Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Struja skuplja od 1. avgusta: Računi veći od 250 do 1.000 dinara

Struja skuplja od 1. avgusta: Računi veći od 250 do 1.000 dinaratrg_fontane

Agencija za energetiku Republike Srbija (AERS) prošle nedelje donela je odluku o povećanju cene struje za 10,9 odsto od 1. avgusta na zahtev Elektroprivrede Srbije (EPS).

U EPS-u navode da je poskupljenje cene struje predloženo uzimajući u obzir ekonomsku situaciju u zemlji, ali da bi povećanje trebalo da iznosi oko 38 odsto imajući u vidu aktuelnu tržišnu nabavnu cenu, kao i to da je poslednje poskupljenje bilo 1. aprila 2011. godine, a da je od tada do danas inflacija bila 14 odsto.

Račune šalje „EPS snabdevanje“

U okviru Elektroprivrede Srbije od 1. jula počelo je sa radom Privredno društvo „EPS snabdevanje“, koje će svim potrošačima u Srbiji dostaviti račun za julsku potrošnju obračunatu po staroj ceni. Potrošači neće morati da dolaze u distribucije kako bi potpisivali nove ugovore, jer će sve biti obavljeno po automatizmu, računi će se i dalje plaćati na istim mestima, kao i eventualne reklamacije koje će se primati na šalterima distribucija. Takođe ostaje i pravo na popust od pet odsto na svaki mesečni račun za sve potrošače koji potrošenu struju plate na vreme.

Cena električne energije za domaćinstva će u proseku biti veća za 10,9 odsto, ali se odnos jeftine i skupe struje ne menja (tarifni sistem). Prema računici Agencije za energetiku, oni koji, recimo, troše od 300 do 1.000 kilovat sati, će zbog poskupljenja, imati račun veći za 250 do 700 dinara, dok građani koji se greju na struju (TA pećima) i troše od 1.600 do 2.000 kilovat sati, za zimski period će plaćati od 700 do 1.000 dinara više.
Bez obzira na to što nadležni smatraju da je ovo poskupljenje „samo“ 10,9 odsto, za mnoge građane će to biti i te kako veliki „strujni udar“ na kućni budžet.
O tome kakav je kvalitet struje koja se građanima isporučuje – zbog nejednakog napona mnogi električni aparati u domaćinstvima u Bečeju „klikću“, a to vremenom dovodi do kvara – niko ne vodi računa, niti obeštećuje građane.

Priredila LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *