Knjiga „Poznati Bečejci“ Dušana Opinćala pred više od pedeset posetilaca predstavljena je prošlog četvrtka u bašti pozorišnog kluba uz muziku tamburaša.
Nakon objavljivanja knjige „Znameniti Bečejci“ 2007. godine o znamenitim ličnostima koje su obeležile istoriju Bečeja od polovine osamnaestog veka do početka Drugog svetskog rata, profesor istorije Dušan Opinćal je nastavio da istražuje i prikuplja podatke, što je rezultiralo objavljivanjem nove knjige u kojoj su predstavljeni poznati Bečejci iz bliže prošlosti.
U knjizi „Poznati Bečejci“ obuhvaćeni su životopisi 32 ličnosti, iz raznih profesija, lekari, muzičari, zanatlije, sportisti, među kojima su Čeda Bugarski, Milica Dunđerski, dr Anđelko Šarčev, dr Magdolna Tripolski Koler, Ilija Milovanov, Uroš Vasin, Janika Balaž i drugi koji su ostavili trag u Bečeju, ali i oni koji su poreklom iz Bečeja, a delovali su u drugim sredinama i bili poznati i priznati. Inače, tokom prošle godine svi životopisi su bili objavljeni u feljtonu Bečejskog mozaika.
O autoru i o knjizi su govorili gosti večeri, Peter Knezi, predsednik opštine koja je podržala objavljivanje knjige, Žarka Svirčev, profesorica srpskog jezika i književnosti i Vojin Reljin, umetnik, fotograf i dizajner, koji je ukazao i na jednu faktografsku grešku objavljenu u knjizi, vezanu za sveštenika Dimitrija Kolarova. „U knjizi je autor greškom naveo da je sveštenik Kolarov imao ćerku Kristinu i sina Radovana, pa će se mnogi Bečejci začuditi otkud sad ćerka? To je, u stvari, snaha, jer je sveštenik Kolarov imao samo sina Radovana. Pošto sam u jednom delu izrade knjige i ja učestvovao, na meni će ostati da objasnim Radovanu zašto je ta greška nastala“, rekao je Reljin i dodao da se nada da će autor imati volje, snage i podrške da napravi i sledeću knjigu.
Žarka Svirčev je rekla da knjiga pored dominantne dokumentarne dimenzije ima vrlo značajne literarne vrednosti. „Ispisujući biografije poznatih Bečejaca, autor je ispisao paralelno i istoriju grada Bečeja, ocrtao je mapu iščezlih lokaliteta, institucija, običaja, dao nam je vrlo bogat rečnik arhaizama i isto tako načinio jedan muzej svakodnevice, danas već pomalo iščezle“. Dušan Opinćal je govorio o razlozima nastanka prve i druge knjige, a po njegovom mišljenju, njihova najveća vrednost je što nisu završene, jer, kako je rekao, postoje još mnoge poznate i znamenite ličnosti iz Bečeja koje zavređuju da se nađu u ovakvoj knjizi, ali je dodao da će prepustiti nekome od mlađih ljudi da nastave rad o poznatim Bečejcima.
LJ.M.