U skladu sa Zakonom o bezbednosti hrane od 11. juna HACCP sistem postaje zakonska obaveza svih koji posluju sa hranom, kao što su pekare, restorani, picerije, pivnice, kafe-poslastičarnice, pečenjare, objekti za brzu pripremu hrane itd.
Ta obaveza se ne odnosi samo na primarne proizvođače hrane, nego i svi ostali učesnici u poslovanju hranom moraju da uvedu HACCP standard.
„Subjekti u poslovanju hranom dužni su da uspostave sistem za osiguranje bezbednosti hrane u svim fazama proizvodnje, prerade i prometa hrane, u svakom objektu pod njihovom kontrolom, u skladu sa principima dobre proizvođačke i higijenske prakse i analize opasnosti i kritičnih kontrolnih tačaka (HACCP)“, piše u Zakonu o bezbednosti hrane.
HACCP je sistem koji obuhvata niz postupaka za kontrolu procesa i osetljivih tačaka u lancu proizvodnje hrane, cilj je da se kroz identifikaciju opasnosti u svakoj fazi procesa proizvodnje hrane proceni značaj tih opasnosti za ljudsko zdravlje, kao i da se kroz određene faze kontroliše, spreči ili eliminiše rizik po bezbednost hrane, ili njegov uticaj svede na prihvatljiv nivo.
Krajnji cilj uvođenja HACCP sistema je da potrošač koristi namirnice koje su bezbedne za njegovo zdravlje. Primena ovog sistema je u suštini preventivno delovanje, a uspeh zavisi od obrazovanja i obuke zaposlenih.
Za nepoštovanje zakona predviđene su kazne: za pravna lica pokretanje postupaka za privredni prestup, privredna društva čekaju mere zabrane obavljanja delatnosti, dok je za preduzetnike predviđeno pokretanje prekršajnog postupka. Priredila LJ.M.