U noći između prošle subote i nedelje u nekoliko bečejskih kafića sprovedena je policijska racija. Jedan od njih je „Stejdž“, gde je, kako tvrde očevici i jedan od vlasnika lokala, Dejan Grujić, policija, čini se, prekoračila ovlašćenja.
Džipovi
Dejan Grujić je opisao način ophođenja policije prema njemu i gostima lokala. Prema njegovim rečima, policajci su stigli u kafić oko pola jedan posle ponoći i zadržali su se oko 45 minuta. „Ušli su sa kamerom i megafonom, vikali su: ovo je racija. U jednom momentu video sam kako su mi vukli konobara i ja sam pošao za njima da vidim u čemu je problem. Krenuo sam prema vratima da vidim ko je glavni, da se predstavim da sam vlasnik i da vidim u čemu je stvar. Međutim, policajci su i mene, zajedno sa konobarom, izveli napolje, stavili uza zid, u stvari, na konobaru je jedan klečao. On je ležao na terasi u kratkoj majici. Stajao sam oko pola sata napolju i smrzavao se, a u međuvremenu su iza mene izvodili goste iz lokala. Šta se tačno dešavalo nisam video, ali sam video kako ih izvode, dole glava, ruke na leđa, kao kriminalce. Kada su me pustili da izađem iz hodnika, napolju je uza zid bilo poređano 20-30 ljudi u kratkim majicama. Na minus pet stepeni su stajali tako na ulici. Ne znam zbog čega, ako zbog toga što možda nisu imali kod sebe lične karte, onda to nije dobro. Ja sam završio u ’marici’, međutim, ’izvadio’ me je jedan bečejski policajac, a ovi ostali nisu bili iz Bečeja, verovatno su došli iz Novog Sada. Došli su sa devet džipova, kao da je Mladić bio u lokalu. Ne znam rezultat racije, niko ništa nije rekao, niti objasnio. Znam samo da je zbog toga što nisu imali kod sebe lične karte bilo privedeno ne znam koliko desetina osoba u policiju, i čini mi se da su našli dva nožića“, rekao je Grujić.
On je rekao i da je prilikom intervencije zadobio masnice: „Prilikom stavljanja uza zid zadobio sam masnice iznad leve podlaktice i na rebrima. Imam masnice, imam i lekarsko uverenje, jer sam sutradan otišao u Dom zdravlja. Znam za još jednog dečka da je zadobio masnice od ’nežnog’ izvođenja iz lokala. Ne znam zašto su se policajci tako ponašali, jer se niko nije odupirao, niti je u lokalu bilo ikakvih problema, radilo se o mirnoj noći. Inače, ’Stejdž’ i nije poznat po remećenju javnog reda i mira“.
Prema rečima Grujića, policija je ušla u lokal u pratnji jednog psa, koji je verovatno tražio drogu – koja, koliko on zna, nije nađena.
O tome da racija može da se izvede na drugačiji način, svedoči situacija iz kluba „Flojd“, gde je, po rečima vlasnika kluba Ervina Halapija, policija iste noći sve vreme korektno postupala prema gostima kafića i nije bilo nikakvih problema, niti neprihvatljivog postupanja sa gostima i osobljem lokala.
Hitnoj službi se niko nije javio a da je povređen u raciji Direktor Doma zdravlja Siniša Šijačić je odgovorio na pitanje novinara da li su lekari Doma zdravlja intervenisali u noći između subote i nedelje nakon policijske racije u bečejskim kafićima, rekavši da se te noći niko nije javio u Dom zdravlja a da je povređen tokom pomenute intervencije policije. |
Zakonska ovlašćenja
Služba za informisanje Policijske uprave Novi Sad je u utorak odgovorila na pitanja novinara Bečejskog mozaika o tome šta se dešavalo prošlog vikenda u bečejskim kafićima i da li je policija upotrebila prekomernu silu prema građanima. Prema saopštenju Policijske uprave sve je urađeno onako kako pravila nalažu. Služba za informisanje policije navodi da se akcija intenzivnog kontrolisanja ugostiteljskih objekata (operativno-taktička mera „Racija“) sprovodi na području Policijske uprave u Novom Sadu od 10. aprila prošle godine „sa ciljem da se opšta bezbednost građana i imovine, kao i javni red i mir podignu na jedan viši nivo“. Kaže se da je akcija rezultat višegodišnjih analiza, prema kojima se najveći broj prekršaja javnog reda i mira izvrši vikendom i u noćnim satima. Ona je inicirana i sve češćim pojavama različitih oblika nasilja u ugostiteljskim objektima ili u njihovoj blizini, koje je neretko rezultiralo teškim telesnim povredama, te je operativno-taktička mera „Racija“ uključila pripadnike MUP-a, ali i različite inspekcije i poresku policiju, da bi se izvršila sveobuhvatna kontrola ugostiteljskih objekata i sprečile negativne implikacije njihovog eventualno nezakonitog i nesavesnog poslovanja.
U saopštenju policije piše da u toku akcije „26/27. februara 2011. godine, policijski službenici izvršili su kontrolu pet ugostiteljskih objekata: 2 na području Grada Novog Sada i 3 u Opštini Bečej. Ukupno su legitimisana 134 lica, a u službene prostorije privedeno je 20. Od toga, 16 lica privedeno je zbog nenošenja lične karte (član 21. Zakona o ličnoj karti), odnosno nemogućnosti da im se utvrdi identitet na licu mesta. Jedno lice privedeno je zbog narušavanja javnog reda i mira (član 12. Zakona o javnom redu i miru), a 3 zbog kršenja Zakona o oružju i municiji (član 35), budući da su kod njih pronađeni noževi i ’bokser’. Protiv svih će biti podneti odgovarajući zahtevi za pokretanje prekršajnog postupka. U kontroli ugostiteljskog objekta ’Stejdž’ u Bečeju, policijski službenici legitimisali su 48 lica, a priveli u službene prostorije 10. Osam osoba privedeno je zbog nenošenja lične karte, a dve zbog kršenja Zakona o oružju i municiji, jer su kod njih pronađena dva noža. U ovom ugostiteljskom objektu, kao i u drugim lokalima, kontrolisanim tokom ’Racije’, policijski službenici primenjivali su, isključivo, svoja zakonska ovlašćenja, shodno okolnostima na licu mesta i ciljevima ove akcije. U ’Stejdžu’ nije bilo prekomerne upotrebe sile, niti je iko od gostiju mogao biti fizički povređen postupcima policijskih službenika. O tome, između ostalog, svedoče video-zapisi koje su načinile tri televizijske ekipe (Radio televizija Vojvodine, Prva televizija i Novosadska televizija) koje su, tokom čitave noći, snimale pomenute aktivnosti Policijske uprave u Novom Sadu“, navela je služba za informisanje Policijske uprave Novi Sad.
Akcija na Fejsbuku Na Fejsbuk profilu „Stejdža“ pokrenuta je svojevrsna građanska akcija: pozivaju se gosti lokala koji se osećaju poniženim i povređenim (fizički) zbog policijske racije, da se jave na profil, pa će biti angažovani advokati koji će dalje postupati na adekvatan način. |
Protestno pismo
I deo lokalnih političara je digao svoj glas protiv policijske racije u „Stejdžu“. Na sednici Skupštine opštine Bečej u ponedeljak je šef odborničke grupe „Za evropsku opštinu Bečej“ Vladimir Petković pročitao protestno pismo, koje će, kako je rekao, biti upućeno MUP-u Srbije. „Zbog pritužbi građana, prisutnih gostiju i osoblja navedenog lokala postoje indicije da su pripadnici ove jedinice (prema rečima Petkovića, reč je o Žandarmeriji; prim. nov.) koristili prekomernu silu u ophođenju sa gostima i osobljem. Prema našim saznanjima, svi prisutni su disciplinovano izvršavali naređenja ovlašćenih službenih lica. Potrebe za upotrebom sile uopšte nije bilo. I pored toga gosti, pri čemu najčešće maloletnici, bili su izloženi fizičkom nasilju i psihičkom šikaniranju često u trajanju čitave operacije“, rekao je Petković.
Kristina Demeter Filipčev