Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Počinje škola: Za polazak u školu jedna mesečna plata

Počinje škola: Za polazak u školu jedna mesečna platatrg_fontane

Početak školske godine, bez obzira na to da li se radi o đaku prvaku, starijem osnovcu ili srednjoškolcu, roditeljima zadaje glavobolju, jer deci treba da obezbede školske tašne, pribor, udžbenike, obuću i garderobu, jer verovali ili ne, deca rastu, pa ono što im je do pre nekoliko nedelja bilo dobro, danas više nije. Ali prvo na red dolazi opremanje priborom i udžbenicima za školu. Za učenika od 1. do 4. razreda osnovne škole udžbenici su besplatni, što je svakako olakšanje, ali treba dokupiti poneku radnu svesku, udžbenik za strani jezik i izborni predmet, pa za to treba obezbediti 2.000-2.500 dinara.

Prosečna cena udžbenika za ostale razrede je od 550 do 600 dinara, pa tako komplet udžbenika od 5. do 8. razreda osnovne škole staje od 11.000 do 13.000 dinara, a za srednje škole od 8.000 do 11.000 dinara. Velika pomoć roditeljima je i to što bečejske osnovne škole uglavnom organizovano nabavljaju udžbenike sa sve učenike viših razreda i oni se mogu platiti na rate. Iako je o tome bilo reči nekoliko godina unazad, u Bečeju ipak nije zaživela ideja razmene polovnih udžbenika, što bi svakako donelo uštedu kućnom budžetu.
Sledeća veća stavka u opremanju đaka je kupovina školskih torbi ili ranaca, na čega treba obratiti posebnu pažnju, naročito kod dece mlađeg uzrasta zbog pravilnog držanja i tereta koje nose u njoj. Ponuda je raznovrsna i po pitanju kvaliteta i po pitanju cena koje se kreću od 1.500 do 9.000 dinara. I futrola ima raznih, od običnih i praznih, do onih koje su popunjene olovkama, bojicama, flomasterima, pa tako možete kupiti futrolu i za 130 ali i za 2.000 dinara! Cena svezaka je od 18 do 80 dinara za mali format, a od 31 do 200 dinara za veliki format. Drvene bojice staju od 97 do 343 dinara, vodene bojice od 151 do 316 dinara, tempere od 253 do 392 dinara, flomasteri od 104 do 290 dinara. Grafitnu olovku možete kupiti i za 15 ali i za 55 dinara, a cena patent olovke se kreće od 16 do 290 dinara. Tu su i uvijači po ceni od 10 do 28 dinara, zatim rezači, gumice, lenjiri i ostali pribor. Sve ovo se može kupiti po istim ili nešto nižim cenama i u prodavnicama kineske robe, ali da se radi o trenutnoj uštedi, pokazaće se već prvog dana škole, jer olovka ne može da se zareže, jer se stalno lomi i ispada grafit, bojice neće da pišu, tempera ne prijanja na papir, list u svesci se pokida pri prvom brisanju, pa kupovinu treba ponoviti. I u drugim prodavnicama je zastupljena kineska roba, pa cena ne garantuje i kvalitet proizvoda, zato se ipak treba opredeliti za proverene stvari ili bar obratiti pažnju na proizvođača i poreklo robe.
Sve u svemu, pored udžbenika za školsku opremu treba platiti u proseku još 5.000-6.000 dinara, a još niste kupili sportsku opremu za fizičko vaspitanje, niste platili užinu, osiguranje, roditeljski doprinos (koji nije obavezan ali je poželjan), tako da za pripremu đaka za polazak u školu treba obezbediti najmanje minimalnu mesečnu zaradu, a ako u porodici ima još školaraca, nije ni čudo što roditelje oko 1. septembra hvata veća panika nego đake prvake.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *