Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Štrajk prosvetnih radnika: Dogovor ili potpuna obustava rada

Štrajk prosvetnih radnika: Dogovor ili potpuna obustava radatrg_fontane

Nezadovoljni stanjem u obrazovanju i položajem zaposlenih u prosveti, predstavnici sindikata prosvetnih radnika su pre mesec dana najavili štrajk za 28. januar.

Pregovori između predstavnika sindikata, Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS), Sindikata radnika u prosveti Srbije, Granskog sindikata „Nezavisnost“, Sindikata obrazovanja Srbije i ministra prosvete počeli su prošle nedelje, ali nije postignut dogovor, te je jedan deo škola u Srbiji od ponedeljka stupio u štrajk upozorenja skraćenjem časova na 30 minuta.
Pregovori su nastavljeni ove nedelje, ali ukoliko ne bude postignut dogovor, totalna obustava rada u školama planirana je za danas 28. januar.
Sindikati traže od Vlade da se budžet za prosvetu poveća za 24,5 odsto, odnosno za oko 20 milijardi dinara, da bi zaposleni na najjednostavnijim poslovima dobili garantovani minimalac, i da bi odnos koeficijenata za složenije poslove bio jednak odnosu pre zamrzavanja plata. Pored toga zahtevaju i isplatu jubilarnih nagrada za prethodne dve godine, zatim sredstva za isplatu otpremnina radnicima koji su pre godinu dana otišli iz prosvete, kao i izmene uredbe o koeficijentima zaposlenih u prosveti.
U bečejskim osnovnim i srednjim školama ove nedelje nije bilo skraćenih časova i štrajka upozorenja prosvetnih radnika. Da li će škole u Bečeju danas (nakon zaključenja ovog broja Bečejskog mozaika) stupiti u štrajk, zavisi od toga da li će biti postignut dogovor između predstavnika sindikata i Vlade.
Ljiljana Repanović, predsednica sindikata (Sindikat prosvetnih radnika Vojvodine) u Osnovnoj školi „Šamu Mihalj“ izjavila je: „Ukoliko se ne dogovorimo sa gospodinom ministrom, 28. januara će biti totalna obustava rada u ovoj školi. Pregovori su u toku i od toga zavisi sve. Mi smo održali jedan sastanak u školi i odlučili smo da čekamo do 28. januara, do tada se nastava redovno odvija. U ponedeljak (24. januara) smo imali školski odbor i ja sam informisala članove školskog odbora o tome u čemu je problem, da ne misle da je to neki hir nastavnika ili nešto drugo. Nije samo povećanje plata u pitanju nego mnogo dublji i ozbiljniji problemi, čitava situacija u prosveti, između ostalog umrežavanje škola, fizički napadi na prosvetne radnike koji su sve više aktuelni, spominje se uvođenje pojma službenih lica, problem oko stručnih škola – koliko su stručne, dakle čitav sistem obrazovanja je naopak“.
Predsednik sindikata u Ekonomsko-trgovinskoj školi Branislav Hrnjak je rekao da će se u ovoj školi poštovati odluku glavnog odbora i glavnog štrajkačkog odbora. „U petak škola neće raditi, osim ako se u međuvremenu nađe kompromis ili postigne dogovor, i na osnovu onoga što saznamo od centrale sindikata tako ćemo se i ponašati. Praktično samo izvršavamo odluku glavnog odbora Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije. Ako se ništa ne dogodi, odluka od 12. januara našeg glavnog odbora je za nas obavezujuća, pa prema tome škola neće raditi, a rad će početi istog trenutka kada sindikat, odnosno Unija sindikata objavi da je postignut dogovor i da štrajk prestaje.“
Članovi sindikata „Nezavisnost“ u OŠ „Zdravko Gložanski“ su u ponedeljak održali sastanak na kojem su doneli odluku da se od utorka (25. januara) priključe štrajku, međutim, do toga nije došlo.
„Mi smo direktorici (Suzani Đukić) dostavili odluku republičkog odbora Granskog sindikata od 27. decembra 2010. godine i samo je obavestili da se priključujemo štrajku od utorka 25. januara, uz poštovanje minimuma procesa rada koji je predviđen zakonom. Odmah zatim smo od direktorice dobili usmeno obaveštenje, odnosno ona nam je izložila stav da će, ukoliko krenemo u štrajk, pokrenuti disciplinske postupke jer ona insistira na tome da smo bili u obavezi da njoj lično dostavimo odluku o stupanju u štrajk deset dana ranije. Pored toga, ona je tražila od nas i sastav štrajkačkog odbora, a mi ga nemamo, jer je to štrajkački odbor na nivou republike, oni pregovaraju sa ministrom i po zakonu ne postoji obaveza pregovaranja i donošenja odluke, u ovom slučaju, na nivou ustanove, to sve radi republički organ. Odmah nas je obavestila i o tome da po njoj minimum procesa rada podrazumeva i da sedimo u učionici 45 minuta, da nastavu izvodimo 30 minuta, a da ostalih 15 minuta sedimo u učionici, mada je i tu zakon vrlo konkretan. Ona je tražila od nas da joj sve to dostavimo pismeno i u slučaju da krenemo sa štrajkom 25. januara, kao što smo i najavili, odmah će pokrenuti disciplinske postupke, što automatski znači otkaz, jer njen stav je u stvari zakon za nas. Ona pokreće disciplinski postupak, ona tumači zakon, ona donosi rešenje o disciplinskom postupku, a onda radnicima ostaje da se sa tim bore na sudu. Posle njene pretnje ponovo smo održali sastanak i odlučili da ne ulazimo u njenu igru, nego da ispoštujemo njene zahteve. Obavestili smo o tome i republički sindikat, oni će preduzeti korake sa svoje strane, a mi nećemo rizikovati i želimo da zaštitimo radnike od neprijatnosti. Naša direktorica je jedna od retkih demokratskih direktora u školi koja je uspela da spreči radnike da štrajkuju metodama zastrašivanja i pretnji i verovatno će u budućnosti biti ponosna kada se bude hvalila ovakvim svojim činom“, rekla je Senka Kecman, predsednica sindikata „Nezavisnost“ u školi „Zdravko Gložanski“. Ona je još rekla da će na osnovu odluke o priključenju štrajku koju su predali direktorici, članovi ovog sindikata stupiti u štrajk od 3. februara ukoliko se do tada ne bude postigao dogovor između predstavnika sindikata i Vlade.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *