Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Prijava imovine građana: Unakrsna provera prihoda

Prijava imovine građana: Unakrsna provera prihodatrg_fontane

Građani koji poseduju imovinu u zemlji i inostranstvu vredniju od 35 miliona dinara, od 15. januara do 31. marta treba da je prijave Poreskoj upravi. Do sada je na adresu Poreske uprave stiglo samo 17 prijava građana, među kojima je i prijava novog direktora Poreske uprave Ivana Simiča.

Nakon isteka roka, već 1. aprila, će Poreska uprava početi da sprovodi unakrsnu proveru prihoda i imovine poreskih obveznika.
Kontrola će se raditi i „unazad“, da se vidi iz kojih sredstava je neko stekao imovinu, ali i za „ubuduće“, jer će se videti šta je poreski obveznik prijavio sada i šta će imati za određeno vreme. Utvrđivaće se da li postoje razlike između imovine i prihoda, ako one postoje, poreskim obveznicima će se omogućiti da donesu dokaze, u suprotnom će na razliku platiti porez od 20 odsto.
U informativnoj poreskoj prijavi dostavljaju se podaci i o imovini povezanih lica, odnosno supružnika, roditelja, dece, usvojenika i usvojioca, a odnose se na nepokretnosti, akcije, udela u preduzećima, opremu za obavljanje delatnosti, motorna vozila, plovila i vazduhoplove, štedne uloge i gotovinu, ali i na imovinska prava poput autorskih prava, prava na patent i licencu i pravo svojine na drugim pokretnim dobrima pojedinačne vrednosti veće od 100.000 dinara.
Prema pisanju Večernjih novosti Poreska policija je 2012. godine podnela 1.524 krivične prijave, protiv 2.198 osoba zbog izbegnutog poreza u vrednosti od 12,1 milijardi dinara. Otkrivena je i 3,5 milijardi dinara vredna protivpravno pribavljena korist. Što se tiče takozvanih „fantomskih“ i „peračkih“ preduzeća, Poreska policija je otkrila 50, a podnela je 42 krivične prijave. Iznos izbegnutog poreza po tom osnovu je 1,7 milijardi dinara.
Terenskim inspektorskim kontrolama poreznici su u najvećem procentu otkrili neprijavljeni porez na dodatu vrednost od oko 75 odsto.
Da bi ova kontrola a i ostale usluge Poreske uprave bile efikasne, kako je izjavio direktor Poreske uprave Srbije Ivan Simič, neophodno je i uvođenje savremenih tehnologija i opreme u poreski sistem. Zato se u narednom periodu planira kupovina 6.459 novih i 172 prenosna računara, 1.988 laserskih štampača i 223 skenera, za čega je u republičkom budžetu za ovu godinu, odvojeno 882 miliona dinara, kao i 134 miliona iz IPA projekta.
Inače, Poreska uprava je u 2012. godini naplatila 885,7 milijardi dinara javnih prihoda (preko osam milijardi evra), a polovina od toga su doprinosi za socijalno osiguranje. Malo više od četvrtine javnih prihoda je od poreza na dobra i usluge, a skoro četvrtina je od poreza na dohodak, na dobit i kapitalne dobitke.

Priredila: LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *