Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Šta je predviđeno u važećim i zamalo važećim koalicionim sporazumima? – Zapisano je sve: od banje do direktora

Šta je predviđeno u važećim i zamalo važećim koalicionim sporazumima? – Zapisano je sve: od banje do direktoratrg_fontane

U vreme kada je trebalo da se formira koalicija Demokratske stranke, Saveza vojvođanskih Mađara i Preokreta za Bečej (LDP i SPO), napravljen je koalicioni sporazum.

U sada već bajatom (neusvojenom) sporazumu, čija je kopija u posedu redakcije Bečejskog mozaika, predviđeno je da DS, SVM i Preokret obezbede razvoj komunalne infrastrukture u opštini, vodeći računa o ravnomernom razvoju svih naseljenih mesta, da stvore preduslove za dolazak investitora i otvaranje novih radnih mesta, da javni sektor bude efikasniji i ekonomičniji, da se obezbedi nesmetano funkcionisanje predškolskih, obrazovnih, kulturnih, socijalnih, sportskih, zdravstvenih i drugih ustanova čiji je osnivač opština, predviđeno je i da se brine o zaštiti životne sredine i održivom razvoju opštine, da se obezbede preduslovi za realizaciju projekta banje, za učešće u međunarodnim projektima koje sufinansira Evropska unija. U koalicionom sporazumu navedeno je i da treba obezbediti uslove za razvoj i unapređenje dobrih međunacionalnih odnosa.
Zarad izbegavanja preglasavanja predstavnika koalicionih partnera napisano je i da bi odluke Opštinskog veća trebale da budu donesene konsenzusom, pre svega je reč o opštinskom budžetu, zakupu građevinskog zemljišta, predlozima dokumenata u vezi sa stranim ulaganjima, o projektima sa kojima će opština da konkuriše kod fondova, o zaduživanju opštine u vezi sa izgradnjom infrastrukturnih objekata.
U koalicionom sporazumu piše i da se od budžetske 2013. godine uspostavi novi sistem finansiranja Mađarskog kulturnog društva „Petefi Šandor“ na sledeći način: za stabilno finansiranje delatnosti predviđen je iznos od 40% od iznosa kojim se finansira Gradsko pozorište, srazmerno realizaciji budžeta. Ostali KUD-ovi će se finansirati na isti način kao i do sada. Pored toga, do kraja ove godine lokalni parlament je trebao da donese odluku o ustupanju svog udela (1/3 dela iz lista nepokretnosti br. 9389 k.o. Bečej) nad zgradom u ulici Nikole Tesle br. 36 bez naknade u korist MKD „Petefi Šandor“.
I najzad, raspodela funkcija po tom sporazumu izgledala bi ovako: DS bi dobio predsednika opštine, četiri mesta u Opštinskom veću i načelnika Opštinske uprave.
Preokretu bi pripadale funkcije zamenika predsednika opštine i Skupštine opštine i dva mesta u Opštinskom veću.
SVM bi dobio funkcije predsednika Skupštine opštine, sekretara Skupštine opštine i tri mesta u Opštinskom veću.
Što se tiče javnih preduzeća i opštinskih ustanova, DS bi dobio direktorska mesta u Direkciji za izgradnju (Stankom), Toplani, OSC-u „Mladost“, u Domu zdravlja, u Gradskom muzeju i u Centru za socijalni rad.
Preokret bi imao direktore u Komunalcu, u Gradskom pozorištu i u Turističkoj organizaciji.
SVM bi dobio direktore u Vodokanalu, u Narodnoj biblioteci i u Dečjem vrtiću „Labud Pejović“, kao i predstavnika u Skupštini Potisja.
S druge strane, u koalicionom sporazumu koji su usvojili SNS, SVM (sada samo tri osobe) i Preokret (posebno SPO i LDP), navode se sledeći ciljevi: stvaranje uslova i miljea za dalji privredni razvoj opštine, razvoj preduzetništva i privlačenje novih investitora u opštinu, obezbeđivanje urednog vodosnabdevanja, uredne ulične rasvete, ravnomernog razvoja opštine i svih naseljenih mesta, lepšeg izgleda opštine, podizanje kvaliteta javnih usluga, obezbeđivanje nesmetanog funkcionisanja predškolskih, obrazovnih, kulturnih, socijalnih, sportskih, zdravstvenih i drugih ustanova i javnih preduzeća čiji je osnivač opština, vođenje brige o zaštiti životne sredine i održivom razvoju, aktivno učešće kod domaćih fondova i učešće u međunarodnim projektima koje finansira ili sufinansira Evropska unija, unapređenje i održavanje dobrih međunacionalnih odnosa, izgradnja banje u Bečeju i razvoj banjskog i rečnog turizma, uređenje gradskog trga, obnova opštinske zgrade. Potpisnici koalicionog sporazuma garantuju i očuvanje interesa mađarske nacionalne zajednice (primena ustavom i zakonom garantovanih prava i u smislu negovanja mađarske kulture i tradicije). S tim u vezi, potpisnici sporazuma, kao i u slučaju nesuđenog sporazuma sa DS-om, obavezuju se da će od 2013. godine da uspostave novi sistem finansiranja MKUD „Petefi Šandor“, tako što će se za ovaj MKUD izdvajati iznos od 40% od iznosa kojim se finansira Gradsko pozorište, srazmerno realizaciji budžeta. Sporazumne strane se obavezuju i da u skladu sa zakonom u što kraćem roku izdejstvuju donošenje odluke u Skupštini opštine Bečej o ustupanju 1/3 dela zgrade, upisane u List nepokretnosti broj 9389 k.o. Bečej, koja se nalazi u ulici Nikole Tesle broj 36, a koristi je MKUD „Petefi Šandor“.
Funkcije se dele na sledeći način: SNS-u pripadaju mesta predsednika opštine, načelnika Opštinske uprave i dva pomoćnika predsednika opštine.
LDP je dobio funkcije zamenika predsednika opštine, pomoćnika predsednika opštine, a SPO zamenika predsednika Skupštine opštine.
SVM-u (odnosno oni predstavnici SVM-a koji su u koaliciji) pripadaju mesta predsednika Skupštine opštine, sekretara Skupštine opštine i savetnika za zdravstvo i socijalnu zaštitu.
Članovi Opštinskog veća raspoređuju se na sledeći način, piše u koalicionom sporazumu: SNS ima tri člana (privreda i preduzetništvo; poljoprivreda i ruralni razvoj; komunalne delatnosti i urbanizam), LDP raspolaže sa dva člana (investicije i razvoj; regionalna i prekogranična saradnja), a SPO sa jednim članom (sport, omladina i turizam), dok je SVM dobio tri člana (energetika, obnovljivi izvori energije i zaštita životne sredine; mesne zajednice, verske zajednice i međunacionalni odnosi; obrazovanje, kultura i civilne organizacije).
Mada se to ne navodi u koalicionom sporazumu, član Opštinskog veća treba da bude i Laslo Friš (DSVM), koji bi trebao da se bavi zaštitom okoliša.
Prema odredbama koalicionog sporazuma SNS će imati dva direktorska mesta, u Direkciji za izgradnju i u OSC-u „Mladost“, a što se tiče direktora Centra za socijalni rad, treba da se dogovori sa SVM-om o tome ko će voditi tu ustanovu.
SPO dobija direktora Toplane i direktora Doma zdravlja, a LDP direktore Vodokanala, Gradskog pozorišta i Turističke organizacije.
SVM-u pripadaju sledeća direktorska mesta: Komunalac, Narodna biblioteka i Dečji vrtić „Labud Pejović“.
U koalicionom sporazumu ne navodi se kome će pripasti Gradski muzej.
Što se tiče javnih-privatnih partnerstava (mešovita preduzeća čiji je jedan od vlasnika opština), direktor firme za obezbeđenje Link FTO će biti iz SNS-a, član Skupštine Potisja iz SVM-a, a SVM dobija i dva člana u odboru revizora tog preduzeća. SPO će delegirati člana Skupštine u firmi Gas d.o.o.
Kancelariju za mlade će voditi LDP, a Kancelariju za domaće i strane projekte SVM. Goranski rasadnik bi do kraja godine trebao da bude spojen sa Komunalcem.
Jedan od važnih tačaka koalicionog sporazuma je da se svi koalicioni partneri obavezuju da se „maksimalno angažuju u što bržem formiranju zajedničkog javno-privatnog partnerstva u skladu sa zakonom, a kao nastavak do sada urađenog – banje u izgradnji“.
I na kraju, konstatuje se da se u cilju što efikasnijeg sprovođenja sporazuma obrazuje Savet koalicije koji će činiti po četiri predstavnika SNS-a, SVM-a i po dva predstavnika LDP-a i SPO-a. Najvažniji zadatak Saveta je da obezbedi nesmetano sprovođenje sporazuma. Sastanke Saveta saziva predsednik opštine, a sve strane su obavezne da prisustvuju.

K.D.F.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *