Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Radna akcija i pomoć školi „Bratstvo“: Igralište i didaktički materijal

Radna akcija i pomoć školi „Bratstvo“: Igralište i didaktički  materijaltrg_fontane

U školi za osnovno i srednje obrazovanje dece sa smetnjama u razvoju „Bratstvo“, koja istovremeno funkcioniše i kao resursni centar za decu sa smetnjama u razvoju i invaliditetom koja pohađaju tipične škole i predškolsku ustanovu, niz godina nije bilo i/ili nema adekvatnog igrališta za decu sa smetnjama u razvoju, rampa za prilaz kolicima, senzorna soba, potrebni didaktički materijali, dovoljan broj ličnih pratilaca za decu, a asistivna tehnologija za učenike je za sada samo san.
Situacija se poslednjih godina menja nabolje, ali to su sitni i nedovoljni koraci kako bi se deci pružilo sve što im je potrebno.

Najpre ne postoji rampa, kako bi deca koja koriste kolica savladala 7-8 stepeništa da bi uopšte mogla da uđu u centralni objekat škole. O toj prvoj, fizičkoj, prepreci, stiče se utisak, dosad niko nije ozbiljno razmišljao. Nedavno je, međutim, upućen projekat australijskoj ambasadi i, prema nezvaničnim informacijama, ambasada je zainteresovana da obezbedi deo novca za izgradnju specijalnog lifta.
Drugi problem je igralište u dvorištu škole, koje dosad ni uz najbolje namere nije moglo biti nazvano igralištem, ali su 14. maja zaposleni u školi, donatori i dobrovoljci organizovali radnu akciju kako bi uredili i opremili igralište. Naime, škola nije imala novca za opremanje igrališta, te je kolektiv, zajedno sa udruženjem građana „EkoBečej“ pokrenuo akciju prikupljanja materijala i opreme. Prethodno su učenici škole s nastavnikom Ferencem Ularikom pokosili travu i pripremili teren za igralište, a 14. maja je montiran novi tobogan, kućica od drveta i trambulina, ali su nacrtani i murali na zidu u dvorištu.
Nekoliko dana ranije je škola postala bogatija potrepštinama za rad sa decom sa smetnjama u razvoju, naime, grupa građana „Za Bečej“ dobila je donaciju vrednu 17.000 evra u didaktičkim materijalima i igračkama od lokalne samoupra-
ve Šatoraljauhelja (Mađarska). Najveći deo tog materijala, koji će koristiti đaci, ali i deca kojoj se pruža terapija u resursnom centru, dobila je upravo škola „Bratstvo“.
Didaktički materijal je raspoređen i ostalim školama u opštini, a deo donacije je upućen gimnaziji i medicinskoj školi u Senti koje pohađaju i deca iz Bečeja.
Inače, igračke i didaktički materijal nije obezbeđen bez plana, već je GG „Za Bečej“ prethodno pozvala direktore škola koji su sastavili listu materijala i igračaka koji su potrebni obrazovnim ustanovama, objasnio je predsednik grupe građana Peter Knezi.

Sklonjeni i nevidljivi

Bečejski orguljaš Ištvan Gertner je u svojoj oporuci ostavio Karitasu Subotica jednu obiteljsku kuću sa ciljem da se tamo organizuje socijalna služba. „Na temelju razgovora sa župnicima, imajući pred očima Strateški plan opštine za razvoj socijalnih usluga odlučili smo: otvorit će se dnevni centar za psihički/fizički hendikepirane mlađe osobe. Donacijom Caritasa Aosta je 2008-2009. zgrada obnovljena i adaptirana. Izgrađene su rampe za prilaz sa bolesničkim kolicima, velika zajednička prostorija, kancelarija, kuhinja i dvije prostorije za radnu okupaciju i kupatilo prilagođeno ljudima sa posebnim potrebama. Zgrada je dobila novu vodovodnu i električnu instalaciju, centralno grijanje na gas. Krov zgrade je u potpunosti obnovljen. Fondacija Csilla von Boeselager je donirala namještaj i potrebnu opremu. Iz Subotice smo stavili na raspolaganje jedna kola za prijevoz korisnika. Nakon konzultacije sa župnicima grada odlučili smo da zaštitnik dnevnog centra bude Sveti Rok. Dnevni centar je započeo rad 10.10.2009. godine, na Svjetski dan mentalnog zdravlja. U dnevnom centru je bilo zaposleno tri suradnika a korisnika 15-20. Samouprava grada je preuzela režijske troškove, a Caritas Aosta je finansirala rad suradnika do 2012. godine. Od 2013. dnevni centar djeluje na dobrovoljnoj bazi, jer nismo dobili podršku za plaću zaposlenih“, piše na sajtu Karitasa Subotica.
Dnevni boravak za odrasle s intelektualnim teškoćama posle ukidanja finansijske pomoći Karitasa prestao je sa radom, a zahvaljujući pre svega angažovanju jednog zaposlenog iz lokalne samouprave pre nekoliko meseci ponovo je otvorio vrata, jer je iz budžeta opštine Bečej obezbeđen novac za platu jedne osobe koja radi sa odraslima s intelektualnim teškoćama. Finansiranje je, međutim, opština obezbedila tek za tri meseca, a ukoliko ne bude bilo daljeg finansiranja, kuća će ponovo biti zatvorena u julu mesecu i trenutno sedmoro korisnika dnevnog boravka će ostati bez jedine razonode i kopče sa stvarnim svetom. Ti ljudi u dnevnom boravku, od 8 do 14 sati, uz nadzor provode vreme crtajući, praveći ručne radove, igrajući se i uređujući baštu, a ponekad odlaze i u šetnju.
Tužno je to što je njihov najveći doživljaj poslednjih meseci bila šetnja do poslastičarnice i porcija sladoleda. Još je tužnije to što su bili zahvalni što im je zaposleni u poslastičarnici dozvolio da sednu i da pojedu sladoled.
Taj mali fragment mnogo govori o životima tih nevidljivih i sklonjenih ljudi.

Škola „Bratstvo“ trebala bi da ima i senzornu sobu kako bi nastavnici, logopedi i defektolozi na najadekvatniji način mogli da vežbaju s decom sa smetnjama u razvoju i invaliditetom. U školi postoji soba koja je delom opremljena senzornim elementima, novac je dobijen krajem prošle godine na konkursu nadležnog pokrajinskog sekretarijata – kupljena je senzorna ljuljaška, svetleći stub itd. – međutim, nedostaje još mnogo elemenata koji utiču na čula dece sa senzornim problemima. Sada je najpotrebnije uraditi potpunu zvučnu izolaciju sobe, te i za taj posao škola čeka pomoć donatora.
Pojedinim učenicima škole „Bratstvo“, kao i mališanima koji imaju terapije u resursnom centru, potrebni su i lični pratioci. Lokalna samouprava je obezbedila finansiranje 13 pratilaca za decu sa smetnjama u razvoju i invaliditetom u školama i predškolskoj ustanovi, međutim, po procenama, potrebno je još nekoliko pratilaca od početka nove školske godine. Prema informacijama kojima raspolaže novinar Bečejskog mozaika, novac za finansiranje 13 pratilaca u opštinskom budžetu je obezbeđen do kraja aktuelne školske godine, te bi lokalna vlast prilikom rebalansa budžeta trebala da predvidi novac za sadašnje i za još nekoliko novih pratilaca u novoj školskoj godini. U suprotnom, najmanje trinaestoro dece neće moći da nastavi ili započne obrazovanje od 1. septembra.

K.D.F.

Dnevni boravak

Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja pre nekoliko meseci obezbedilo je 4,6 miliona dinara za unapređenje usluga socijalne zaštite u Bečeju. Planira se da se odobreni novac potroši na već postojeće usluge iz oblasti socijalne zaštite, pre svega u nadležnosti Gerontološkog centra, ali i na uvođenje nove usluge, otvaranja dnevnog boravka za decu sa smetnjama u razvoju i invaliditetom.
Direktorica Centra za socijalni rad Svetlana Gagić je 18. aprila rekla da bi dnevni boravak trebao da bude otvoren za oko dva meseca u zgradi prve mesne zajednice, da je plan da se jedna prostorija u objektu adekvatno opremi, da se obezbedi prilaz za kolica (u toj zgradi će biti smešteno i nevladino udruženje osoba sa invaliditetom „Feniks plus“) i da se angažuju dva stručnjaka za rad sa decom.
Gagić je saopštila da je u Centru evidentirano osamdesetak mališana sa invaliditetom i smetnjama u razvoju, a da postoji velika potreba da se, zajedno sa zdravstvenim ustanovama, izradi baza podatka o deci i mladima sa smetnjama u razvoju, jer taj broj nije konačan i realan.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *