Svetski kup u Duisburgu: Zlato i bronza za Marka Novakovića

Svetski kup u Duisburgu: Zlato i bronza za Marka Novakovićatrg_fontane

Na Svetskom kupu održanom od 22. do 24.maja u Nemačkoj, Marko Novaković i Nebojša Grujić su trijumfovali u finalu dvoseda na 200 metara u vremenu 31.669 sekundi.

Svetski šampioni i viceprvaci Evrope zlato u Duisburgu su osvojili pobedivši u finalu dvosed Nemačke Ronald Rauhe/Tom Libšer (31.750), čime su im se osvetili za poraz u finalu Prvenstva Evrope u Račicama kada su Nemci pobedili za 68 hiljaditih delova sekunde. Treće mesto na Svetskom kupu u Duisburgu zauzeli su Britanci Lijam Hit i Džonatan Skofild (32.131).

– Meni je trka bila odlična, Nebojša je zadao odličan ritam i dobro smo išli od samog početka. Na evropskom prvenstvu nismo imali sportske sreće, tamo mi je ispalo veslo i imali smo poteškoće. Ja sam se samo trudio da ne ispustim veslo na kraju trke i u suštini ovo je novi dan i nova trka. Srećni smo osvojenom medaljom i nastavljamo dalje. Svi su oni dobri kajakaši, ali se mi nećemo na ovome zaustaviti – rekao je Bečejac Marko Novaković.

Pored ovoga, na Svetskom kupu u Duisburgu Marko Novaković i Nebojša Grujić su sa Stefanom Vekićem i Markom Dragosavljevićem nastupili u četvorosedu na 200 metara i osvojili bronzanu medalju. Srpski četvorosed najkraću deonicu izvezao je u vremenu 30.636 sekundi. Zlato je pripalo posadi Kanade, Kokrejn, De Jong, Furnel, Morno (29.917), dok je srebro osvojila posada Italije, Rica, Kjerini, Čekini, Bertolini (30.553).
Srpski četverac do medalje je stigao i pored problema sa krmom zbog čega je čamac pred kraj trke skrenuo udesno.

-Sve je bilo dobro osim krme na čamcu s kojom smo imali neki problem i niko od nas ne zna šta se desilo. Još uvek sumiramo utiske u vezi sa tim, i ja verujem da bi ta trka bila dobijena da nismo imali taj problem i mislim da je to jedini faktor koji je presudio da osvojimo ovu bronzanu medalju. Daleko od toga da smo nezadovoljni, pogotovo jer je meni ovo prvi put da na nekom ovako velikom takmičenju osvojim više od jedne medalje, i drago mi je da ovo novo iskustvo mogu da podelim sa Nebojšom, ali i Markom i Stefanom – zadovoljan je Novaković koji se u Duisburgu okušao i u komentarisanju trka. Naime, komentator Međunarodne kajakaške federacije Met Lejton pozvao je Novakovića da mu bude stručni konsultant u prepodnevnim finalnim trkama.

– Mislim da je mnogo lepše kad se vesla. Ja inače ne pričam mnogo, a pogotovo što sam morao da govorim na engleskom. Potrudio sam se i nadam se da je bilo u redu onima koji su gledali i slušali – uz smeh je prokomentarisao Marko.

Pored ovih odličja za našu reprezentaciju Kristina Bedeč je osvojila još dve medalje na Svetskom kupu. U trci jednoseda na 5.000 metara u dramatičnoj završnici Kristina je osvojila srebrnu medalju u vremenu 21:50.330, što je bilo samo 76 stotinki sporije od pobednice, Lani Belčer iz Velike Britanije. Bronzanu medalju osvojila je, takođe, Britanka Luiza Soers (21:50.409), koja je u poslednjih 50 metara pokušala da se domogne drugog mesta, a u finalu trke jednoseda na 1.000 metara Kristina Bedeč je kroz cilj prošla treća u vremenu 4:04.281. Zlatnu medalju osvojila je Rumunka Florentina Kaminesku (04:03.381), dok je srebrna pripala Italijanki Irene Burgo (04:04.013).