Prvenstvo Evrope: Novaković prvak Evrope

Prvenstvo Evrope: Novaković prvak Evropetrg_fontane

Bečejac Marko Novaković i Nebojša Grujić osvojili su zlatnu medalju u jednosedu na 200 metara na Prvenstvu Evrope održanom od 24. do 26. juna. Do titule prvaka Evrope Grujić i Novaković stigli su za 31.284 sekunde, što je najbrže vreme zabeleženo u finalima šampionata Evrope.

Nebojša i Marko pre dve godine u Moskvi osvojili su titulu prvaka sveta i tada su postavili najbrže vreme u K2-200 m u finalima šampionata sveta.
Srebrna medalja pripala je posadi Mađarske Benci Horvatu i Mati Somolanjiju (31.332), dok je bronzanu medalju osvojila posada Nemačke Ronald Rauhe i Tom Libšer (31.384). O jačini konkurencije u dvosedu na 200 metara govori i podatak da je prvih osam posada kroz cilj prošlo u razmaku manjem od jedne sekunde.
Na šampionatu Evrope zlato su osvojile i Milica Starović i Dalma Ružičić-Benedek u dvosedu na 1.000 metara, dok je u jednosedu na istoj deonici zlato osvojila Kristina Bedeč. Uspešan je bio u muški dvosed na 1.000 metara u sastavu Marko Tomićević i Milenko Zorić, koji je u olimpijskoj disciplini osvojio bronzanu medalju. Tomićević i Zorić do medalje su stigli u veoma uzbudljivoj završnici, u vremenu 3 minuta 13.832 sekunde, što je samo 8 hiljaditih bolje vreme od četvrtoplasirane posade Belorusije. Zlato je pripalo Nemcima Maksu Hofu i Markusu Grosu (03:12.732), dok je srebro osvojila posada Mađarske Tibor Hufnagel i Bence Dombvari (03:13.008).
„Malo smo udarili u startni blok, ali smo posle nekoliko zaveslaja uspeli da se vratimo u ritam i u vodeću grupu. Međutim, nismo uhvatili klizanje čamca kako inače radimo u srednjem delu trke, tako da smo u poslednjih 250 metara ušli već prilično umorni i nismo uspeli da dignemo finiš kojim bismo stigli prvu posadu, to jest došli do zlatne medalje. Nisam zadovoljan, jer mislim da nismo odveslali našu najbolju trku, znam da ima trka kada imamo bolji osećaj u srednjem delu, ali nam do Rija ostaje dovoljno vremena. Ne mogu da budem nezadovoljan bronzanom medaljom, pogotovo što smo je osvojili zamalo. Verovatno nas je Bog pogledao, i to je neka uteha“, rekao je Bečejac Marko Tomićević.
Ministar omladine i sporta Vanja Udovičić primio je reprezentativce Srbije u kajaku, koji su na šampionatu Evrope u Moskvi osvojili četiri medalje.
Ministar Udovičić još jednom je čestitao kajakašima i rekao da je ponosan na uspeh koji su ostvarili, kao i da veruje da će se i sa Olimpijskih igara u Riju vratiti sa medaljom.
„Hvala svima i posebno velike čestitke mojim kolegama. Osećaj je zaista sjajan. Ovo je samo još veći motiv i dobra podloga pred glavni događaj sezone. Nema stajanja. Moramo da ostanemo smireni i izdržimo pritisak“, zaključio je šampion Evrope u disciplini K2 na 200 metara Marko Novaković.