Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

PROBLEM SA INSUFICIJENCIJOM BUBREGA: Centar za dijalizu u Bečeju

PROBLEM SA INSUFICIJENCIJOM BUBREGA: Centar za dijalizu u Bečejutrg_fontane

Početkom prošle godine direktor Doma zdravlja Siniša Šijačić je rekao da je zabrinjavajuće da je u toku 2012. godine u opštini Bečej značajno porastao broj pacijenata sa insuficijencijom bubrega, a to su pacijenti koji idu na dijalizu. U poslednjih 15-20 godina broj takvih pacijenata se kretao između 10 i 14, a poslednjih godinu dana došlo je do naglog povećanja, trenutno 22 sugrađana treba da ide na dijalizu, objasnio je početkom 2013. godine Šijačić. On je tada napomenuo i da veći broj pacijenata stvara tehničke probleme zbog transporta, jer Dom zdravlja te pacijente transportuje na dijalizu u centre u Vrbas i Novi Sad.

Krajem marta ove godine Šijačić i predsednik opštine Vuk Radojević održali su sastanak sa članovima Udruženja bubrežnih bolesnika na dijalizi opštine Bečej.
Šijačić je, kako se navodi u saopštenju lokalne samouprave, rekao da je sa zakonskog stanovišta izvodljivo osnivanje Centra za dijalizu u Bečeju. „Međutim da bi se to i desilo moraju da se ispune neki preduslovi. Od raznih saglasnosti Ministarstva zdravlja, preko Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, lokalne samouprave, pa i pokrajine u smislu izgradnje potrebnih objekata“.
Predsednik opštine je naveo da će zajedno sa direktorom Doma zdravlja, nakon formiranja republičke Vlade i izbora ministra zdravlja, pokušati da sazna da li postoji praktična mogućnost za osnivanje Centra za dijalizu u Bečeju.
Prema raspoloživim podacima, danas u opštini Bečej ima 26 bubrežnih bolesnika kojima je neophodna dijaliza, a njih 24 preko Doma zdravlja ostvaruju to pravo i organizovano, sa dva kombija putuju u okolne centre (dvoje koriste privatan aparat). Na godišnjem nivou za dijalizu Dom zdravlja obezbeđuje 3,1 milion dinara. Ova suma podrzumeva samo troškove goriva i plate za tri vozača, dok cene vozila (jedno košta oko 2,5 miliona dinara) i njihova amortizacija nisu uračunate. U slučaju da se pojavi još jedan bubrežni bolesnik kojem je potreban odlazak na dijalizu, Dom zdravlja bi morao da angažuje još jedno vozilo i godišnji trošak bi bio viši za 1,1 miliona dinara.

R.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *