Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Srušen spomenik kulture u Bečeju: Bila jednom jedna kuća Tan

Srušen spomenik kulture u Bečeju: Bila jednom jedna kuća Tantrg_fontane

Nedavno, krajem 2011. godine, u centru Bečeja srušena je kuća poznatih Bečejaca, Mora i Karolja Tana. Podsetimo da je Vlada Srbije kuću Tanovih proglasila spomenikom kulture.

Bela mermerna ploča sa nekadašnje kuće sa natpisom „Ovde su živeli velikani Bečeja, Mor Tan (1828-1895) i Karolj Tan (1834-1908)“, takođe je nestala. Nadajmo se da su „rušitelji“ sačuvali ploču.
Kuće više nema, nema ni spomenika kulture, nema duha istorije, ostao je samo jedan zid, koji je ne tako davno sagrađen, dakle nije „originalni“ deo nekadašnje kuće Tanovih, ostale su i novinske fotografije i tekstovi o toj građevini. I ništa više. Niko se zbog rušenja kuće nije pobunio od gradskih oca i stručnjaka, osim advokata i pronalazača Tibora Šipoša, koji je pre nego što je kuća srušena, a kada o tome niko ništa zvanično nije rekao, objavio neku vrstu protestnog pisma upravo u ovim novinama, pominjući da je za „rekonstrukciju“ kuće, koja će, kazao je tada, koliko on zna, biti srušena, Vojvodina obezbedila 30 miliona dinara, konstatujući da za te pare valjda će i cigle biti od zlata. Šipoš je dodao da se, po njegovom mišljenju, kuća mogla spasiti za nekoliko stotina evra.
Inače, građani Bečeja su se „setili“ kuće Tanovih nakon 1995. godine, kada je osnovan Krug intelektualaca braća Tan, tada je nešto i učinjeno da bi se zgrada spasila. Napravljen je projekat o pretvaranju objekta u spomen kuću, urađeni su novi prozori, iz zidova je izvučena vlaga, sređen je krov, izgrađeno je nekoliko novih zidova. Potom je sve stalo. Kako tvrdi Šipoš, novi prozori su tada negde lagerovani, a danas niko ne zna gde se nalaze.
I nakon tih godina bilo je nekoliko pokušaja rekonstrukcije kuće Tan, traženja para, obećanja itd., ali do kraja 2011. godine ništa nije urađeno. Tada se počelo raditi na veliko: umesto rekonstrukcije kuća je srušena. Ali, biće izgrađena nova, kažu graditelji/ rušitelji. To što je urađeno sa kućom Tanovih je isto kao kada bismo srušili Šlajz i ponovo ga sazidali/ napravili, i rekli da je to „onaj“ Šlajz.
Ovo nije samo priča o kući, o gaženju prošlosti i istorije, ovo je priča i o zaboravu. Slična priča je već ispričana u Bečeju kada je srušena sinagoga.

Mor i Karolj Tan

U Bečeju su rođena znamenita braća Mor i Karolj Tan. Njihova rodna kuća se nalazi(la) nadomak centra Bečeja.
Karolj Tan je bio hemičar, priznat i cenjen u naučnim krugovima, bio je osnivač i predsednik Mađarske akademije nauka, osnivač prvog Hemijskog instituta na peštanskom univerzitetu… Mor Tan je bio poznat slikar, njegova dela se nalaze svuda u svetu i u Vojvodini, neka od njih su i u bečejskom katoličkom hramu.

Pokušaj spasavanja

Šta je bilo dok je kuća Tanovih postojala? Nakon početnih koraka za spasavanje kuće u vreme predsednika opštine Endrea Husaga, zgrada je postala sigurna kuća za beskućnike. Cela porodica je godinama živela u toj kući, i deca su tamo rođena u neljudskim uslovima, u objektu bez grejanja, bez prozora, na kraju gotovo i bez krova. Oni su nekoliko puta bili proterani iz kuće, ali su se uvek vraćali. Bilo je tamo i manjeg požara. Ove novine su i o tome pisale.
Stagnacija
U leto 2008. godine trebalo je da se obnovi projekat rekonstrukcije kuće, jer od 1996. godine naovamo ona je mnogo propala. Naime, 2008. godine je Fond za kapitalna ulaganja Vojvodine odobrio 10 miliona dinara za adaptiranje nekadašnje kuće Tanovih. Međutim, 2008. godine poslovi nisu započeti.
U aprilu 2009. godine iz opštine je ponovo najavljena rekonstrukcija kuće. Potom, u oktobru 2009. godine saopšteno je iz lokalne samouprave da je opština Nacionalnom investicionom planu predala projekat za adaptaciju kuće (cena je bila 25 miliona dinara, od toga, kako je rečeno, opština bi obezbedila 12,5 miliona). NIP nije prihvatio projekat.
U proleće 2010. godine iz opštine je ponovo najavljen početak radova: za kraj avgusta. Radnika nije bilo na vidiku ni krajem avgusta.
Onda je najzad raspisan tender za rekonstrukciju kuće i izabran je i izvođač radova, koji je potom odustao od posla.
U toku 2010. godine je rečeno da prema predviđanjima stručnjaka iz Stankoma iz 2008. godine, od odobrenih 10 miliona dinara mogla se uraditi kompletna rekonstrukcija krova, plafona, zidova, stolarija i spoljašnja fasada. U sledećoj fazi radova bile bi na redu unutrašnje instalacije, zatim unutrašnji oblozi zidova, plafona i podova.

Na spisku spomenika kulture kuća Tanovih

U Strategiji razvoja kulture Nacionalnog saveta Mađara (2012-2018) navode se i spomenici kulture od posebnog značaja u Vojvodini.
Strategija je među spomenike kulture od posebnog značaja uvrstila i Šlajz na Velikom bačkom kanalu, značajnim lokalitetom je proglasila Pogaču, a na spisku spomenika kulture je i crkva Sv. Antuna Padovanskog i rodna kuća braće Tan (sve u Bečeju).

Rušenje i izgradnja

U novembru 2011. godine javnost je obaveštena o tome da će kuća Tanovih najzad biti rekonstruisana, jer je pokrajina obezbedila 30 miliona dinara za te namene. Odmah zatim kreću priče i o rušenju kuće.
U novembru prošle godine je direktor Direkcije za izgradnju (bivši Stankom) Zvonimir Stankov rekao da je to javno preduzeće u decembru 2010. godine ovlastilo Fond za kapitalna ulaganja da sprovede postupak javne nabavke i izabere izvođača radova koji bi rekonstruisao kuću Tan. Procedura je trajala 4-5 meseci i za izvođača je izabrana građevinska firma Yumol iz Subotice, sa kojom je u oktobru 2011. zaključen ugovor. Fond za kapitalna ulaganja Vojvodine je iz sredstava za podsticaj građevinske industrije obezbedio 30 miliona dinara za projekat kuće.
Na pitanje da li su istinite informacije da će veoma oštećena kuća biti srušena pa će se graditi iznova, Stankov je u novembru odgovorio: „Po projektu je predviđena rekonstrukcija i adaptacija objekta, ali treba imati u vidu da je to kuća stara preko sto godina i građena je od materijala koji je tada bio na raspolaganju, odnosno od različitog materijala. Osim toga, neki zidovi su građeni pre nekoliko godina da se kuća ne bi srušila. Da li će svi zidovi biti srušeni ili ne, utvrdiće se u toku izvođenja radova, sve zavisi od same procene na licu mesta. Ako se ispostavi da većinu zidova treba rušiti, izvođač je u obavezi da napravi isto kao što je bilo.“
Upitan da li će u tom slučaju biti potrebno više novca, direktor Direkcije za izgradnju je rekao da će po njegovom mišljenju za celokupan posao biti dovoljno 30 miliona dinara, jer je građenje novog objekta jeftinije nego rekonstrukcija i zadržavanje starog objekta.
O ovoj temi je u novembru 2011. govorio i predsednik opštine Peter Knezi, koji je rekao da će kuća biti srušena: „Za rekonstrukciju i adaptaciju kuće braće Tan prvo je bilo predviđeno 10 miliona dinara, pa 20, da bi na kraju za te namene bilo obezbeđeno 30 miliona dinara. Ali tokom više godina čekanja, krov je krenuo da se urušava, prošla zima je učinila svoje, sneg je pokrenuo i krov i zidove, tako da je to i tehnički i građevinski nemoguće zaustaviti, i u originalu objekat nećemo imati osim tih zadnjih zidova koji su novijeg datuma. Promenjen je i sam projekat, objekat se ruši i gradi se iznova i iz tih razloga 30 miliona dinara neće ni biti dovoljno za završetak gradnje, ali će jedno krilo biti potpuno završeno. Mislim da će dvorišni deo morati da sačeka, po projektu su tamo predviđene gostinske sobe i neki dodatni sadržaji, ali sam objekat sa namenskim prostorijama za spomen sobu i za neke društvene sadržaje će biti urađen. Dobili smo nezvaničan nagoveštaj od strane dve fabrike lekova iz Mađarske da bi oni mogli finansijski da pomognu u opremanju objekta, u znak sećanja na Karolja Tana, jer je on bio hemičar. Pripremamo jedan materijal za njih, u kojem bismo naveli koliko ćemo uspeti uraditi sa ovih 30 miliona dinara i koliko nam još nedostaje i možda nagovestiti i sadržaj objekta koji je takođe po projektu predviđen“.
„Rekonstrukcija“ – odnosno rušenje kuće Tanovih – započeta je 5. decembra 2011. godine. Radovi bi trebali biti završeni za 79 radnih dana od momenta početka, ne računajući dane kada se ne može raditi zbog vremenskih uslova.

K.D.F.

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *