Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Program za poboljšanje zaposlenosti Roma: Obuke i mogućnosti pokretanja biznisa

Program za poboljšanje zaposlenosti Roma: Obuke i mogućnosti pokretanja biznisatrg_fontane

Program „Poboljšanje zaposlenosti Roma u AP Vojvodini“ prezentovan je u ponedeljak u Bečeju, jer je bečejska opština jedna od 21 opštine na čijoj teritoriji će se realizovati tokom naredne dve godine.
Program finansira Evropska unija, a realizovaće ga Kancelarija za inkluziju Roma Vojvodine uz podršku Pokrajinskog sekretarijata za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova u saradnji sa Nacionalnom službom za zapošljavanje, romskim koordinatorima i školama. Evropska unija finansira projekat sa 208.000 evra, a Kancelarija za inkluziju Roma sa 28.000 evra.

Ciljevi projekta su stvaranje novih radnih mesta i očuvanje postojećih za pripadnike romske nacionalne zajednice u Vojvodini kroz povećanje motivisanosti radne snage, pre svega u sektoru proizvodnje i usluga.
Predstavljanju ovog projekta u maloj sali opštine Bečej prisustvovali su Duško Jovanović, direktor Kancelarije za inkluziju Roma Vojvodine, Lidija Bikar, zamenica pokrajinskog sekretara za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova, Budislav Medurić, zamenik predsednika opštine Bečej, Dušan Jovanović, predsednik Skupštine opštine, Dragan Mesaroš, član Opštinskog veća za mala i srednja preduzeća, Angela Slavnić, koordinatorka za romska pitanja, Andor Kormanjoš ispred Nacionalne službe za zapošljavanje, Ivana Koprivica, prezenterka projekta ispred Kancelarije za inkluziju Roma i samo dvadesetak Roma. „Između naše kancelarije, pokrajinskih institucija i opštine Bečej postoji saradnja kroz različite programe koje sprovodimo na nivou pokrajine koji se odnose na integraciju Roma, ne samo u sferi zapošljavanja nego i u oblastima obrazovanja. Odnedavno se u vašoj opštini sprovodi projekat kojim će se vrlo brzo poboljšati kvalitet života Roma i to jasno pokazuje opredeljenost lokalne samouprave da aktivno učestvuje u procesu unapređenja položaja pripadnika romske nacionalne zajednice. Projekat koji sad predstavljamo, započeli smo pre tri godine kroz konkurse sa ciljem povećanja broja zaposlenih Roma, ali i kroz različite obuke smo nastojali da povećamo mogućnost njihovog zapošljavanja. Zahvaljujući tim konkursima, u Vojvodini je osnovano preko 50 različitih firmi i to je prvi put da je na drugačiji način prihvaćena ova ideja i od strane romske populacije, ali su ti konkursi dali i rezultate koji danas govore u prilog rušenju predrasuda koji vladaju prema pripadnicima romske zajednice. Sa druge strane, ako znamo da danas u Srbiji u evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje ima preko 700.000 ljudi, ako znamo da među njima ima i značajan broj sa fakultetskim diplomama i visokim obrazovanjem, onda se postavlja pitanje kakve su naše mogućnosti da se danas zaposlimo, nas kao zajednice, koja je najvećim delom neobrazovana. Upravo zbog toga je ovaj projekat i prihvaćen od Evropske komisije i nadamo se da će u naredne dve godine kroz podršku Pokrajinskog sekretarijata za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova, kroz aktivno učešće Nacionalne službe za zapošljavanje, doći ne samo do obučavanja značajnog broja Roma i otvaranja firmi od strane lica romske nacionalnosti, nego i do njihovog zapošljavanja, što bi trebalo da omogući ubrzanje procesa smanjenja siromaštva Roma“, rekao je Duško Jovanović, direktor Kancelarije za inkluziju Roma.
Program „Poboljšanje zaposlenosti Roma u AP Vojvodini“ sastoji se od tri dela, a to su obuka za deficitarna zanimanja, prekvalifikacija i dokvalifikacija, zatim obuka kod poznatog poslodavca i pomoć prilikom otvaranja firmi kroz subvencionisanje sa 200.000 dinara.
Što se tiče stručne obuke za deficitarna zanimanja, Kancelarija za inkluziju Roma će ovaj deo programa realizovati sa školama koje su ovlašćene za održavanje kurseva za dokvalifikaciju i prekvalifikaciju, a na osnovu podataka o deficitarnim zanimanjima u opštinama. Za obuku se mogu prijaviti Romi koji su završili osnovnu školu, a posebna podrška će biti usmerena Romkinjama koje budu želele da završavaju obuke.
Kada je reč o samozapošljavanju, pored subvencije od 200.000 dinara koje dodeljuje Pokrajinski sekretarijat za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova po osobi, za pokretanje sopstvene firme, Kancelarija za inkluziju Roma pomaže i u pisanju biznis plana, a postoji i mogućnost da firma dobije i dodatnu podršku, kompjuter, kancelarijski materijal, pečat, logo, veb-sajt i knjigovodstvene usluge u prvih 6 meseci rada, a imaće i mentorsku podršku u svim fazama pokretanja preduzeća.
Podrška za pokretanje sopstvenog posla biće pružena u oblasti proizvodnje i usluga, osim u poljoprivrednoj delatnosti, trgovini i igrama na sreću. U pokretanju partnerskog biznisa mogu da se udruže najviše četiri osobe, ali je tu potrebna garancija, ručna zaloga, žirant ili hipoteka. Svi zainteresovani Romi mogu da se prijave Angeli Slavnić, koordinatorki za romska pitanja u opštini Bečej ili Kancelariji za inkluziju Roma.
Po završetku prezentacije Romi i Romkinje su tražili informacije, pojašnjenja ili iznosili svoje želje u vezi sa mogućnostima zapošljavanja i obuka.

Forum teatar u „Petefiju“ – Rodna ravnopravnost

Učenici osmih razreda Osnovne škole „Petefi Šandor“ i srednjih škola koji su uključeni u projekat „Inicijativa za obrazovanje romskih devojčica“ su nedavno aktivno učestvovali u predstavi forum teatra o reproduktivnom zdravlju i rodne ravnopravnosti pod nazivom „Dnevnik Nikoline Šmit – Kao ljubav ovo, ono…“.
Predstavu čiji je cilj da promoviše očuvanje reproduktivnog zdravlja mladih i afirmiše rodnu ravnopravnost, osmislili su aktivisti Novosadskog humanitarnog centra uz podršku nevladine organizacije Centar E8 i Care Srbija iz Beograda.
Nenad Opačić iz Novosadskog humanitarnog centra zahvalio se direktorici škole „Petefi Šandor“ i romskoj koordinatorki opštine koje su omogućile da se predstava prikaže bečejskim učenicima i da im se na taj način pruži mogućnost da steknu informacije o očuvanju reproduktivnog zdravlja i rodnoj ravnopravnosti. „Novosadski humanitarni centar ima nekoliko projekata koje pokušavamo da spojimo, tako da se jedan projekat naslanja na drugi, a ovo je prilika da bečejska grupa dece koja je uključena u projekat ’Inicijativa za obrazovanje romskih devojčica’ i treba da radi sličnu predstavu na drugu temu po principu forum teatra, vidi kako to izgleda“, rekao je Opačić.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *