Uoči početka ovogodišnje sezone kupanja u Bečeju, između ostalih plasirana je i ideja čijom bi se realizacijom upotpunili sadržaji sportskog centra a to je da se termalni bazen spoji sa olimpijskim bazenom i pusti u funkciju, jer se nalazi na mestu koje otvara mogućnosti za privlačenje posetilaca, a koje nisu dovoljno iskorišćene.
Tokom letnje sezone ništa nije urađeno, međutim, početkom oktobra na objektu kod termalnog bazena započeti su građevinski radovi. Pitali smo direktora sportskog centra o kakvim radovima je reč.
„Ugovor o zakupu tog objekta do 2017. godine ima Nada Sretenović, a prema informacijama kojima raspolažem, taj prostor je ustupljen nekom drugom i taj zakupac renovira objekat, ali ne znam tačno šta radi i to nema veze sa sportskim centrom“, rekao je Dejan Stanojev. Na pitanje u čijem je vlasništvu zgrada na termalnom bazenu, odgovorio je da je to „složena priča“ i da sportski centar nema nikakve ingerencije nad tim. On je uputio novinara da informacije traži od lokalne samouprave, s obzirom na to da je opština osnivač sportskog centra. Rekao je i da je sportski centar pokušao da dobije taj objekat i termalni bazen kako bi realizovao ideju o proširenju ponude, ali da u tome nije uspeo i da prema njegovim saznanjima zgrada pored termalnog bazena nije legalizovana i da se vodi na ime Vaterpolo kluba.
Ni od tadašnjeg predsednika Vaterpolo kluba „Bečej“ Borka Marića ( u međuvremenu je došlo do promene u upravi kluba) nismo uspeli da dobijemo više informacija, osim da postoji ugovor o zakupu do 2017. godine, ali da ne zna ime zakupca i da je klub podneo zahtev za legalizaciju objekta.
U vezi sa statusom objekta na termalnom bazenu kod sportskog centra i građevinskih radova koji se na njemu izvode, novinarka Bečejskog mozaika uputila je 3. novembra zahtev za slobodan pristup informacijama od javnog značaja Opštinskoj upravi.
U odgovoru dobijenom iz Odseka za urbanizam i građevinarstvo opštine navodi se da je Vaterpolo klub Bečej podneo zahtev za legalizaciju za objekat termalnog bazena kod sportskog centra, ali „do sada stranka nije dopunila svoj zahtev, niti dostavila kopiju plana i prepis lista nepokretnosti, iako je na to uredno pozvana, te organ nije mogao postupati po zahtevu, a status parcele i objekata na parceli se može proveriti u RGZ katastar nepokretnosti Bečej“.
Što se tiče informacija o zakupcu navedenog kompleksa (objekat i termalni bazen) „upućujemo Vas na Ustanovu za sportsku i kulturnu aktivnost omladine „Đorđe Predin Badža“, ul. Zelena br. 30“, navodi se u odgovoru na zahtev novinara.
Na pitanja u vezi sa radovima na objektu kod termalnog bazena, u odgovoru piše da je Slobodan Cvetković iz Kruševca, kao korisnik objekta ugostiteljske radnje „Restoran –Termalac“ 3. oktobra 2014. godine podneo prijavu „radova na tekućem održavanju objekta – zamena krovnog pokrivača, molersko-farbarski radovi unutar objekta, i zamena dotrajalih sanitarija“, a da „za radove na tekućem održavanju objekta nije propisano pribavljanje akta nadležnog organa za gradnju (član 144. Zakona o planiranju i izgradnji)“, i da radove „prijavljuje investitor po članu 148. citiranog Zakona“. Dalje se navodi da je predmetna prijava radova prosleđena građevinskoj inspekciji Opštinske uprave, koja je „izvršila nadzor nad radovima na tekućem održavanju objekta i preduzela je Zakonom propisane mere“. Takođe je dato i objašnjenje šta se podrazumeva pod radovima na tekućem održavanju objekta, a to je „izvođenje radova koji se preduzimaju radi sprečavanja oštećenja koja nastaju upotrebom objekta ili radi otklanjanja tih oštećenja, a sastoje se od pregleda popravki i preuzimanja preventivnih i zaštitnih mera, odnosno svi radovi kojima se obezbeđuje održavanje objekta na zadovoljavajućem nivou upotrebljivosti“.
Od nadležne inspekcije novinar Mozaika tražio je informacije o tome kakve zakonom propisane mere su preduzete u vezi održavanja objekta. U zapisniku građevinske inspekcije sačinjenog 14. novembra, čijom fotokopijom raspolaže redakcija Mozaika, navodi se da je kontrolom ustanovljeno da „gabarit objekta nije menjan, na navedenoj lokaciji na zadnjoj fasadi izvršena je rekonstrukcija, umesto dva prozora postavljena su nova PVC vrata, preostali prozori (6 komada) su zamenjeni novim od PVC materijala. Na prednjoj i bočnim fasadama izvršena je zamena dotrajalih drvenih prozora novim od PVC materijala bez izmene dimenzija prozora. U prizemlju se radi zamena dotrajalih podova i krečenje. Na spratu je izvršena dogradnja, 5,15m x 2m, levo od balkonskih vrata. Dograđuje se otvorena terasa, postojeći krov je uklonjen i radi se nova izvorna konstrukcija sa pokrivanjem terase pod isti krov. Prikazana je prijava radova od 3. oktobra 2014. godine na tekućem održavanju (zamena oštećenog krovnog pokrivača, molersko-farbarski radovi unutar objekta i zamena dotrajalih sanitarija“.
Što se tiče „preduzetih Zakonom propisanih mera“ dobijeno je usmeno objašnjenje da u te mere spada izlazak inspekcije u kontrolu i sačinjavanje zapisnika i pokretanje upravnog postupka, što je, kako je rečeno, nadležna inspekcija i učinila i da je u toku usklađivanje termina sa investitorom koji treba da da izjavu u upravnom postupku.
Lj.M.
(Opširniji tekst sa novim informacijama možete pročitati u narednom štampanom izdanju Bečejskog mozaika)