Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Rad opštinske firme Link FTO: Prisilna naplata poljarine?

Rad opštinske firme Link FTO: Prisilna naplata poljarine?trg_fontane

Žale se bečejski poljoprivrednici zbog naplate poljarine, što nadležnima u lokalnoj vlasti, što novinarima. Naime, prošle godine je opština osnovala preduzeće Link FTO, čiji je prevashodni zadatak čuvanje opštinskog atara, a kasnije, kako je najavljeno, baviće se i obezbeđenjem, kako se to kaže, lica i stvari.

Do sada nije precizno rečeno koliko ljudi je zaposleno u toj firmi, koliko to košta opštinski budžet (građani ga „pune“) i registrovane poljoprivrednike, kakvom stručnom spremom raspolažu ti ljudi, zna se samo da je za direktora firme postavljen Bojan Petković, kadar jedne vladajuće partije. Ne zna se ni šta Link FTO nudi kao protivuslugu za poljarinu, da li će i kako će da doprinese da svaki lopov u bečejskom ataru bude izveden pred sud.

Milom ili silom, uz kamatu

Registrovanim poljoprivrednicima u opštini u junu mesecu Odeljenje za lokalnu poresku administraciju poslalo je rešenja kojima su utvrđene naknade za poslove poljočuvarske službe od 8. aprila do kraja decembra. Tako jedan poljoprivrednik sa oko 25 hektara po hektaru treba da plati 377 dinara, to jest ukupno 9.737 dinara. Naknada se može platiti kvartalno, u roku od 45 dana od dana početka kvartala, a ako se ne plati u tom roku, obračunava se kamata „po stopi jednakoj godišnjoj referentnoj stopi centralne emisione banke uvećanoj za 10 procentnih poena, primenom konformne metode obračuna“, navodi se u rešenju. Ko je shvatio, svaka mu čast.
Dalje se navodi da ukoliko poljoprivrednik svoju obavezu ne plati u propisanom roku, naplata će se izvršiti prinudnim putem.

Kolika je stvarna cena pšenice?

U rešenju stoji i da se poljarina plaća na godišnjem nivou, u dinarskoj protivvrednosti 17 kilograma pšenice prve klase na Produktnoj berzi u Novom Sadu, na dan utvrđivanja poljarine, po hektaru. Pošto je cena pšenice na berzi 8. aprila iznosila 30,24 dinara po kilogramu, iznos poljarine po hektaru je 514 dinara, navodi se u rešenju. „Zakonodavca“ ne interesuje to da je cena pšenice od tada promenjena. Između ostalog zbog toga se pobunio i Karolj Berkeš, koji ima registrovano poljoprivredno gazdinstvo. On je uputio žalbu na rešenje o naplati poljarine Opštinskom veću. U žalbi navodi da mu se ne sviđa ton teksta rešenja, koji „preti“ i njega kao poreskog obveznika plaćanja poljarine stavlja pred svršen čin o primenjivanju kaznenih odredaba „kao nekog teškog prestupnika“. Dakako, suština žalbe je cena pšenice na novosadskoj berzi na osnovu koje je određena poljarina. Berkeš navodi da je 8. aprila cena pšenice na Produktnoj berzi iznosila 27-28,50 dinara po kilogramu, a ne 30,24 dinara kako se tvrdi u rešenju o naplati poljarine, a napominje i da običan poljoprivrednik ne prodaje pšenicu na berzi, nego predaje-prodaje lokalnim korporacijama za znatno manju cenu od berzanske – cena pšenice po kilogramu prošle godine bila je 13 dinara, tvrdi poljoprivrednik, a cena ovogodišnje pšenice još nije utvrđena. S druge strane Vlada Srbije će kupiti 100.000 tona pšenice za 20 dinara po kilogramu, što znači da će otkupna cena pšenice novog roda biti oko 18 dinara, što je daleko manje od 30 dinara koliko se želi naplatiti za poljarinu (a ta cena treba po rešenju da se plati i kao akontacija za 2012. godinu).

Obaveze, ali ne i prava

Poljoprivrednik se pita i osim što se njemu preti kaznama, gde se pominju njegova prava i kako može imati uvid i kontrolu u rad i finansiranje poljočuvarske službe. Berkeš konstatuje i da se u rešenju ne navodi ništa o tome kako će se on zaštiti od prestupnika, niti se govori o eventualnoj naknadi štete ako se prestupnici ne zateknu na delu i ne izvedu pred sud. Na kraju Berkeš predlaže Opštinskom veću da odredi neku kooperaciju u Bečeju koja će sakupljati, lagerovati i po instrukciji Opštinskog veća prodavati pšenicu po ceni koja je utvrđena kao poljarina – za 30,24 dinara po kilogramu.
Što se organizovanja građana (poljoprivrednika) tiče, ove nedelje je započeto prikupljanje potpisa protiv naplate poljarine u Zemljoradničkoj zadruzi i u lokalnim kooperacijama, a poljoprivrednici traže i da saznaju šta konkretno rade poljočuvari, jer, kako su rekli, retko ih sreću u opštinskom ataru.
Za sada se ne zna ništa o budućim potezima Opštinskog veća, niti o tome da li će se smanjiti iznos poljarine.
Inače, aktuelna otkupna cena kilograma pšenice u Bečeju je 17,32 dinara, a ta cena je mnogo niža od utvrđenih 30,24 dinara, koliko se želi naplatiti za poljarinu.

K.D.F.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *