Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Svetski dan hrane obeležen i u Bečeju: Festival „Zdravlje na tanjiru“

Svetski dan hrane obeležen i u Bečeju: Festival „Zdravlje na tanjiru“trg_fontane

Svetski dan hrane – 16. oktobar – obeležen je u Gradskom pozorištu. Nevladina organizacija „Zdravlje na tanjiru“ dan ranije je održala prvi istoimeni festival o hrani i izložbu likovnih radova dece iz osnovnih škola.

Od ideje da se na gradskom trgu deci podele jabuke – simbol zdravlja – koje simbolišu borbu protiv gladi, jednog od trenutno najvećih problema u svetu koji najviše pogađa decu, stiglo se do festivala „Zdravlje na tanjiru“ u okviru kog su uz muziku, pesmu i igru predstavljeni načini pravilne i zdrave ishrane, značaj fizičkih aktivnosti u razvoju dece, o čemu je u stihovima govorila Željka Šoš, nutricionista iz Bečeja i inicijatorka manifestacije. Na festivalu su promovisane i ljudske vrednosti kao što su humanost, dobrota, ljubav, iskrenost, prijateljstvo, koje su na najbolji način, osim dece iz bečejskih osnovnih škola, hora Muzičke škole „Petar Konjović“, predškolske ustanove „Mladost“ iz Bačke Palanke, KUD-a „Đido“, pokazali gosti iz Novog Sada, članovi inkluzivnog mešovitog hora „Ison“.
Hor „Ison“ je osnovan 2004. godine i okuplja decu i odrasle sa smetnjama u razvoju iz ŠOSO „Milan Petrović“, nastavnike i profesore iz ove škole, ali i učenike i profesore iz drugih škola, roditelje dece i druge ljude dobre volje koji žele da doprinesu radu hora pod vođstvom Miodraga Miše Blizanca. Na repertoaru hora „Ison“ su brojne etno, duhovne, ali i zabavne numere, od kojih su izvedene pesme „Zaboravljeni“ i „Duboko u meni“. Te pesme su otvorile srce tri stotine posetilaca festivala i izazvale najčistije emocije.
Hor „Ison“ danas ima pedeset stalnih članova, a nakon svakog nastupa dobija bar jednog, makar pridruženog člana, jer muziko-terapija dece sa smetnjama u razvoju, koja pored toga što pozitivno deluje na njih, pokazuje da je u horskom pevanju svaki pojedinac jednako važan, da se zajedničkim radom mogu svladati prepreke, a time podstiče i pozitivne stavove okoline prema osobama koje su drugačije, ali i njihovo prihvatanje.
U holu Gradskog pozorišta priređena je i izložba likovnih radova dece iz osnovnih škola o zdravoj ishrani, autorima najboljih radova su dodeljene nagrade, a svim učesnicima zahvalnice i „zdrave“ jabuke, ali i drugi zdravi prehrambeni proizvodi donatora koji su podržali ovaj festival.
Prvi festival „Zdravlje na tanjiru“ organizovan je u saradnji i uz podršku Društva za borbu protiv šećerne bolesti opštine Bečej, čiji je jedan od osnovnih ciljeva da predupredi ovu bolest, pre svega edukacijom dece i mladih o zdravim stilovima života.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *