Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Politika, interesi, štrajk i dugovi PIK-a Bečej: Ko je kriv i ko će pomoći?

Politika, interesi, štrajk i dugovi PIK-a Bečej: Ko je kriv i ko će pomoći?trg_fontane

Štrajk u PIK-u „Bečej“ počeo je u ponedeljak, jer poslodavac nije poštovao sporazum o dinamici isplate zarada.

Naime, štrajkački odbor nije uspeo da postigne dogovor sa predstavnicima menadžmenta prošle subote o isplati avgustovskih zarada do 15. novembra, bez obzira na to što je subotnjem sastanku prisustvovao i predstavnik Agencije za mirno rešavanje radnih sporova, koji je pokušao da posreduje između predstavnika zaposlenih i rukovodstva PIK-a na čelu sa generalnim direktorom Živanom Gavrilovićem i predsednikom Upravnog odbora Ljubomirom Mandićem. Poslodavac je ponudio štrajkačkom odboru, ukoliko se štrajk odloži do danas (19. novembra), isplatu trećine avgustovske plate (trebalo je da se isplati do 15. novembra), potom do kraja novembra isplatu pola septembarske plate, a u decembru drugu polovinu septembarske, celu oktobarsku i jednu trećinu novembarske, objasnio je predstavnik štrajkačkog odbora i predsednik sindikata „Nezavisnost“ u firmi Aleksandar Pešić i dodao da su tu ponudu sindikalci shvatili kao „šalu i neozbiljnost poslodavca“.
Inače, poslovodstvo PIK-a je prekršilo sporazum koji je potpisalo sa radnicima o dinamici isplate zarada (potpisnici sporazuma su vlasnik firme Đorđije Nicović, prethodni generalni direktor i predstavnici sindikata), po kom u novembru mesecu treba da budu isplaćene avgustovske zarade (do 15. u mesecu) i deo septembarske plate.
Pored toga, kako je rekao Pešić, postoji problem i u vezi sa poštovanjem minimuma procesa rada, jer su štrajkači od poslodavca dobili odluku o minimumu procesa rada i spisak radnika koji bi trebali da rade, ali, kako je rekao, „odluka je doneta bez usaglašavanja sa sindikatima, nakon isteka zakonskog roka, a Inspekciji rada i predstavnicima lokalne samouprave smo prijavili da se poslodavac ne pridržava Zakona o štrajku“. Prema njegovim rečima, poslodavac smatra da je minimum procesa rada kada svi zaposleni rade.
Inače, u utorak je na zahtev sindikalaca u zgradi opštine održan sastanak sa predstavnicima opštine i Inspekcije rada u vezi sa, kako je reče-no, nepoštovanjem minimuma procesa rada od strane poslodavca, ali na tom sastanku „vlast“ u PIK-u se nije pojavila. Razlog toga je, rekao je novi predsednik Upravnog odbora firme advokat Ljubomir Mandić, to što je rukovodstvo firme istovremeno obeležavalo slavu preduzeća na Fantastu.
Novinari su ipak stekli utisak da zaposleni u PIK-u nisu u štrajku, recimo, u upravnoj zgradi u centru Bečeja rade svi, a slična je situacija i na njivama u Drljanu.
Pored toga, Mandić i Živan Gavrilović s jedne strane tvrde da radnici nisu u štrajku, a ni predstavnik štrajkačkog odbora Aleksandar Pešić nije mogao da kaže koliko od 1.600 radnika PIK-a štrajkuje, a koliko radi, upravo zbog odluke poslodavca o minimumu procesa rada, „a ta odluka se za sada poštuje, dok inspekcijski nadzor ne dođe u firmu i ne uradi svoj deo posla“.

Optužbe – za sada bez dokaza

Ionako zamršenu sliku o poslovanju PIK-a „Bečej“ od trenutka privatizacije (2007. godina) do danas, dodatno je u sredu zamrsio predsednik Upravnog odbora Ljubomir Mandić, koji je održao maratonski monolog o uplivu politike u ovo privatno preduzeće, za loše stanje u firmi veći deo krivice je svalio na prethodna rukovodstva, iznoseći niz, za sada neargumentovanih optužbi o eventualnoj korupciji i poslovanju u korist sopstvene štete u vreme prethodnih rukovodstava.
Mandić je rekao da osim komisije koju je oformila država za ispitivanje poslovanja PIK-a (upravo završava posao) kako bi donela odluku na koji način će pomoći privatnom preduzeću Đorđija Nicovića (računi firme su u blokadi više od milijardu dinara, objasnio je Mandić), i on je oformio komisiju koja kontroliše poslovanje, račune i ugovore. Stiče se utisak da Nicović koji je, kako je Mandić rekao, predstavnik konzorcijuma koji je kupio PIK, sve vreme nije znao šta se dešava u firmi, jer je vođenje posla prepustio menadžmentu (u to vreme generalni direktor firme je bio Dragan Satarić). To je hipotetički moguće, ali je malo verovatno.
Mandić je govorio i o eventualno štetnim poslovima PIK-a, recimo, rekao je da je remont mašina umesto u bečejskom „Remontu“ obavljan u Mašinoremontu, preduzeću iz Sente, bilo je reči o načinu kupovine hrane za svinje itd, ali su pominjani i zajednički interesi PIK-a i lokalnih, ali i državnih političara, bez argumenata. Mandić je novinarima obećao da će im u skoroj budućnosti dati dokumenta koja argumentuju optužbe.
Upitan da li su podnete krivične prijave protiv eventualno odgovornih osoba, predsednik Upravnog odbora je rekao da još nisu.
Predsednik Upravnog odbora je u negativnom kontekstu pominjao i Poresku upravu Bečej koja je „zaželela“ da naplati zaostale poreze PIK-a.
Bilo je reči i o štrajku. Rečeno je da poslovodstvo „upotrebljava“ pravilnik o minimumu procesa rada iz ranijeg perioda i da ne krši nikakav zakon, pa je postavljeno pitanje sindikalcima kako je za njih taj pravilnik ranije bilo prihvatljiv, a sada nije. Mandić je kazao i da se lokalna vlast meša u štrajk, govori o minimumu procesa rada itd.

Kadrovske promene

U PIK-u se priča i o kadrovskim promenama na rukovodećim pozicijama. Do sada je došlo do promena u Upravnom odboru (novi predsednik je Ljubomir Mandić), a ne postoji više ni radno mesto zamenika generalnog direktora. O tome da li je, recimo, Petar Maksimović, donedavno zamenik generalnog direktora, dobio otkaz ili je raspoređen na drugo radno mesto, predsednik Upravnog odbora je rekao da je on trenutno na godišnjem odmoru. Firma odnedavno ima i novog generalnog direktora, Živana Gavrilovića, koji je pre desetak godina već bio na istoj funkciji.

Svi žele da pomognu privatnoj firmi koja loše posluje

Predstavnici štrajkačkog odbora su krenuli u ofanzivu, pa su u sredu u prepodnevnim satima na njivama uprave Novo selo u Drljanu ugostili predsednicu Skupštine Srbije Slavicu Đukić Dejanović, koja je tog dana bila u zvaničnoj poseti Bečeju.
Sindikalni prvaci PIK-a Aleksandar Pešić i Branislav Šekerović predstavili su predsednici parlamenta tridesetak radnika koji rade na skidanju šećerne repe, kako je rečeno, 24 časa na dan, a prekovremeni rad im nije plaćen (nije jasno zašto to ranije nije prijavljeno nadležnim organima države). Oni su rekli i da poslodavac ne poštuje minimum procesa rada u vreme štrajka, da kasne plate, da radnici nemaju iz čega da žive, a žele da sačuvaju svoju firmu, te traže od države da učini sve „da završi ovu pljačku i agoniju u ovoj kompaniji“, koja inače godinama ne plaća ni zakup državnih njiva koje koristi.
Slavica Đukić Dejanović je obećala pomoć, rekla je da će se raspitati o tome dokle je državna komisija stigla u poslu ispitivanja poslovanja PIK-a, što je preduslov za eventualnu pomoć države, da će se obratiti i nadležnim ministarstvima poljoprivrede i rada i socijalne politike kako bi se što pre sagledalo šta je moguće uraditi u interesu egzistencija 1.600 zaposlenih i u interesu opstanka poljoprivrednog preduzeća. „Verovatno jeste problem i likvidnost, ali i zemlja je problem i pretpostavljam da je možda nekakva restrukturacija takođe problem, ako ne može da se uradi to u šta se krenulo, verovatno može nešto drugo. O svim tim temama ću razgovarati pre svega sa ministrom poljoprivrede, ali i sa gospodinom Rasimom Ljajićem koji je zadužen za socijalni status građana. Vi znate da parlament ne donosi samo zakone, nego imamo i kontrolnu funkciju, mi kontrolišemo i ministre koje biramo kako rade svoj deo posla. Sigurno će Vlada i država imati razumevanja za 1.600 porodica i za vas koji radite“, rekla je predsednica Skupštine Srbije.

Politika se umešala

Zamenik predsednika opštine Budislav Medurić je prokomentarisao izjavu Ljubomira Mandića o tome da lokalna vlast odlučuje o pravilniku o minimumu procesa rada u PIK-u i o eventualnim političkim interesima u vezi sa PIK-om. „Da nije tužno, bilo bi smešno, a pošto sam čin nije smešan, meni je važno poštovanje sporazuma koji je postigla pokrajinska vlada sa delom republičke vlade i sa vlasnikom PIK-a, a to je prolongiranje svih obaveza po pitanju plaćanja zakupa državnog zemljišta koje PIK koristi, i maksimalni ustupci koje republička i pokrajinska vlada i lokalna vlast mogu da učine PIK-u uz jedan uslov: da radnici PIK-a na vreme dobijaju platu. Treba da tražimo onog ko ne poštuje sporazum“, rekao je Medurić.
O umešanosti politike u poslove PIK-a on je rekao: „Politika se meša u delu ingerencija lokalne, pokrajinske i republičke vlade, ako je to politika, pošto i lokalna, pokrajinska i republička vlast imaju deo sredstava od potencijalne naplate korišćenja državnog poljoprivrednog zemljišta i sva tri nivoa političke vlasti su doneli odluku da prolongiraju svoja potraživanja po tom osnovu radi tih 1.600 ljudi, njihovih porodica i Bečeja“.
O mešanju lokalne vlasti u određivanje minimuma procesa rada, zamenik predsednika opštine je rekao da po tumačenju pravne službe opštine, lokalna samouprava je ta koja treba da definiše minimum procesa rada, ako to nije u firmi regulisano.

K.D.F.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *