Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Svečana akademija: „Slava herojima slobode“

Svečana akademija: „Slava herojima slobode“trg_fontane

Povodom 71. godišnjice oslobođenja Bečeja od fašizma u Drugom svetskom ratu 7. oktobra je upriličena svečana akademija u Gradskom pozorištu u organizaciji opštine Bečej, kojoj su pored predstavnika SUBNOR-a, lokalne vlasti, ustanova i organizacija prisustvovali i gosti iz Istrinskog okruga Moskovske oblasti Ruske Federacije.

Prisutne je pozdravio predsednik opštine Vuk Radojević, koji je istakao da aktuelna vlast od 2012. godine ponovo obeležava „sa dužnom pažnjom ovaj veliki datum za Bečej“.
„Da se ne zaboravi sve ono što je bilo i poštujući sve one koji su se borili protiv fašizma, koji su se žrtvovali i dali svoje živote da bismo živeli u slobodnom Bečeju, bila je jedina ideja 2012. godine kojom smo se rukovodili da ponovo počnemo da obeležavamo 8. oktobar. Mi smo se tada opredelili i da obeležavamo 1. avgust, koji je prethodno uspostavljen kao Dan grada Bečeja i ponosni smo na taj datum kada su izjednačena prava Mađara sa pravima Srba. To je Dan ravnopravnosti koji govori o tome da svi mi živimo u međusobnoj toleranciji i razumevanju. To je kvalitet i vrednost svih nas koji živimo na teritoriji opštine Bečej. Ponosni smo na oba datuma i oba datuma sa uzdignutim čelom treba da obeležavamo“, rekao je Radojević i podsetio prisutne na borbu za oslobođenje Bečeja.

„Svesni veličine žrtve naših predaka, svesni i bezgranične ljubavi koju su oni imali prema svom potomstvu, mi ćemo u svojim mislima nositi poštovanje prema onima koji su svojom krvlju upisali u naša srca ljubav prema slobodi i zato slava herojima slobode i živeo slobodni Bečej“, završio je svoj govor predsednik opštine.

Gošća iz Ruske Federacije Irina Borisovna Julinceva, zamenica šefa opštinske uprave Istrinskog okruga, čestitala je dan oslobođenja Bečeja i pobedu nad fašizmom uz poruku da narod koji ne pamti svoju prošlost neće imati ni budućnost. Ona je u ime ruskog grada Istre uručila gradu Bečeju poklon, ručno vezenu sliku kao simbol vere hrišćanskog naroda.
Prisutnima se obratio i Mihajlo Šević, jedan od učesnika u dešavanjima 8. oktobra 1944. godine i počasni građanin Bečeja, koji se prisetio na dane borbe za oslobođenje od fašističkog okupatora.

U okviru kulturno-umetničkog programa nastupili su Nataša Radosavljević, solistkinja i dirigentkinja Gradskog hora iz Bečeja i Boris Babik, član ansambla Opere Narodnog pozorišta u Beogradu, zatim je dramatizaciju poeme „Veliki drug“ Rastka Petrovića izveo Srđan Tomić, član Dramskog studija mladih Gradskog pozorišta, a folklornim igrama predstavili su se članovi ANIP „Đido“ i gosti iz kulturno-umetničkog društva iz grada Istre.

Po završetku akademije, u holu Gradskog pozorišta upriličena je modna revija novih narodnih nošnji folklornog ansambla „Đido“, koje su za kulturno-umetničko društvo volonterski izradile članice udruženja žena.

Lj.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *