Tri reprezentativna sindikata prosvetnih radnika Srbije (Sindikat obrazovanja, Granski sindikat prosvetnih radnika Nezavisnost i Unija sindikata prosvetnih radnika), nezadovoljni zbog racionalizacije u obrazovanju, pripremaju se da po ovom pitanju zajednički nastupe jer se, kako kažu, radi o „krucijalnim“, „gorućim“ pitanjima domaćeg obrazovnog sistema gde ne bi smelo da bude razmimoilaženja između sindikata, te su prošle nedelje najavili da će stupiti u štrajk u martu ukoliko ministar prosvete Žarko Obradović ne prihvati njihove zahteve koji se odnose na socijalni program.
Predstavnici sindikata smatraju da kvalitetno obrazovanje ne može da se postigne sa 25 ili 30 učenika u odeljenju i zatvaranjem malih škola. Racionalizacija je prihvatljiva za odeljenja, odnosno zanimanja za koja ne postoji potražnja na tržištu rada. Pored toga kažu da su svesni da u prosveti ima viška zaposlenih, ali da se u racionalizaciju ne može ući bez odgovarajućeg socijalnog programa. Uslovi pod kojima neko može da ode iz obrazovnog sistema su dogovoreni sa Ministarstvom prosvete, ali ih Ministarstvo finansija nije prihvatilo, nego je zahtevalo da se odlaskom nekog zaposlenog iz sistema obrazovanja njegovo radno mesto gasi i da se časovi ne raspodele drugim zaposlenima. Zbog toga je, smatraju, akcija dobrovoljnog odlaska pretrpela neuspeh, jer većina koja je izrazila želju da ode iz školstva zbog ovakvih uslova to nije mogla da učini. Prema objavljenim podacima Ministarstva prosvete svega 210 zaposlenih ispunjava uslov da ode iz obrazovnog sistema.
„Jasno je da je racionalizacija u prosveti zamajavanje i da se to radi samo zbog obećanja Svetskoj banci i MMF-u“, navodi se u saopštenju Branislava Pavlovića, predsednika Sindikata obrazovanja Srbije.
Da li će organizacije sindikata zajednički nastupiti, s obzirom na to da je ranijih godina u sličnim situacijama dolazilo do razmimoilaženja i da li će biti štrajka, znaće se kad Ministarstvo prosvete bude objavio konkretan plan. Što se tiče bečejskih škola, mali broj zaposlenih je u nekoj sindikalnoj organizaciji, tako da su i dosadašnje odluke i inicijative lidera sindikalnih organizacija u većini slučajeva bile bez odjeka u školama u Bečeju.
LJ.M.