Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Szabványosított elsősegély, vagy… – Büntetés – vagy mégsem?

Szabványosított elsősegély, vagy… – Büntetés – vagy mégsem?trg_fontane

Hamarosan (szeptember 19-én) lejár az egy éves türelmi idő és a rendőrség büntetni fog (3000 dinár a büntetés), ha az autóban nincs új elsősegély-csomag. Vagy mégsem?
Ebben az érdekes országban minden megtörténhet és mindennek az ellenkezője is. Vagyis, nem olyan biztos, hogy szeptember 19-től büntetni kezdenek – Dragan Jovanović, az infrastruktúrával foglalkozó miniszter segédje ugyanis azt nyilatkozta, hogy az első két hónapban a rendőrök csupán figyelmeztetni fognak. Vagyis a határidő igazából nem szeptember 19. lesz, hanem november 19.?

Azt mindenesetre nem árt tudni, hogy az SRPS Z.B2.001 szabványnak megfelelő csomagok (B-típus) 2400-3500 dinárba kerülnek (a motorosok az A-típusért 200 dinárral kevesebbet fizetnek, mert azokban a csomagokban kevesebb kellék van). Állítólag van 1700 dinárért is. Ez a két-háromszorosa a németországi árnak, de ez van, ezt kell szeretni. Miért is? Azért, mondják az állami illetékesek, mert ők az árba nem szólhatnak bele, azt a piac határozza meg. És ki határozta meg a „szabványt”?
Az illetékes állami Ügynökség a Karan Ko, a Galenika, az MBS Tehno, a Mediteks, a TOSAMA, az Evropa lek és az Altios termékeit engedélyezte, persze azokat, amelyeken ott van a SRPS Z.B2.001 jelzés. Teszem azt, valaki Németországban vásárol csomagot, akkor azt elfogadják, mert EU-s? Nem hiszem, mert nincs rányomtatva az SRPS Z.B2.001… Átverésszagú?
Mi van eme szabványosított csomagokban? Kötszer, biztosítótűk, olló, pléd, egyszer használható PVC-kesztyű, mesterséges lélegeztetéshez fólia, meg használati utasítás… És ez tényleg ennyibe kerül? A piac, ugye, meg a törvényszerűségek…
Azám, a csomagnak van használati ideje is. Ha letelik bármely rész használati ideje, akkor új csomagot kell venni. Úgy, ötévente, vagy korábban. Majd kukkantsunk bele, hogy mi mikor jár le.
Nekem a használati utasítás kötelezővé tétele is tetszik. Utazik X és szerencsétlenséget lát. Lefékez, kiszáll, türelemre kéri a sérült Y-t és tanulmányozni kezdi az utasítást, majd elsősegélyben részesít. Ne értsenek félre, jó az, ha van, aki segít, főleg akkor, ha tud is segíteni, de nem hiszem, hogy azt a helyszínen olyan jól el lehet sajátítani. Na jó, mondjuk, nem árt mindenesetre olvasgatni, gyakorolni a hivatalos cirill betűket, ha eddig nem sajátítottuk el azokat, felkészülni, neadjisten stb.
Dr. Milan Vujanić, a belgrádi közlekedési kar biztonsági katedrájának főnöke viszont attól tart, hogy a szabályzat pontatlansága miatt megeshet, hogy az intézkedő közlekedési rendőr „nem ismeri el” a már kibontott és részben használt készletet. Értsd: az elhasznált kötszert például nem lehet másikkal helyettesíteni, hanem teljesen új egész készletet kell majd vásárolni.
Ha ez tényleg így lesz, akkor olyan abszurd szituációk is adódhatnak, hogy a vérző ember menekül az őt menteni akarótól – a „sokba fog ez még nekem kerülni” elvvel összhangban.
De mit mond erről a Minisztérium, az infrastrukturális? Élén a Főutász Mrkonjićtyal…
A már említett Dragan Jovanović azt mondja, hogy igenis lehet majd „utánatölteni”, de ez az ígéret, állítás e cikk írásáig nem jelent meg ennél hivatalosabb formában. Remélem, 19-éig ez is megtörténik. Hiába, a Minisztérium sem gondolhat mindent végig időben…
Az is egy érdekes olvasat, hogy lehet utánatölteni, de csakis olyan kötszerrel stb., ami megfelel a szabványoknak. Na, uccu neki, határozzuk meg, hogy melyik gyártók kötszerei, ziherejsztűi elégítik ki igényes Minisztériumunk sztenderdjeit.
Értem én, hogy az embereket néha rá kell kényszeríteni arra, hogy felelősségteljese(bbe)n viszonyuljanak másokhoz, de önmagukhoz is. Eddig is kellett elsősegélykészlet az autóba, és nem is hőzöngött emiatt senki. Inkább legyen, mint sem. A túl nagy szabványosítás azonban gyanús. Különösen azután, miután új rendszámtáblákat (mert megyünk az Unióba!), új útlevelet, személyit, jogosítványt, gumiabroncsokat… kényszerítettek ránk, felemelték a regisztráció költségeit… Adó ez mind a javából, hiszen meg kell venni, le kell cserélni stb. Az autó luxus, üzeni az állam – és tényleg azzá tette.
A mi „szabadversenyes kapitalizmusunkban” az is normálisnak számít, hogy az üzemanyag-drágulást a világpiaci ár növekedésével szokás indokolni, ám amikor a világpiacon csökken az üzemanyag ára, mint ahogyan a napokban is, akkor nálunk nem csökken.

M.A.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *