Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Reforma reformisanog pravosuđa: Sud se vraća u Bečej

Reforma reformisanog pravosuđa: Sud se vraća u Bečejtrg_fontane

Radna grupa formirana pri Ministarstvu pravde za izmenu Zakona o sedištima i područjima sudova i javnog tužilaštva uvrstila je u nacrt zakona predlog da se u Bečej vrati sud i javno tužilaštvo, rečeno je prošlog petka na konferenciji za novinare u opštini.

Osnovni sud i Osnovno javno tužilaštvo bilo bi osnovano za teritorije opština Bečej i Novi Bečej, sa sedištem u Bečeju. Zakon bi trebalo da stupi na snagu već od 1. januara 2013. godine, rekla je zamenica predsednika opštine Tamara Ivanišević novinarima.
Inače, lokalna vlast je ranije preporučila Ministarstvu pravde, odnosno radnoj grupi za izmenu Zakona o sedištima i područjima sudova i javnog tužilaštva da se nekadašnjem Opštinskom sudu i Opštinskom javnom tužilaštvu u Bečeju omogući osnivanje Osnovnog suda i Osnovnog javnog tužilaštva i da se vrati status samostalnosti. Prema rečima predsednika opštine Vuka Radojevića, reformom pravosuđa iz 2009. godine nisu ostvareni ciljevi ekonomičnosti, ažurnosti i efikasnosti sudskih postupaka: „Zapravo pravda je formalno-pravno postala nedostupnija za građane Bečeja, onemogućena je dvojezičnost u postupanju, što svakako nije u skladu sa postulatima pravde i pravičnosti. Imajući u vidu to da je Bečej višenacionalna sredina, izvršenom reformom pravosuđa niko nije uzimao u obzir da su u Bečeju u službenoj upotrebi dva jezika, srpski i mađarski. Ranije su u Bečeju obezbeđivani sudski tumači, dok je to sada u sudu u Novom Sadu veliki problem jer se ročišta time odlažu, a to može biti osnov tužbe protiv Republike Srbije pred Evropskim sudom pravde u Strazburu. Građani Bečeja su prinuđeni da putuju u Novi Sad kako bi pribavili osnovnu dokumentaciju, obavili dužnost odazivanja na poziv suda u krivičnim predmetima, što sa sobom nosi i gubitak dela prihoda iz sudskih taksi koje pripadaju lokalnoj samoupravi. Uzimajući u obzir ove argumente, Opštinsko veće je uputilo preporuku Ministarstvu pravde sa ciljem da bi se građanima Bečeja omogućilo da pravda bude dostupnija i brža, a opštini Bečej da se vrati vekovni status u pogledu pravosuđa“.

Vraćeni na funkciju

Odlukom Ustavnog suda Srbije više od 120 sudija je vraćeno na stalnu sudijsku funkciju. Oni su otpušteni 2009. godine, početkom reforme pravosuđa. Među vraćenim sudijama su i sudije iz Bečeja, Borka Korenoj, Živana Drapšin i Goran Čimburović.
Prilikom odstranjivanja pojedinih sudija iz sudova u Srbiji javnost nije imala informacije o tome zbog čega te sudije nisu više dostojne obavljanja sudijskog posla. Javnost prilikom vraćanja na posao „otpuštenih“ sudija takođe ne zna šta je razlog njihovog povratka. Iz tih razloga je teško doneti sud o tome da li je ove godine ispravljena nepravda naneta sudijama 2009. godine ili je upravo obrnuto.

K.D.F.

Uz preporuku da se opštini vrate sud i tužilaštvo, nadležnim organima države upućena je i studija opravdanosti vraćanja Osnovnog suda i javnog tužilaštva u Bečej.
„Imali smo i preporuku Opštinskog saveta za bezbednost u kojoj se može videti da je nakon reforme pravosuđa stopa kriminaliteta u opštini Bečej značajno povećana, čak za 23 posto, od čega je za 32 posto povećano izvršenje teških krivičnih dela, 39 posto sa nepoznatim izvršiocem. To je upravo pokazatelj da je reforma dala kontrarezultat i da nepostojanje suda i neefikasnost državnih i sudskih organa, odnosno njihova udaljenost od 50 i više kilometara ostavlja otkriven prostor izvršiocima krivičnih dela“, rekla je Tamara Ivanišević.
Inače, pre reforme pravosuđa (kada je u Bečeju ukinut Opštinski sud) u zgradi suda izgrađeno je novo krilo i sud je opremljen tehničkom opremom.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *