„DZ Bečej je, poštujući sve instrukcije Ministarstva čim je dobilo odgovarajuću preporuku, pristupio reorganizaciji službe i formirao sve potrebno i tako će raditi do daljnjeg. Ovim putem dajemo praktične informacije građanima Bečeja o načinu funkcionisanja DZ Bečej pod novim uslovima“, piše u današnjem saopštenju medijima Doma zdravlja Bečej u kom direktorka zdravstvene ustanove Kosana Nešić objašnjava način postupanja građanima koji imaju takve simptome da postoji sumnja na Covid-19.
Podsetimo da je juče popodne Bečejski mozaik online objavio tekst o tome da je „Jodna banja“ izmeštena iz svog objekta, a na ulazu u banju pisalo je „testiranje na Covid-19“, međutim ulaz u „Jodnu banju“ juče oko 17 časova bio zaključan.
U saopštenju Doma zdravlja se navodi da u slučaju da su simptomi takvi da postoji sumnja na Covid-19, pacijenti će biti „pregledani u za to posebno formiranoj izolaciji za Covid-19 i primeniće se svi neophodni dijagnostički algoritmi prema protokolu. Poželjno da se pacijenti, koji imaju simptome i sumnjaju na infekciju Covid-19 najave telefonom, da bi se zdravstveno osoblje pripremilo za dolazak takvog pacijenta (propisana lična zaštita, pozvao dežurni laborant, dežurni Rtg tehničar, kao i radiolog i/ili pulmolog)“.
Navodi se da će testiranje pacijenata na Covid-19 biti obavljano u objektu „Jodne banje“, te da će lekari Doma zdravlja, „ukoliko pacijent ispunjava precizno zadate algoritme prema instrukcijama koji je svaki lekar dobio od Ministarstva, uz konsultaciju epidemiologa, vršiti odabir pacijenata sa lakšim simptomima, sumnjivim na Covid-19, koji će se testirati i ukoliko test bude bio pozitivan, biti upućeni na dalji tretman po uputstvima Ministarstva zdravlja“.
Odeljenje medicinske rehabilitacije je iz objekta „Jodne banje“ premešteno je u Dom zdravlja, ulaz je iz Hitne službe, te će pacijenti koristiti lift za prvi sprat gde je privremeno izmeštena Služba fizijatrije i rehabilitacije.
„Ambulanta koja je takođe još ranije bila oformljena prema instrukcijama Ministarstva je Respiratorna ambulanta za pacijente sa respiratornim tegobama, vrata odmah pored ulaza u Hitnu. Cilj je da se odvoje u toj ambulanti i budu pregledani svi oni koji imaju tegobe od strane respiratornog trakta, a za sada nisu sumnjivi na Covid-19.Trijažu pacijenata vrše zdravstveni radnici na ulazu u Hitnu službu“, navodi se u saopštenju Doma zdravlja i dodaje se da će Služba hitne medicinske pomoći, kao i do sada, raditi 24 sata, Služba opšte medicine radi od 7 do 18 časova, prema naredbi Ministarstva zdravlja, Služba kućnog lečenja i sve specijalističke službe i ambulanta u Novom selu rade po rasporedu kao do sada, radno vreme je od 7 do 18 časova, a ambulante u Bačkom Gradištu i Bačkom Petrovom Selu funkcionišu od 7 do 19, a ambulante u Radičeviću i Mileševu rade kao i do sada.
U saopštenju piše da medicinsko osoblje Doma zdravlja Bečej „organizovano je potpuno u skladu sa instrukcijama i protokolima Ministarstva i daje zaista svoj maksimum da ovo teško vreme izdržimo zajedno, da sve službe rade, da svi pacijenti budu zbrinuti, bilo koji problem da imaju, a da se pri tom izbegne svaka mogućnost kontakta između pacijenata zaraženih Covidom-19 i onih koji nisu zaraženi“.
Zbog toga postoje dva ulaza u Dom zdravlja, prvi ulaz je od Hitne službe i tamo ulaze svi pacijenti kod kojih ne postoji ozbiljna sumnja na Covid-19 „i bivaju od strane medicinskog osoblja upućeni dalje, ili u respiratornu ambulantu (vrata odmah pored Hitne) ili ka svim ostalim službama (Hitna, Opšta, Specijalistička, Služba rehabilitacije) ,shodno razlogu zbog kojeg se pacijent javlja u Dom zdravlja. „Dakle, na tom ulazu stoji naše osoblje koje uzima osnovne podatke i upućuje pacijente gde treba. Samo oni koji imaju teže simptome i javljaju se zbog osnovane sumnje na Covid-19 će biti upućeni na ulaz 2, to jest glavni ulaz. Ipak, najbolje je, kao što je već rečeno da se pacijenti sa težim simptomima sumnjivim na Covid-19 najave telefonom“.
Između 2 segmenta (na dva ulaza u zgradu Dom zdravlja) je od strane naše tehničke službe izgrađena i fizička barijera da bi se što bolje prevenirala zaraza, piše u saopštenju.
Iz Doma zdravlja mole građane da „ostanu mirni i sabrani kao i do sada, da sarađuju sa svojim lekarima i da se, kao i do sada, najbolje prvo javljaju telefonom, odgovorno poštuju mere izolacije ako im je tako savetovano od strane lekara, ostanu u kontaktu sa svojim lekarima i jave im svako pogoršanje stanja. Nadležni lekari će, kao i do sada, u dogovoru sa pacijentima davati savete telefonom preko naših već objavljenih telefonskih linija, dolaziti u kućne posete, a ako je potrebno , kao što je bilo i do sada, izvršiti pregled u Respiratornoj ambulanti DZ Bečej svakog pacijenta, a ukoliko je potrebno odmah savetovati i obaviti pregled onih pacijenata sa ozbiljnim simptomima u izolaciji za Covid-19. Znači, paralelno rade sve vama poznate službe DZ Bečej koje su i do sada radile, ali i ono što je novo, a to su Covid-19 izolacija i Respiratorna ambulanta, kao i deo za Testiranje i to sa potpuno odvojenim putevima da bi se sprečila mogućnost zaraze. Naš zajednički cilj je da se zaraza virusom Covid-19 drži pod najboljom mogućom kontrolom pre svega smanjivanjem kontakata i poštovanjem mera izolacije, smirenošću i pametnom trijažom pacijenata, sada više nego ikad“.
Mole se pacijenti da se prilikom odlaska u Dom zdravlja pridržavaju mera epidemiološke zaštite (da koriste zaštitne maske i rukavice), da držerastojanje jedni od drugih najmanje dva metra i „da prate uputstva nadležnog medicinskog osoblja koje ih čeka na ulazu i koje je dobro organizovano i tačno zna šta treba raditi od prvog trenutka proglašenja epidemije. Da bi se što bolje prevenirala zaraza, potrebno je da građani dolaze u DZ samo ako zaista ima potrebe, naročito oni koji su starije životne dobi i hronični bolesnici, da se ne bi zarazili“.
Apoteke Doma zdravlja će prilagoditi svoje radno vreme tako da izađu u susret najstarijim građanima.
Obnovljivo izdavanje lekova sa liste lekova koji se izdaju i propisuju na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja moći će se koristiti za najviše devet obnovljivih izdavanja – od prvog izdavanja elektronskog recepta u narednih najviše 9 meseci će građani moći dizati svoje lekove bez potrebe da se javljaju u Dom zdravlja ako nema izmene u terapiji.
U saopštenju Doma zdravlja se navodi i da se osoblje Doma zdravlja zahvaljuje građanima Bečeja i pacijentima na dosadašnjoj dobroj saradnji u nadi da ćemo zajedno i u dobrom zdravlju prebroditi i ovaj izazov, kao i medijima „na dosadašnjoj dobronamernoj i odgovornoj podršci zaposlenima u DZ Bečej koji se danonoćno bore zajedno sa svim našim građanima i pacijentima da zajedno pobedimo ovu zarazu, a pre svega im se zahvaljujemo na adekvatnom i pravovremenom obaveštavanju naših građana“.
B.M.