Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Šta radi Turistička organizacija Bečeja? – Mnogo priče – malo rezultata

Šta radi Turistička organizacija Bečeja? – Mnogo priče – malo rezultatatrg_fontane

Turističku organizaciju Bečeja (TOB) 2006. godine osnovala je lokalna vlast u cilju promocije turizma u opštini.

To, između ostalog, podrazumeva da Turistička organizacija sarađuje sa organizacijama i firmama koje se bave turizmom, objavljuje informacije o turističkoj ponudi na teritoriji opštine, obezbeđuje promotivne materijale, postavlja turističku signalizaciju, organizuje ili učestvuje u organizaciji turističkih, naučnih, sportskih, kulturnih i drugih skupova i manifestacija i sve to treba da planira godinu dana unapred u skladu sa strategijom promocije turizma.
Za obavljanje navedenih poslova 2009. godine Turističkoj organizaciji je iz opštinskog budžeta odobreno 2.606.000 dinara, a potrošeno je 2.509.707 dinara – samo za plate zaposlenih 1.620.000 dinara.
U izveštaju o prošlogodišnjem radu Turističke organizacije navodi se da je ona nastavila da razvija turizam na taj način što je organizovala jednodnevne turističke ture, pretežno školske i predškolske ekskurzije koje su obuhvatale obilazak „kulturno-istorijskog nasleđa i prirodnih dobara“ opštine Bečej. Misli se na razgledanje pravoslavne i katoličke crkve koje ne deluju reprezentativno, jer fasade vape za malterisanjem i krečenjem, a ne bi bilo zgodno da turisti padne na pamet da pogleda na sat, recimo, pravoslavne crkve – jer ne radi.

Nevidljivi rezultati

U izveštaju o radu Turističke organizacije u 2009. godini kao osnovni pokazatelj toga da se turizam razvija, navedeno je povećanje prihoda od boravišne takse od 31 posto, sa 675.600 na 887.240 dinara. Međutim, ne navodi se da li je i koliko je boravišnih taksi naplaćeno tokom proslave Dana grada, imajući u vidu da je ona trajala tri dana, odnosno skoro mesec dana računajući i sportska dešavanja i prateće manifestacije, kao ni to šta je Turistička organizacija radila u cilju promocije proslave Dana grada.
U izveštaju se pominje da je Turistička organizacija član ili je postala član raznih regionalnih i drugih asocijacija, organizacija i da se udružila sa drugim turističkim organizacijama u cilju promocije Bečeja kao destinacije za seoski, salašarski, banjski turizam i u cilju olakšavanja pristupa fondovima EU namenjenih za razvoj turizma. Međutim, ne navodi se s kim i kakve su poslovne saradnje ostvarene, niti koji su konkretni rezultati.
Sve u svemu, rad Turističke organizacije za većinu građana opštine nije primetan, a ni njeni nastupi na sajmovima nisu zapaženi u meri da bi o tome izveštavali elektronski mediji, kao što su bile zapažene promocije drugih opština, koje imaju koristi od dobro osmišljenih kampanja za promociju svog grada i turističke ponude.

Gradski trg sa spomenikom Slobode nije pominjan u programu obilaska, verovatno zbog svoje ružnoće i ruiniranosti, te je samo „nužno zlo“ na kojem se nalaze obe crkve. U program obilaska i predstavljanja kulturno-istorijskog nasleđa uvršteno je zdanje zadužbine baronice Jović, kao i kuća Bogdana Dunđerskog, a „preskočena“ je zgrada (vlasništvo Matice srpske) koja se nalazi između njih i veoma je „atraktivna“ sa zakrpama na nepostojećim prozorima i vratima, zatim zgrada Tehničke škole, pri tom se ne pominje spomenik kralju Petru I, i zgrada Gimnazije. Interesantno je da nije pomenuta zgrada Narodne biblioteke, u čiju su adaptaciju i renoviranje uloženi milioni i koja izgleda reprezentativno, a tako bi trebalo da izgledaju i ostala opštinska zdanja, pogotovo ako su pod zaštitom države. U program obilaska znamenitosti nisu uvrštena zdanja Gradskog pozorišta i Gradskog muzeja, a takvi objekti se u drugim gradovima nalaze u programu organizovanih turističkih poseta. Zatim na red dolazi reka Tisa i Šlajz. I tu zaista imamo mnogo toga da pokažemo. Međutim, do njih treba i doći, a najbolje bi bilo žmureći, da se ne bi videla nepokošena trava, razbijene svetiljke i uništene kante za smeće i klupe na tzv. šetalištu, ruglo od plaže… Prevodnica, koja je svojevremeno bila svetsko čudo, danas je zapuštena, oronula, okružena prirodnim lepotama, smećem, koje je reka nanela i korovom (ove nedelje je pokošena trava i uređena je površina oko samog Šlajza), ali, mora se priznati, i obeležena primetnom „turističkom signalizacijom“: tabla sa osnovnim podacima i informacijama. Svakako će neko od turista okrenuti glavu i na drugu stranu, gde ga čeka gomila šiblja koja skriva spomenik žrtvama fašizma i zgradu turbinskog postrojenja. Inače, „Sanacija zgrade turbinskog postrojenja stare brodske prevodnice Bečej“ i „Staza zdravlja na kanalu DTD“ su projekti Turističke organizacije koji su odobreni i prihvaćeni od, kako se navodi u izveštaju, „viših nivoa vlasti“. Za sanaciju zgrade turbinskog postrojenja odobreno je 3.502.422 dinara, (JVP „Vode Vojvodine“ 2.002.422 dinara, opština Bečej 700.000 dinara i TOB 800.000 dinara), a realizovane su dve od četiri faze projekta.

Saradnik za unapređenje turizma

Očigledno je da Turistička organizacija nije u stanju da odgovori izazovima razvoja turizma, pa od maja ove godine u opštini posluje i saradnik za unapređenje turizma Andrej Korenoj (nije u stalnom radnom odnosu).
Željno se čeka i njegov izveštaj o radu.

K.D.F.

Za „Stazu zdravlja na kanalu DTD“ odobreno je 1.049.133 dinara (JVP „Vode Vojvodine“ 599.133 dinara i opština Bečej 450.000 dinara). Oba projekta su „realizovana“ prošle godine uoči Svetske konferencije o kanalima u Srbiji kada su učesnici konferencije posetili i Bečej. Nije otvorena ni najavljena izložba slika koje su nastale na likovnoj koloniji „Tisa – reka koja spaja“ u zgradi turbinskog postrojenja, niti je išta od toga što je urađeno vidljivo.
Što se tiče Staze zdravlja, još uvek postoje četiri stola i klupe ispod, istina, malo nakrivljenih suncobrana od trske, a tokom ove nedelje je pokošena i trava.
Turistička atrakcija, dvorac Fantast je posebna priča.
Imajući u vidu „turističku ponudu“, nameće se pitanje da li će turističkim vodičima pasti na pamet da dovedu grupe turista u obilazak Bečeja.
Svakako, veći deo „prirodnih lepota“ i znamenitosti Bečeja nije u nadležnosti Turističke organizacije Bečej, ali su vrlo bitne za razvoj turizma, za privlačenje turista, naročito ako se ima u vidu da je na sajamskim nastupima Turistička organizacija najviše promovisala upravo pomenute objekte i komplekse, ali s obzirom na to da je Turistička organizacija „vlasništvo“ lokalne samouprave, u čijoj se nadležnosti nalaze kulturno-istorijsko nasleđe i prirodna dobra, potrebna je saradnja između njih.

LJ.M.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *