Nakon zimskog raspusta učenici su 15. januara ponovo seli u školske klupe, međutim, u mnogim školama i u drugom polugodištu nastavljen je štrajk prosvetnih radnika jer sa resornim ministarstvom još nije postignut dogovor, pa je nastava skraćena (časovi traju 30 minuta).
Podsetimo da četiri reprezentativna prosvetna sindikata štrajkuju od 17. novembra, a 22. decembra nastava je u pojedinim školama bila i potpuno obustavljena. Prosvetni radnici traže da budu izuzeti od smanjenja plata (10 odsto) u javnoj administraciji, da budu uređeni platni razredi u javnom sektoru, a očekuju i dogovor o Posebnom kolektivnom ugovoru, ali i o Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.
Posle sednice Štrajkačkog odbora svih reprezentativnih sindikata prosvete 12. januara saopšteno je da Ministarstvo prosvete nije izašlo u susret nijednom zahtevu sindikata i da se zato štrajk nastavlja, a da je školama koje nisu održale odeljenska veća i nisu zaključili ocene, preporučeno da to urade u toku nedelje da bi drugo polugodište moglo da počne legalno.
Saopšteno je i da „sindikati iskazuju revolt zbog očigledne opstrukcije Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja u procesa rada na Posebnim kolektivnim ugovorima (PKU) i višenedeljnog namernog obmanjivanja javnosti izjavama da je tekst PKU usaglašen i spreman za potpisivanje“.
U saopštenju se navodi da su 10. januara sindikatima predstavljena negativna mišljenja Ministarstva za rad, boračka i socijalna pitanja, Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave i Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo o tekstu predloga PKU, koja su resornom ministarstvu dostavljena sredinom decembra prošle godine i da im je rečeno da su pojedini članovi predloga PKU u suprotnosti za zakonom, što je, kako su saopštili sindikati, još jedna neistina.
Pošto su sindikati iscrpili sve mogućnosti dogovora u vezi sa kolektivnim ugovorom, a predano su radili na usaglašavanju teksta PKU, obratili su se Agenciji za mirno rešavanje sporova i ništa od toga nije dalo rezultate, odlučeno je da se obrate Međunarodnoj organizaciji rada zbog opstrukcije pregovora od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, u pitanju je nepoštovanje Konvencije 98, koja se odnosi na primenu principa prava organizovanja i kolektivnih pregovora, kao i da svoju odluku upute Vladi Srbije i premijeru Aleksandru Vučiću i ministru prosvete Srđanu Verbiću, saopštili su sindikati.
Bečejske srednje škole i dalje u štrajku
Većina bečejskih škola je i do sada bila u štrajku uz održavanje minimuma procesa rada, to jest časovi su bili skraćeni na 30 minuta, ali su na kraju prvog polugodišta svim učenicima bile zaključene ocene i podeljene đačke knjižice.
Drugo polugodište je i u Bečeju počelo s štrajkom, u Ekonomsko-trgovinskoj školi, Tehničkoj školi i Gimnaziji se održavaju skraćeni časovi, dok će u osnovnim školama koje su bile u štrajku ili je deo kolektiva štrajkovao, nakon sastanaka sindikata, najkasnije danas (16. januara) biti odlučeno da li će štrajk biti nastavljen.
Lj.M.