Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Sednica SO Bečej u dva dela: Prekid zbog kvoruma

Sednica SO Bečej u dva dela: Prekid zbog kvorumatrg_fontane

Sednica lokalnog parlamenta na kojoj su odbornici trebali da razmatraju 21 tačku dnevnog reda trajala je dva dana. Naime, odbornici su na 19. sednici Skupštine opštine Bečej, koja je započeta 28. februara, trebali da usvoje planove i programe poslovanja javnih preduzeća i ustanova za 2014. godinu, u vezi kojih se vodila duga rasprava između predstavnika vlasti i opozicije, te je nakon više od tri i po sata diskusije predsednik skupštine Peter Knezi odredio pauzu, međutim, od 26 odbornika koliko ih je bilo na početku sednice, posle pauze, „nedostajalo“ je nekoliko i zbog nepostojanja kvoruma sednica je prekinuta i nastavljena je 3. marta.

Prvog dana zasedanja većinom glasova odbornici su usvojili odluke o izmenama i dopunama Statuta opštine, program rada Istorijskog arhiva za 2014. godinu, programe poslovanja za 2014. godinu javnih preduzeća Direkcije za izgradnju, Komunalac i Vodokanal, a kada je na red došlo izjašnjavanje o planu poslovanja Toplane, napravljena je pauza i sednica prekinuta.
Odbornici su najviše diskutovali upravo o programima rada Vodokanala i Toplane.
Vršilac dužnosti direktora Vodokanala Aleksandar Marić je rekao da je program poslovanja ovog preduzeća rađen na bazi zatečenog stanja u momentu kada je stupio na dužnost v.d. direktora, te je iz tog razloga više restriktivan nego što je investicioni, a da su pored toga zatečeni problemi koji treba da se reše. Predočio je da su u toku pregovori sa opštinom Darda o nabavljanju cisterne za čišćenje atmosferskih kanala pod pritiskom, da tokom sledeće nedelje treba da dobije idejni projekat za prečistač od Fakulteta tehničkih nauka, i da je program rada usmeren na štednju i na maksimalnu iskorišćenost postojećeg ljudstva, kao i na poboljšanje vodosnabdevanja. Razlozi za restriktivan plan su, kako je rekao Marić, sadržani u revizorskom izveštaju o rada Vodokanala u vreme kada je Slobodan Mitrović bio direktor firme, o čemu su odbornike izvestili predstavnici revizorske kuće MC Global Audit, dr Milivoje Cvetinović i mr Nenad Kaluđerović koji su istakli da njihovo mišljenje o poslovanju Vodokanala nije pozitivno, odnosno da „zbog uočenih nepravilnosti u finansijskom upravljanju, internim kontrolama, neprimenjivanju određene zakonske regulative, nismo imali dovoljno dokaza da izrazimo svoje mišljenje i zbog toga smo se uzdržali od mišljenja“ (opširnije o reviziji u posebnom tekstu; prim. a.).
Predstavnici odborničke grupe DS-a su imali niz primedaba i pitanja o planu poslovanja i o izveštaju revizora, koja su se odnosila na broj zaposlenih, na gubitak od 20 miliona dinara, na planiranih 5,5 miliona za advokatske usluge itd.
Program poslovanja Vodokanala za 2014. godinu usvojen je sa 19 glasova za.
Što se tiče plana poslovanja Toplane, šef odborničke grupe DS-a Slobodan Zlokolica je rekao da plan javnog preduzeća nije usvojiv, jer ne sadrži finansijski deo sa tačnim podacima, to jest podaci za iste stvari nisu isti: na jednom mestu za električnu energiju predviđeni su troškovi od 5.073.542,70 dinara, a u sledećoj tabeli navedeno je da su ukupni troškovi električne energije proračunati na osnovu stvarnog utroška primenom aktuelnih cena i iznose 5.021.518,70 dinara, dok se ista stavka navodi i u investicijama, gde je taj trošak veći od 6 miliona dinara. Zlokolica je rekao da tu postoji matematička greška koja povlači i druge promene koje će dovesti u pitanje realizaciju programa Toplane. Predložio je da se program Toplane skine sa dnevnog reda sednice i da se ispravi.
U vezi sa pomenutim greškama u programu rada, direktor Toplane Dejan Vuković je rekao da su greške tehničke prirode, koje su nastale zbog izmene programa, jer je jedna verzija programa, kako je naveo, poslata na usvajanje početkom decembra, a potom je došlo do dve izmene, kao i to da su na nekim mestima cene prikazane sa, a na drugima bez PDV-a. Vuković je govorio i o tome da je Srbijagas blokirao račun Toplane. „U petak, 21. februara, puštena je menica od strane Srbijagasa. Toplana je bila u blokadi prvi put od osnivanja, a reći ću vam iz kog razloga. Prvi put od osnivanja Toplana ima ugovor sa Srbijagasom o isporuci prirodnog gasa. Toplani je bila obustavljena isporuka gasa do potpisivanja ugovora sa Srbijagasom 10. oktobra 2013. godine. Po ugovornoj obavezi morali smo da im ispostavimo šest solo menica kao garanciju otplate utrošenog gasa. Od tada Toplana redovno izmiruje svoje obaveze prema Srbijagasu, plaćeni su računi za oktobar, novembar, decembar i polovina januarskog računa, a sad smo počeli da isplaćujemo i drugi deo januarskog računa. Imamo kontinuitet isplate, a blokada je usledila puštanjem menica na dug iz prethodnog perioda. Podneli smo tužbu Privrednom sudu u Novom Sadu zbog neovlašćenog korišćenja menica od strane Srbijagasa, na osnovu toga Srbijagas je povukao blokadu, vratio je menicu i naš tužbeni zahtev je da nam vrate menice zbog neovlašćenog korišćenja, pa ćemo videti kako će se to dalje razvijati. Toplana je neosnovano bila u blokadi šest dana, više nije u blokadi“, rekao je Vuković.
Plan rada Toplane je usvojen sa 17 glasova za.
Lokalni odbornici usvojili su i programe rada za 2014. godinu sa finansijskim planom Narodne biblioteke, Gradskog muzeja, Gradskog pozorišta i Ustanove za sportsku i kulturnu aktivnost omladine Bečej „Đorđe Predin Badža“, program poslovanja Turističke organizacije opštine Bečej, firme Link FTO i Saveza sportova opštine. Odbornici su dali saglasnost na izveštaj o realizaciji godišnjeg plana rada Dečjeg vrtića „Labud Pejović“ za radnu 2012/2013. godinu i usvojili godišnji plan rada vrtića za 2013/2014. godinu.
Direktorica predškolske ustanove Magdolna Ferenc je obavestila odbornike da je doneta uredba kojom se odlaže stupanje na snagu izmene i dopune Zakona o budžetskom sistemu do 30. juna, a to znači da neće biti smanjen broj grupa u obdaništu i otpuštanja 18 radnika do kraja školske godine. Ona je navela da će se prilikom upisa dece u predškolsku ustanovu u maju mesecu formirati grupe dece i broj zaposlenih u skladu sa Zakonom o budžetskom sistemu.
Na sednici Skupštine opštine usvojen je i izveštaj o radu Opštinskog štaba za vanredne situacije u 2013. godini, kao i plan rada štaba za 2014. godinu.
Potom je razrešen i imenovan zamenik predsednika i član izborne komisije opštine, razrešen i imenovan član Upravnog odbora Turističke organizacije.

LJ.M.

Ničija pijaca

Odbornica SVM-a Eržebet Kinka zatražila je da se na sednici Skupštine opštine promeni odluka o pijacama na taj način da se stave van snage odredbe odluke koje se odnose na pijacu u Bačkom Petrovom Selu. Naime, 15 odsto građana tog sela potpisalo je peticiju kojom traže da pijaca i dalje ostaje u nadležnosti sela, a da njom ne upravlja Komunalac kako stoji u odluci. Selo želi da oformi sopstveno komunalno preduzeće.
Predsednik Skupštine opštine Peter Knezi je rekao da zbog toga što je predlog dostavljen dan pre sednice, nije bilo moguće da se pribavi mišljenje opštinskih tela, a sa druge strane sugerisao je predlagaču da povuče predlog, jer je „sadržina predloga paradoksalna u odnosu na obrazloženje“. Naime, rekao je Knezi, ukoliko bi predlog bio usvojen na sednici, „našli bismo se u pravnom vakuumu, jer bi se Komunalac izuzeo od upravljanja pijacom u Bačkom Petrovom Selu, Mesna zajednica ne može da radi te poslove, a treće lice koje bi upravljalo pijacom u vidu komunalnog preduzeća nije formirano“, te bi se došlo u situaciju da u narednom, neodređenom vremenskom periodu niko ne bi upravljao pijacom u Bačkom Petrovom Selu.
Odbornica SVM-a nije želela da povuče predlog, nego je predložila da se zbog toga ne usvoji plan rada Komunalca, do rešavanja pitanja o „gazdi“ pijace u selu.
Odbornici (sa 8 glasova protiv, 7 za i dva uzdržana glasa) nisu prihvatili da se ta tačka uvrsti u dnevni red sednice.
U vezi sa pijacom u Bačkom Petrovom Selu predsednik opštine Vuk Radojević je predložio da se naredne nedelje održi radni sastanak sa predstavnicima te mesne zajednice, odborničke grupe SVM-a i lokalne samouprave, kako bi se utvrdilo u kojoj formi bi se formiralo komunalno preduzeće, jer, prema njegovim rečima, Opštinsko veće želi da izađe u susret građanima Petrovog Sela i njihovim potrebama.

Novi odbornik LDP-a

Novi odbornik odborničke grupe LDP-a umesto Borisa Obradovića, koji je postao pomoćnik predsednika opštine za odnose sa javnošću, je Zoltan Rabockai. Novi predsednik te odborničke grupe je Zoltan Guljaš.

Nema papira

Predsednik Skupštine Peter Knezi je odbornicima objasnio zbog čega su materijal za sednicu dobili na CD-u, a ne na papiru. „Nažalost imamo velikih problema što se tiče nabavke papira i ostalih sredstava, tako da će se najverovatnije i ubuduće na ovaj način dostavljati materijal, a kompletan materijal će biti postavljen i na sajt opštine. U ovom momentu sam siguran da nećemo moći da štampamo materijal jer imamo materijalnih poteškoća. Mi ćemo preduzeti neke mere ako je to ikako moguće, a radi se samo o novcu, da pribavimo najosnovnija tehnička sredstva, odnosno da svi odbornici dobiju jedan ’notbuk’ ili tablet računar koji bi mogao da primi kompletan skupštinski materijal i na taj način da se radi“.
Interesantno je da u lokalnoj samoupravi nema dovoljno papira, naime, u januaru mesecu ove godine iz opštinskog budžeta je plaćen iznos od 1,19 miliona dinara trgovinskoj radnji Jovana Matić PR, to jest knjižari „Mali princ“, verovatno za kancelarijski materijal.

R.M.

Slika više vredi od reči

Pojedinim odbornicima – iz SVM-a i DS-a – zasmetalo je da sednicu lokalnog parlamenta nije prenosila lokalna kablovska televizija, što je dosad bila praksa. U vezi sa tim čula su se interesantna objašnjenja, a stiče se utisak da je odbornicima važno da se slikaju za televiziju, jer ih nije zadovoljilo to što su, kao i do sada, sednicu pratili novinari štampanih i elektronskih lokalnih medija.
Inače, kako je objasnio predsednik parlamenta Peter Knezi, sednice su javne i građani i mediji mogu da joj prisustvuju ako žele.
Šef odborničke grupe DS-a Slobodan Zlokolica je konstatovao da prvi put nema televizijskih ekipa koje prenose zasedanje Skupštine opštine i pitao je šta je tome razlog uz opasku da „to nije povreda poslovnika, ali jeste Zakona o lokalnoj samoupravi koja definiše potrebu izveštavanja građana, jer jedno je kada pisani mediji prenesu šta se dešavalo na skupštini, a drugo je kada građani vide i reakcije i ponašanje i neki tok sednice uživo. Nastavku sednice prisustvovala je lokalna TV ekipa, a video snimak je preneo i jedan lokalni elektronski portal.
Zlokolica je pitao i zašto na dnevnom redu Skupštine opštine nema plana rada Potisja.
Predsednik opštine Vuk Radojević mu je odgovorio da je on 3. februara uputio zahtev Potisju da dostavi program poslovanja ali do dana zasedanja Skupštine nije dobio odgovor i podsetio na to da ni prethodnih godina ovo preduzeće nije dostavilo svoj program rada Skupštini opštine Bečej, svom suosnivaču i većinskom vlasniku.

B.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *