Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Poseta ambasadora Francuske: Bečej nije iznenadio

Poseta ambasadora Francuske: Bečej nije iznenadiotrg_fontane

Povodom predstavljanja IGIS projekta (Integrisani geoinformacioni sistem), vrednog 16 miliona evra koji u Srbiji realizuje Republički geodetski zavod (RGZ) u saradnji sa partnerima iz Francuske, opštinu Bečej, kao pilot opštinu u kojoj se implementira ovaj program, 27. februara posetili su ambasador Francuske u Srbiji Fransoa Gzavije Denio, ministar poljoprivrede vlade u ostavci Dragan Glamočić, direktor Geoinformacionih servisa „Erbas“-a Mišel Fega i direktor RGZ Zoran Krejović.

Predsednik opštine Vuk Radojević je izrazio zadovoljstvo što je na čelu opštine koja učestvuje u značajnom projektu koji je realizovan prethodne tri godine na nivou dve države, a danas se implementira u opštini Bečej koja je prvi korisnik dela rezultata projekta, pre svega u poljoprivredi, a u narednom periodu postoji mogućnost njihovog korišćenja i u delu urbanog planiranja.
„Suština ovog projekta je satelitsko snimanje u Republici Srbiji, a to je nešto što predstavlja budućnost i što se primenjuje u Evropi i osim što doprinosi poboljšanju poljoprivredne proizvodnje, predstavlja osnov za dodelu subvencija u poljoprivredi i za osiguranje poljoprivrednih useva“. U saradnji sa „Erbas“-om i Republičkim geodetskim zavodom, za satelitsko snimanje na nivou opštine uzet je reprezentativni uzorak od blizu 4.000 hektara, reč je o parcelama u vlasništvu PIK-a i individualnih proizvođača Agro-prometa i Ivana Spajića, koji će biti u prilici da besplatno koriste dobijene rezultate za poboljšanje i povećanje poljoprivredne proizvodnje.
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić je istakao da će Ministarstvo poljoprivrede aktivno zajedno sa Republičkim geodetskim zavodom raditi na implementaciji i aktivnoj primeni sistema. „Ovo je samo početak, a verujem da ćemo ovaj sistem sprovesti do kraja, na tom putu čeka nas puno rada ali ćemo istrajati na tome“, rekao je Glamočić.
Ambasador francuske Fransoa Gzavije Denio je rekao da je kao turista posetio Bečej prošle godine i da „nije iznenađen“ što se opština Bečej prijavila da bude dobrovoljni učesnik u ovom pilot projektu koji će doprineti poljoprivredi zahvaljujući satelitskim snimcima. On je istakao da su francuski investitori drugi po značaju u Vojvodini, a ovom prilikom je obišao francusku kompaniju „Kivonj“ koja je prošle godine u Bečeju otvorila pogon za proizvodnju poljoprivrednih priključnih mašina.
Direktor Geoinformacionih servisa „Erbas“-a Mišel Fega je objasnio da se tokom protekle tri godine radilo na pripremi i dovođenju svih tehničkih uređaja, kao i obuke ljudi koji će da rade na projektu, a sada se došlo do trenutka njegove implementacije i korišćenja rezultata u Srbiji.
„Za ovu vrstu primene projekta trebao nam je partner koji je receptivan i koji dobrovoljno učestvuje i voljan je da primeni sve nove tehnologije u svom radu. To mesto i tog partnera našli smo u opštini Bečej i zahvalni smo vam na tome. Došli smo u grad na čijem čelu je osoba koja duboko veruje da će nove tehnologije doprineti napretku njegove zajednice i gde su poljoprivredni proizvođači na nivou da mogu i žele sve ovo da primene i da postignu još bolje rezultate. U narednih šest meseci sva proizvodnja satelitskih snimaka i sve što se bude radilo na tehničkom planu ići direktno u korist lokalnim poljoprivrednim proizvođačima“, rekao je Fega. Prema njegovim rečima, upotreba satelitskih snimaka će omogućiti poljoprivrednim proizvođačima da bolje „shvate“ kulture koje proizvode i da povećaju svoju proizvodnju, a u kasnijim fazama to može da dovede do najvećih prinosa uz optimalne količine đubriva i navodnjavanja, ali i do najboljih ekoloških rezultata, jer će smanjiti na najmanju moguću meru emisiju nitrata i njeno širenje kroz podzemne vode i tlo. Fega je naveo da u desetogodišnjoj komercijalnoj eksploataciji ovog sistema u Francuskoj nijedan korisnik nije odustao od korišćenja ovih podataka, jer su, zahvaljujući ovom sistemu poljoprivrednici ostvarili između 100 i 200 evra dodatnih beneficija po hektaru.
Koristi koje poljoprivredni proizvođači u opštini Bečej mogu da imaju primenom ove tehnologije biće poznati na leto ili na jesen, posle žetve.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *