Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

PRIKUPLJANJE HUMANITARNE POMOĆI: Bečejci za ugrožene

PRIKUPLJANJE HUMANITARNE POMOĆI: Bečejci za ugroženetrg_fontane

U okolnostima vanredne situacije koja je proglašena zbog poplava, građani Bečeja su se uključili od prvog dana u prikupljanje humanitarne pomoći ugroženim područjima. Prikupljanjem pomoći je koordinirao Opštinski štab za vanredne situacije i Opštinska organizacija Crvenog krsta.

Humanitarne akcije su pokrenule i organizacije, ustanove, nevladina udruženja kojima su se odazvali brojni građani i privredni subjekti.
Među prvima se aktiviralo Bečejsko udruženje mladih koje je već 17. maja u humanitarnoj akciji na gradskoj pijaci prikupilo 30.000 dinara, a za taj novac je kupljena trajna hrana, voda, higijenska sredstva. Istovremeno se pomoć u hrani, garderobi i u drugim stvarima prikupljala u prostorijama Centra za decu i mlade i istog dana upućena su dva kombi vozila, koja su ustupile firme iz Bečeja, sa humanitarnom pomoći u Crveni krst u Novom Sadu i odatle se dalje odnosila u Svilajnac, Krupanj i druga ugrožena područja. Iz ovog udruženja navode da su donacije do njih stizale i iz okolnih mesta opštine, a mnogi privrednici su se uključili u akciju tako što su sopstvenim vozilima prevozili prikupljenu pomoć do Crvenog krsta u Novom Sadu. Akciju prikupljanja humanitarne pomoći BUM nastavlja.
Kancelarija za mlade je pokrenula humanitarnu akciju „Žena ženi“. Aktivirale su se i sve škole u prikupljanju novčane i materijalne pomoći, tako su „Severci“ u akciji „Za mog nepoznatog druga… da mu vratim osmeh na lice! “ prikupljali slatkiše, igračke, školski pribor i sve drugo što bi njihovog vršnjaka učinilo srećnim. Gimnazijalci su prikupljali pomoć za ugrožene u Šapcu i Obrenovcu, ali i u drugim delovima Srbije. Đaci Ekonomske-trgovinske škole su prikupljali stvari koje su bile najpotrebnije ali i novčana sredstva, a tu akciju će nastaviti i na manifestaciji „Maturantska parada“. Humanitarne akcije su organizovale i sve ostale škole u Bečeju i naseljenim mestima.
Gradsko pozorište je priredilo izvođenje tri svoje predstave od 22. do 29. maja. Sav prihod od prodatih ulaznica namenjen je ugroženima u Obrenovcu. Prema rečima direktora pozorišta, posećenost na predstavama je bila dobra i očekuje se da će biti prikupljeno oko 80.000 dinara, a za 1. jun planiran je humanitarni koncert „Đida“ i prihod od prodatih ulaznica je namenjen za pomoć ugroženima od poplava.
Opštinska organizacija Crvenog krsta je do 27. maja prikupila 28 tona pomoći, od hrane i vode, do sredstava za higijenu, dezinfekciju i drugo, a prikupljena je i velika količina garderobe i obuće. „Odmah nakon proglašenja vanredne situacije građani su nam donosili garderobu i obuću ali smo u skladu sa zahtevima i potrebama apelovali na doniranje određenih artikala koji su nedostajali, kao što su hrana, voda, sredstva za ličnu higijenu, sredstva za dezinfekciju. Našem apelu odazvali su se građani u velikom broju, ali i firme i preduzetnici. Mnogi donatori su istovremeno obezbedili i prevoz humanitarne pomoći, deo je otputovao direktno na ugrožena područja, a deo na punktove republičkog i pokrajinskog Crvenog krsta, odakle se dalje distribuira. Velika količina odeće i obuće je u rezervi i otpremaće se kontinuirano u ugrožena područja. Prikupljanje pomoći se nastavlja i zbog velikih razmera katastrofe koja je zahvatila veliki deo teritorije trajaće sigurno više meseci“, rekao je sekretar bečejskog Crvenog krsta Dragoljub Milinkov.
U Crvenom krstu su do sada evidentirane dve porodice koje su u Bečej stigle iz ugroženih područja, reč je o dve trudnice sa decom, koje su smeštene kod rodbine i uručena im je osnovna humanitarna pomoć .
Među prvim donatorima bila je fabrika Sojaprotein koja je dala pun kombi svojih trajnih proizvoda (paštete) kao i sopstveno vozilo za prevoz, zatim PIK „Bečej“, koji je donirao 20 tona hrane, lekove i drugi veterinarski materijal u vrednosti od 450.000 dinara, cisterne za vodu, stavio na raspolaganje farmu za prihvat evakuisane stoke, ali i mnoge druge firme iz opštine koje su dale ili stavile na raspolaganje svoje resurse.
Osim u materijalnoj i novčanoj pomoći iz Bečeja je upućena pomoć i u ljudstvu. Prema rečima direktora Doma zdravlja Siniše Šijačića 17. maja iz Bečeja su poslate dve ekipe Doma zdravlja sa kompletnom opremom i vozilima za transport po dva nepokretna ili teško bolesna pacijenta, čiji je zadatak bio da iz bolnice u Sremskoj Mitrovici preventivno evakuišu bolesnike u bolnice u Novom Sadu. „Angažovanje stručne ekipe bečejskog Doma zdravlja trajalo je tokom čitave noći i napravili su više tura, a sa zadatka su se vratili narednog dana (18. maja) u jutarnjim časovima. Njihovo angažovanje i pomoć u ugroženom području se nije odrazilo na redovan rad ove zdravstvene ustanove u Bečeju“, izjavio je Šijačić. Pored zdravstvenih radnika iz bečejske opštine u pomoć ugroženima u Sremskoj Mitrovici pritekao je i stručni tim Ronilačkog kluba „Posejdon“ kao pravno lice osposobljeno za zaštitu i spasavanje, ali i 130 dobrovoljaca sa neophodnom opremom kojima je prevoz do odredišta obezbedio Bečejprevoz.
U Kostolac su iz Bečeja upućena i dva mobilna toaleta.
„Hitno smo organizovali prevoz za dva mobilna toaleta i 23. maja je kamion otišao za Kostolac. Zahvaljujem se firmi Linde gas koja je stavila na raspolaganje svoje kamione koji su to preneli. Pored toga organizovali smo prikupljanje oko 5.000 džakova, vode i svega što je neophodno i ide preko Crvenog krsta. Apelovao bih na sve zainteresovane da se uključe u humanitarnu akciju i da sve sprovodimo zvaničnim kanalima, a to su Opštinski štab za vanredne situacije i Crveni krst, tim putem je sve legalno i tim putem se sve evidentira i zna se ko je šta, koliko, kada i kome dao i gde je to na kraju otišlo, jer zapravo Crveni krst je taj koji koordinira sve te aktivnosti i koji ima tačna saznanja gde je i šta najpotrebnije“, rekao je predsednik opštine Vuk Radojević.
Na evidentiranje donacija osvrnuo se i načelnik Opštinskog štaba za vanredne situacije Čedomir Aleksić: „U vezi pružanja humanitarne pomoći na sastanku sa privrednicima, gde je odziv bio velik, privrednici su imali samo jedan zahtev: žele da znaju gde i kome je pomoć upućena, a ispostavilo se da su mnogi već dali pomoć što materijalnu, što novčanu ili neku drugu i da to nije bilo evidentirano. Na osnovu toga donet je zaključak da svi koji su dali pomoć dostave tačne informacije u kancelariju predsednika opštine radi evidentiranja, međutim, većina je bila stava da to nije potrebno jer, kako su obrazložili, oni daju zato što to žele. Ipak i to treba da se zna“.
Opština Bečej, odnosno lokalna samouprava je izrazila spremnost da pruži finansijsku pomoć ugroženim područjima u visini od 25 miliona dinara. S tim u vezi Radojević je rekao: „Na vanrednoj sednici Opštinskog veća 18. maja jednoglasno smo doneli zaključak da predložimo i tražimo saglasnost od Vlade Srbije i Ministarstva za poljoprivredu da se sredstva od zakupa državnog poljoprivrednog zemljišta upute ugroženima od poplava kojima je to najpotrebnije. Očekujemo odgovor republičke vlade i nadležnog ministarstva, a verujem da ovaj predlog može da naiđe na razumevanje i da suma od 25 miliona dinara, koju smo mi predložili, predstavlja samo početak jer takav potencijal postoji u svim opštinama koje imaju državno poljoprivredno zemljište“.
Na pitanje da li se ova inicijativa i značajna suma, iako se radi o humanom gestu vrednom pažnje, a imajući u vidu manji priliv sredstva od planiranog u opštinsku kasu, može odraziti na neke od planiranih projekata koji treba da se realizuju ove godine, kao što su uređenje atarskih puteva, prelaza, vetrozaštitni pojasevi, analiza zemljišta, Radojević je odgovorio: „Ta sredstva su namenska i ne utiču na normalno funkcionisanje lokalne samouprave i ne mogu ugroziti svakodnevno poslovanje opštine i redovno izmirivanje tekućih svakodnevnih obaveza. Ta sredstva bi zapravo na neki način i bila namenski utrošena za sanaciju poljoprivrednog zemljišta u tim područjima koja su ugrožena poplavama, samo treba da se dislociraju iz opštine Bečej u onu opštinu kojoj je to najpotrebnije. Verujem da će se ova inicijativa prepoznati i da će se jednim aktom i zaključkom vlade i nadležnog ministarstva naći pravno rešenje da se ova sredstva na ovaj način upotrebe“.
Prema tvrdnji predsednika opštine, ove godine se planira prihod od zakupa državnog poljoprivrednog zemljišta u visini od 250 miliona dinara. „Opština Bečej ima ta sredstva na raspolaganju i ovo (25 miliona dinara) predstavlja samo 10 posto od ukupnog agrarnog budžeta, a verujem da to neće predstavljati nikakav problem ni za sam agrarni budžet“.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *