazana pa i otkazana aukcijska prodaja ovog medija.
Dujin ipak očekuje privatizaciju radija: „Optimista sam i voleo bih da do privatizacije dođe što pre, s obzirom na to da, pošto smo javno preduzeće, stavljeni smo u delikatan položaj, da imamo cenzore sa jedne strane i nemamo mogućnost finansiranja, zato što opština ne smatra da ako je sto posto vlasnik radija treba da ga i sto posto finansira, a komercijalno ne možemo da poslujemo, s obzirom na to da smo registrovani kao javni servis, što znači da treba da emitujemo 18 sati svog programa na oba jezika – na mađarskom i na srpskom, a to znači angažovanje većeg broja saradnika i samim tim i potrebu za većom količinom novca“, rekao je direktor radija Novi Bečej i dodao da je u toku njegovog mandata već treći put odložena privatizacija radija, ali se ipak nada da je reč o poslednjem odlaganju, pa će radio biti privatizovan i počeće da radi tržišno: „Onda ne bi dolazilo do problema ove vrste, da se osnivač i tim koji misli da radi kako treba ne slažu“.

Direktor novobečejskog radija Saša Dujin je za „Bečejski mozaik“ prokomentarisao pismo predsednika opštine koje se može shvatiti i kao pritisak na medije, jer predstavnik osnivača u pismu iznosi određene vrednosne sudove u vezi sa radom radija, „sugeriše“ o čemu ne treba pitati građane, podseća zaposlene u radiju na to da ih finansira lokalna samouprava, te da i od viših instanci vlasti dobijaju sredstva, jer je reč o javnom preduzeću…
„Čudim se da predsednik opštine razgovara sa svojim javnim preduzećem putem pisma koje je upućeno radnicima. Upravo zbog toga što smo javno preduzeće smatram da je bilo logično da me predsednik opštine pozove na razgovor kod sebe, a u suštini nije problem da, ako je nezadovoljan on ili bilo ko u opštini mojim ili radom našeg radija, da smeni mene kao direktora. Nelogično je da on poziva radnike da nešto preduzimaju, jer je u nadležnosti Skupštine opštine Novi Bečej da postavi mene, ali i Upravni odbor koji je ’aminovao’ našu poslovnu politiku i programsku i muzičku šemu. Da budem iskren, iznenađen sam ovakvim gestom. U vezi sa delom pisma gde predsednik opštine spominje da zbog toga što smo javno preduzeće dobijamo sredstva od viših nivoa vlasti, imam samo jedan komentar: i 2008. i pre mog dolaska na čelo radija on je bio javno preduzeće, kako tada nije bilo novca od viših nivoa vlasti? Mislim, naime, da bismo dobili novac, treba da u radiju postoji neko ko će pisati projekte. Ja sam formirao tim koji je došao sa mnom i rezultat tog i takvog rada je da je radio počeo dobijati sredstva za svoje projekte, te je ta izjava malo nelogična, ali predsednik opštine ima pravo na svoje mišljenje. Međutim, kao direktor radija stojim na stanovištu da ako je nezadovoljan mojim radom, problem može da se reši mojom smenom. Što se tiče poluinsinuacija na temu nekakvih poluprivatnih organizacija, taj deo pisma mi nije jasan, jer sve organizacije kojima ja rukovodim, a to su PAAD centar za sociokulturološke izuzetnosti i Kancelarija za mlade, vrlo su transparentne, imaju svoje sajtove, postavljaju svoje bilanse stanja i poslovanja, tako da nema potrebe da se one spominju kao poluprivatni, one imaju svoje skupštine, svoja tela, skloni su i samokritici i kritici. Mislim da komentar predsednika opštine o satelitskom sajtu nije na mestu, s obzirom na to da je reč o projektu koji je finansirao Pokrajinski sekretarijat za informacije kako bismo mi u našoj sredini, jer se smatramo medijski nerazvijenom sredinom, podigli nivo informisanosti građana. Taj sajt je podržao i Fond za otvoreno društvo i reč je o jednoj od mogućnosti koja je pružena građanima Novog Bečeja da postavljaju pitanja predstavnicima vlasti. Bilo je u pismu predsednika opštine nekoliko rečenica koje ’stoje’, reč je o linkovanju i o tome da je opština osnivač i vlasnik radija, ali je u 2009. godini svega 23 posto finansirala naše aktivnosti, sve ostalo je kolektiv radija sam zaradio. Podsetio bih da je radio imao 1,5 miliona dinara duga, a da nakon devet meseci rada novog menadžmenta na čelu sa mnom plus je 220.000 dinara i prvi put smo ušli u sistem PDV-a, jer smo imali promet od 4,5 miliona dinara, što sigurno nije bio slučaj u poslednjih 5-6 godina“, rekao je Saša Dujin direktor Radija Novi Bečej.

Kristina Demeter Filipčev

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *