Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Poziv Nacionalne službe za zapošljavanje i opštine Bečej: Subvencije za samozapošljavanje

Poziv Nacionalne službe za zapošljavanje i opštine Bečej: Subvencije za samozapošljavanjetrg_fontane

Zainteresovani još imaju nekoliko dana da se prijave na zajedničke javne pozive Nacionalne službe za zapošljavanje i opštine Bečej koji su raspisani 29. maja i biće okončani 13. juna.

Postoji mogućnost za privremeno zapošljavanje ukupno 33 ljudi na konkursima za javne radove (17), samozapošljavanje (4), stručnu praksu (9) i zapošljavanje teže zapošljivih (3) osoba.
Subvencije za samozapošljavanje namenjene su nezaposlenima koji se vode na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje i završili su obuku za započinjanje sopstvenog posla.
Subvencija za samozapošljavanje dodeljuje se u jednokratnom iznosu od 180.000 dinara, odnosno 200.000 dinara u slučaju samozapošljavanja viškova zaposlenih, ili 220.000 dinara za nezaposlene osobe sa invaliditetom, radi osnivanja radnje, zadruge ili drugog oblika preduzetništva, kao i osnivanja privrednog društva, ukoliko osnivač zasniva u njemu radni odnos.
Nezaposleni koji ostvari pravo na subvenciju za samozapošljavanje u obavezi je da obavlja registrovanu delatnost na teritoriji opštine Bečej i izmiruje obaveze po osnovu doprinosa za obavezno socijalno osiguranje najmanje 12 meseci, počev od dana otpočinjanja obavljanja delatnosti. Pravo na subvenciju može se ostvariti i udruživanjem više nezaposlenih, osnivanjem privrednog društva radi samozapošljavanja.

Program stručne prakse

Program stručne prakse podrazumeva stručno osposobljavanje nezaposlenog sa teritorije opštine Bečej za samostalan rad u struci za koju je stečeno odgovarajuće obrazovanje radi obavljanja pripravničkog staža, odnosno sticanja uslova za polaganje stručnog ispita. Program se realizuje bez zasnivanja radnog odnosa.
Kroz program stručne prakse Nacionalna služba finansira nezaposlene ljude koji se prvi put stručno osposobljavaju za zanimanje za koje su stekli određenu vrstu i nivo obrazovanja ili koji su se stručno osposobljavali kraće od vremena potrebnog za polaganje pripravničkog ili stručnog ispita. Finansiranje programa stručne prakse traje najduže 12 meseci.
Tokom trajanja programa stručne prakse Nacionalna služba za zapošljavanje angažovanim licima na ime novčane pomoći i troškova prevoza isplaćuje sredstva u ukupnom mesečnom iznosu od 12.000 dinara za lica sa srednjim obrazovanjem, 14.000 dinara za one sa višim ili visokim trogodišnjim obrazovanjem i 16.000 dinara za ljude sa najmanje četvorogodišnjim visokim obrazovanjem i obavlja obračun i uplatu doprinosa za slučaj povrede na radu i profesionalne bolesti, u skladu sa zakonom.
Pravo učešća u realizaciji programa stručne prakse može ostvariti poslodavac  sa teritorije opštine iz privatnog sektora, ali i iz javnog sektora za poslove u oblasti zdravstva, obrazovanja i socijalne zaštite i udruženja koja imaju status pravnog lica bez vremenskog ograničenja, odnosno upisana su u registar koji vodi Agencija za privredne registre.

Teže zapošljiva lica

Subvencija za zapošljavanje nezaposlenih lica iz kategorije teže zapošljivih na novootvorenim radnim mestima odobrava se poslodavcima koji pripadaju privatnom sektoru sa sedištem na teritoriji opštine Bečej, u jednokratnom iznosu, radi zapošljavanja nezaposlenih koji se vode na evidenciji. Kategorije teže zapošljivih na koje se ova subvencija odnosi su: mladi do 30 godina starosti bez kvalifikacija ili sa niskim kvalifikacijama ili mladi koji posao traže duže od 12 meseci, stariji od 50 godina, viškovi zaposlenih, građani romske nacionalnosti, osobe sa invaliditetom, radno sposobni korisnici novčane socijalne pomoći, mladi do 30 godina starosti sa statusom dece palih boraca, mladi do 30 godina starosti koji su imali/imaju status dece bez roditeljskog staranja, žrtve trgovine ljudima i žrtve porodičnog nasilja.
Visina subvencije je određena stepenom razvijenosti jedinice lokalne samouprave prema mestu zapošljavanja lica u skladu sa uredbom Vlade Srbije, i iznosi 150.000 dinara po licu, odnosno 180.000 dinara za osobe sa invaliditetom, radno sposobne korisnike novčane socijalne pomoći, mlade do 30 godina starosti sa statusom dece palih boraca i mlade do 30 godina starosti koji su imali/imaju status dece bez roditeljskog staranja, u prvoj i drugoj grupi razvijenosti opština.
Pravo na subvenciju za zapošljavanje nezaposlenih lica iz kategorije teže zapošljivih ne mogu ostvariti državni organi, organizacije i drugi direktni i indirektni korisnici budžetskih sredstava; poslodavci kod kojih se broj zaposlenih smanjio za prethodna tri meseca, osim u slučaju prirodnog odliva zaposlenih i drugih opravdanih razloga; poslodavci koji su koristili subvenciju po javnom pozivu za ista lica u toku prethodne 3 godine, računajući od dana odobravanja sredstava; poslodavci koji obavljaju delatnost koja se nalazi na spisku delatnosti koji je sastavni deo ovog javnog poziva.

Javni radovi

Program javnih radova namenjen je radnom angažovanju prvenstveno teže zapošljivih nezaposlenih lica i nezaposlenih u stanju socijalne potrebe, radi očuvanja i unapređenja radnih sposobnosti nezaposlenih, kao i radi ostvarivanja određenog društvenog interesa. Javni rad sprovodi poslodavac koga određuje Nacionalna služba za zapošljavanje na osnovu javnog konkursa.
Poslodavac može organizovati sprovođenje javnih radova  ukoliko radno angažuje  lica koja se nalaze na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje iz svih kategorija teže zapošljivih (mladi do 30 godina života, viškovi zaposlenih, stariji od 50 godina; lica bez kvalifikacija/ sa niskim kvalifikacijama, osobe sa invaliditetom; građani romske nacionalnosti, žrtve porodičnog nasilja, žene, ruralno stanovništvo, izbegla i raseljena lica, samohrani roditelji…). Maksimalna dužina trajanja javnog rada je četiri meseca.
Javni radovi se mogu sprovoditi u oblastima socijalnih i humanitarnih delatnosti, održavanja i obnavljanja javne infrastrukture, održavanja i zaštite životne sredine i prirode.
Novac namenjen za organizovanje sprovođenja javnih radova koristi se za isplatu naknade za obavljen posao nezaposlenim licima uključenim u javne radove po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima, u visini do 18.000 dinara po osobi, na mesečnom nivou za pun fond radnih časova, odnosno srazmerno vremenu radnog angažovanja na mesečnom nivou; utvrđen iznos naknade za obavljeni posao se uvećava za pripadajući porez i doprinose za obavezno socijalno osiguranje, koji su obračunati u skladu sa zakonom; naknadu troškova dolaska i odlaska sa rada nezaposlenih lica uključenih u javne radove, u visini do 2.000 dinara po licu za svaki mesec angažovanja; naknadu troškova sprovođenja javnih radova, u svim oblastima, u visini od 1.000 dinara po licu za javne radove koji traju mesec dana, 1.500 dinara po licu za javne radove koji traju dva meseca i 2.000 dinara po licu za javne radove koji traju tri i četiri meseca; naknadu troškova obuke.
Pravo učešća na konkursu za organizovanje sprovođenja javnih radova imaju organi jedinice lokalne samouprave Bečej, javne ustanove i javna preduzeća, privredna društva, preduzetnici, zadruge, udruženja koja imaju status pravnog lica, odnosno koja su upisana u Registar Agencije za privredne registre.
Detaljnije informacije o javnim pozivima i formulari su dostupni na internet stranici opštine Bečej (www.becej.rs) i u bečejskoj filijali Nacionalne službe za zapošljavanje.

R.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *