U toku je žetva suncokreta, soje i šećerne repe. Prema informacijama iz Opšte zemljoradničke zadruge u Bečeju, suncokret je za sada skinut sa oko 60 posto od 300 hektara ugovorenih površina. Žetva suncokreta je počela 25. avgusta prvo u Banatu, a malo kasnije i u Bačkoj. Prosečni prinosi su oko tri tone po hektaru, međutim, Miroslav Glavaški, direktor zadruge, kaže da će prinos suncokreta pri kraju žetve biti u padu pogotovo u onom delu koji je ugovoren u Banatu jer je tamo setva kasnije počela zbog vode koja je stajala na njivama.
„U odnosu na lanjski rod, ovogodišnji prinosi suncokreta su u proseku, za sada, bolji. Prošle godine smo, naročito na ovom terenu, imali olujni vetar koji je oštetio suncokret i umanjio rod, a bilo je problema i sa skidanjem useva jer je u žetvenom periodu bilo obilnih padavina. Sada je suncokret dobro podneo visoke temperature i sušu“, rekao je Glavaški.
Otkupna cena suncokreta je 30 dinara (plus PDV), to je za 30 posto manje nego prošle godine, kada je cena bila 40 dinara. Proizvođači nisu zadovoljni cenom kaže direktor zadruge: „Troškovi su mnogo veći, počev od đubriva, nafta se stabilizovala na nekom visokom nivou, ulje je otišlo samo 6-7 posto dole, verovatno dok ne prođe sav otkup do novembra, a prihodi su niži“.
Poljoprivrednik iz Bečeja Arpad Bartuc posejao je suncokret na 8,5 jutara. Kaže da će ovogodišnji rod biti dobar i očekuje oko dve tone po jutru. „Žetvu suncokreta sam počeo pre desetak dana sa ranim sortama, a sada skidam srednje sorte suncokreta. Još ne znam tačno koliki je rod po jutru, ali prema prvim procenama on će biti dobar, ali nisam zadovoljan otkupnom cenom. Kažu da će biti oko 31-32 dinara po kilogramu, a prošle godine je bila 40 dinara. Svaki repromaterijal je poskupeo, dok je cena oko 20 posto niža, a sav rod se prodaje jer je to takva vrsta“.
Na svom posedu ovaj poljoprivrednik je zasejao i druge poljoprivredne kulture, soju, kukuruz, šećernu repu i kaže da će ove nedelje početi da skida i soju. „Soja će biti nešto slabijeg roda zbog suše. Ona voli vlagu i ove vrućine su nepovoljno uticale na prinos u odnosu na lanjsku godinu, koja je bila dobra i svi su imali dobar rod“, rekao je Bartuc.
U ZZ Bečej kažu da je soja ugovorena na oko 800 hektara, ali da će prinosi biti manji nego prošle godine. Direktor zadruge je rekao da očekuju prosečne prinose od oko 2,5 tone po hektaru, što je za 20 posto manje nego prošle godine. Otkupna cena soje je 12. septembra korigovana sa 31,5 na 35 dinara sa PDV-om za proizvođače, i, kako je rekao Glavaški, to je nešto bolja cena nego lane, kada je bila 30 dinara. Prema procenama ZZ Bečej, do sada je požnjeveno 40 posto od planiranih količina soje koje će se preuzeti u zadruzi.
„U ovom periodu je pristiglo praktično sve, i žetva suncokreta i soje, a i kukuruz bi čak mogao da se radi. Problem je što niko nije spreman da prima u isto vreme i suncokret, soju i kukuruz, međutim, kukuruz je biljka koja može da čeka 10-15 dana i praktično će biti manje vlage u zrnu, ali će verovatno imati umanjen rod bar za 30 posto u odnosu na prošlu godinu zbog suše. I kampanja šećerne repe je krenula krajem avgusta, počeo je prijem i vadi se planski samo onoliko koliko je dogovoreno sa šećeranama. Sada poljoprivrednicima zadaje brigu i to što nema vlage u zemljištu za pripremu setve pšenice i ukoliko uskoro ne padne kiša to će biti problem za jesenju setvu“, rekao je Miroslav Glavaški, direktor ZZ Bečej.
LJ.M.