Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Predizborna sednica lokalnog parlamenta: Kada „Srpska sloga“ zaćuti

Predizborna sednica lokalnog parlamenta: Kada „Srpska sloga“ zaćutitrg_fontane

Na 43. sednici Skupštine opštine 26. aprila, lokalni odbornici usvojili su 26 odluka i rešenja. Iako se radilo o poslednjoj sednici lokalnog parlamenta pre opštih izbora, od ukupno 36 odbornika u prvom delu sednice prisustvovalo je 29, a potom je taj broj smanjen na 24.

Tokom nepuna četiri sata, koliko je trajala sednica, tačke dnevnog reda u većini slučajeva nisu ni obrazložene i predstavnici lokalne vlasti su bez mnogo rasprave izglasali niz važnih odluka među kojima su Prostorni plan opštine i izmena Plana detaljne regulacije komercijalne banje. U vezi ovih pitanja opozicioni odbornik SRS-a Nebojša Kolarski je svoje pravo za raspravu u trajanju od tri minuta iskoristio tako što je to vreme za govornicom proveo ćuteći, izražavajući na taj način nezadovoljstvo i protest zbog rada lokalnog parlamenta, koji, kako je rekao, nije uzimao u obzir kritike, sugestije i predloge predstavnika odborničke grupe „Srpska sloga za Bečej“. Predstavnici „Srpske sloge“ ipak nisu sve vreme ćutali, postavili su i pitanja vladajućoj koaliciji o tome zašto nije urađeno ništa iz Prostornog plana, navodeći da su to bila izborna obećanja 2008. godine, i izrazili sumnju da će se komercijalna banja izgraditi, smatrajući da je reč o predizbornim obećanjima. Lokalna opozicija sumnja i u pouzdanost strateškog partnera opštine koji bi trebao da gradi banju, koji, naveli su odbornici „Srpske sloge“, od samog starta nije znao da mu predviđen prostor neće biti dovoljan za akvapark, te se plan već menja. Pitali su opozicioni odbornici i za novac kojim treba da se gradi banja. Na to pitanje je odgovorio Budislav Medurić, zamenik predsednika opštine, koji je rekao da je lokalna samouprava pored izrade urbanističkih planova uspela da obezbedi i podršku pokrajinske vlasti i da je u Fondu za kapitalna ulaganja obezbeđeno 1,5 milion evra za pristupnu infrastrukturu prostora gde bi trebalo da bude banja, a da sada strateški partner treba da uradi svoj deo posla (obezbeđivanje većeg dela para).
Pre usvajanja predloga Godišnjeg programa zaštite, uređenja i korišćenja poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini postavljeno je nekoliko pitanja i u vezi PIK-a „Bečej“, recimo, kako je moguće da neko ko je jedan od najvećih dužnika (ne plaća zakup zemljišta) dobije prioritet pri zakupu zemljišta?
Predsednica komisije za izradu plana za davanje državnog poljoprivrednog zemljišta u zakup Julija Popić je rekla da je princip izrade programa bio da se prvo izdvoji preči zakup za zalivni sistem čiji je nosilac PIK, koji poseduje isprave i dokaze da je taj zalivni sistem izgradio, a potom se preostala površina državnog poljoprivrednog zemljišta deli, jedna polovina pripada stočarima po osnovu prava prečeg zakupa, a druga polovina ide na licitaciju.
Inače, zakup zemljišta se plaća unapred (ranijih godina se ispostavilo da se to „pravilo“ ne odnosi na PIK), a maksimalna količina zakupljenog zemljišta može da bude 100 hektara.
Na poslednjoj sednici Skupštine opštine pre izbora, odbornici su većinom glasova usvojili odluke o postavljanju i uklanjanju montažnih objekata privremenog karaktera, o uslovima i merama u toku njihovog uklanjanja, koje se odnose, kako je rečeno, „samo na one objekte čije uklanjanje će se izvesti iz razloga što predstavljaju neposrednu opasnost po život i zdravlje ljudi, kao i na susedne objekte i bezbednost saobraćaja u opštini Bečej, a po zahtevu stranke ili po službenoj dužnosti“.
Zatim su usvojene i odluke o dopunama odluke o osnivanju Javnog preduzeća Komunalac, o stavljanju van snage odluke o osnivanju opštinskog Fonda za protivpožarnu zaštitu i razrešenje predsednika i članova Upravnog odbora Fonda za protivpožarnu zaštitu. Usvojeni su programi rada za ovu godinu Istorijskog arhiva, Komunalca i Opštinskog štaba za vanredne situacije, kao i izveštaji o radu u prošloj godini Štaba za vanredne situacije, zaštitnika građana. Usvojeni su i izveštaji rada za 2011. godinu Gradskog muzeja, Narodne biblioteke, Saveta za bezbednost i Toplane. U vezi poslovanja Toplane, direktor ovog javnog preduzeća je rekao da je plan proizvodnje toplotne energije ispunjen za oko 92 posto, da je Toplana u prošloj godini poslovala sa gubitkom od 307.000 dinara, ali da je „sačuvana vrednost kapitala i ona trenutno iznosi 50.654.000 dinara“ i da u prošloj godini nije bilo investicija, ali je započeta izrada projektno-tehničke dokumentacije na osnovu koje će moći da se započne druga faza rekonstrukcije magistralnog vrelovoda. Predstavnici opozicije su pitali zašto u opštini Bečej još nema energetskog menadžera.
Lokalni odbornici su razrešili i ponovo imenovali Sinišu Šijačića na mesto direktora Doma zdravlja.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *