Program „Škola bez nasilja“ započet je u Srbiji 2005. godine sa ciljem sprečavanja i smanjivanja nasilja nad decom i među njima. Najvažniji cilj „Škole bez nasilja“ je svakako stvaranje bezbedne sredine za učenje, rad i razvoj dece i mladih. Program je prevashodno namenjen deci, nastavnicima i zaposlenima u školama, ali i roditeljima i lokalnoj zajednici.
Do oktobra ove godine u program je uključeno 217 osnovnih i devet srednjih škola u 75 sredina u našoj zemlji, što čini oko 15 odsto svih škola u Srbiji. Program se od februara ove godine realizuje pod okriljem Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, odnosno Jedinice za prevenciju nasilja, u partnerstvu sa UNICEF-om.
U program „Škola bez nasilja“ 2009. godine uključile su se bečejske srednje škole, a osim Osnovne škole „Petefi Šandor“ koja je od ranije deo programa, u oktobru ove godine su se priključile i osnovne škole „Zdravko Gložanski“, „Sever Đurkić“ i „Šamu Mihalj“ iz Bečeja. Tako je Bečej jedina opština u kojoj su gotovo sve osnovne i srednje škole deo programa „Škola bez nasilja“. Tu činjenicu je nedavno konstatovao i ministar prosvete Žarko Obradović. On tvrdi i to da su, zahvaljujući programu „Škola bez nasilja“, u obrazovnim ustanovama u Srbiji smanjeni teži oblici nasilja, a u mlađim razredima ima znatno manje svih oblika nasilja. Većina dece, 56 do 85 odsto, u školama se oseća sigurnije zahvaljujući programu, a broj učenika koji učestalo trpe nasilje smanjen je za šest procenata, a u nekim školama i do 50 odsto.
Prema istraživanju UNICEF-a, značajno je porasla spremnost učenika da se u situacijama nasilja obrate nastavniku za pomoć. Takođe, učenici izjavljuju da se popularnost učenika koji se nasilno ponašaju smanjuje, a dve trećine nastavnika da se osećaju spremnije i sposobnije da reaguju.
B.M.