Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Šta možemo videti u spomen-kući braće Tan? – Spomen-soba, interaktivni naučni park i izložba

Šta možemo videti u spomen-kući braće Tan? – Spomen-soba, interaktivni naučni park i izložbatrg_fontane

Bečej je nedavno dobio još jednu kulturno-istorijsku znamenitost, na čiju se obnovu čekalo više od jedne decenije, a reč je o spomen-kući braće Tan koja je smeštena u samom centru grada.

Iako je prvobitno planirana samo rekonstrukcija objekta, postojeća rodna kuća braće Tan je srušena i na njenom mestu je od temelja izgrađena nova kuća prema projektu Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture, koja je morala biti identična originalu. Za izgradnju kuće je 2011. godine Fond za kapitalna ulaganja Vojvodine odobrio 30 miliona dinara, a za završetak unutrašnjosti dela zgrade i opremanje Ministarstvo ljudskih resursa Vlade Mađarske obezbedilo je oko 110.000 evra. Svečano otvaranje spomen-kuće priređeno je u aprilu, kada je najavljeno da će objekat biti mesto na kojem se spaja nauka, umetnost i zabava, odnosno da će predstavljati svojevrsni kulturno-obrazovni centar koji nudi raznovrsne sadržaje namenjene svim uzrastima i da će od sredine aprila biti otvorena za javnost.

Spomen kućom upravlja firma iz Sente

Za vođenje spomen-kuće i kulturno-obrazovnog centra zadužen je Naučno-inovacioni centar Science d.o.o. iz Sente (osnovan u martu 2012. godine, osnivački kapital je bio 100 dinara, direktorica je Gizela Seleš, u firmi je zaposlena jedna osoba), preko kojeg su angažovane i dve stalno zaposlene osobe na mestu asistenta- organizatora programa.
U narednom broju Bečejskog mozaika istražićemo zbog čega spomen-kućom, čiji je deo i kulturno obrazovni centar, upravlja firma iz Sente, a ne, kako je ranije bilo predviđeno i najavljeno, bečejsko civilno udruženje Krug intelektualaca „Braća Tan“.

R.M.

U želji da se uverimo da li kulturno-obrazovni centar funkcioniše, posetili smo spomen-kuću gde smo zatekli grupu učenika na nastavi.
„Dolaskom u kuću Tanovih iskoristili smo mogućnost da primenimo teorijsko znanja u praksi. Nastavne jedinice nam se poklapaju sa svim ovim interaktivnim igračkama, tako da su đaci na njima mogli da isprobaju sve ono što smo teorijski učili u školi, a što im je teško bilo da shvate jer u školi nemamo dovoljan broj očiglednih sredstava. Svi smo oduševljeni zato što sve može da se proba, da se vidi i ovde kroz očiglednu nastavu utvrdili znanje o magnetizmu, kretanju, mešanju tečnosti“, objasnila je učiteljica Milena Gmijović iz OŠ „Zdravko Gložanski“.
Domaćica, odnosno asistent organizatora programa Karolina Kolar, koja je dočekala učenike i učiteljicu, održala je kratko predavanje o Moru i Karolju Tanu i upoznala goste sa sadržajima spomen-kuće. Ona je rekla da ovo nije prva grupna poseta spomen-kući braće Tan: „Imali smo i pojedinačnih poseta ali i organizovanih grupnih poseta, bili su gosti iz Mađarske, učenici iz Sente, posetili su nas i učesnici nedavnog pokrajinskog takmičenja u Tehničkoj školi. Ovo je još uvek promotivni period za posete i zasad ne naplaćujemo ulaznice, jer spomen-kuća za javnost zvanično još nije otvorena, pošto nije urađena primopredaja objekta. To bi trebalo da se desi do kraja ove nedelje. Nakon toga će ulaznice biti u prodaji po ceni od 200 dinara za jednu posetu, a ’bumerang’ ulaznica (dve posete i poklon) po 400 dinara. Planiramo da od septembra organizujemo i ekskurzije, jer je interaktivni naučni park predviđen za decu od šestog razreda, izložbe će se periodično menjati, osim postavke u spomen sobi Karolja i Mora Tana, a i interaktivni rekviziti će biti stalno postavljeni jer je i to deo sadržaja spomen“.
Spomen-kuća braće Tan, otvorena je radnim danima od 10 do 19 časova. U ovoj zgradi posetioci mogu da pogledaju stalnu postavku u spomen-sobi Karolja i Mora Tana, a pored toga upravo je aktuelna izložba fotografija iz kolekcije „Dame iz Bečeja“. U objektu se nalazi i interaktivni naučni park sa 26 interesantnih eksponata i brojnim ilustracijama, pa posetioci mogu da provere svoje znanje rešavajući interesantne zadatke.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *