Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Tužna priča o bečejskim igralištima: Razbijeno, ružno, nebezbedno

Tužna priča o bečejskim igralištima: Razbijeno, ružno, nebezbednotrg_fontane

Igrališta za decu u Bečeju su u veoma lošem stanju. Na nekima, kao u Picoderu na obali kanala kod mosta, sprave su dotrajale i predstavljaju potencijalnu opasnost. Recimo, merdevine kojim se penje na tobogan drži bukvalno jedan šraf, da ne govorimo o oštećenim ljuljaškama ili o njihovom mestu, jer su ukradene.

Situacija nije bolja ni na ostalim igralištima u Bečeju. Na svakom se deca mogu povrediti, a ni trava na njima nije pokošena, kao što je to slučaj na onom u kamp naselju gde odraslom čoveku trava doseže do kolena.
Lokalna samouprava se godinama unazad ne brine adekvatno o igralištima, a trpe najmlađi stanovnici Bečeja. Za eventualne povrede dece na igralištima bi po logici stvari bila odgovorna upravo opština, jer su igrališta na javnom prostoru.
O rekonstrukciji igrališta govorilo se godinama, međutim, malo toga je urađeno, a održavanje i, eventualno, čuvanje sprava su nepoznati pojmovi, mada su ranijih godina iz lokalne samouprave stizala obećanja da će se obezbeđenjem igrališta baviti opštinsko preduzeće Link FTO.
Prema podacima iz JP Direkcija za izgradnju, u poslednjih godinu dana rađene su popravke na nekoliko dečjih igrališta (3 ili 5) iz donacija, ali u ovogodišnjem programu rada Direkcije nisu predviđena nikakva ulaganja u toj oblasti. Zasad nije jasno ni to u čijoj su nadležnosti igrališta – Komunalca ili Direkcije.

Čudna akcija

O dečjim igralištima se poslednji put govorilo 2011. godine, kada su trebala biti nabavljena nova. O tome šta i za koliko novca će biti postavljeno, govorio je tadašnji član Opštinskog veća Ištvan Ačai. On je rekao da je za kupovinu mobilijara za dečja igrališta i pet montažnih sanitarnih čvorova opština obezbedila 1,8 miliona dinara, a da će pripremu terena za igrališta uraditi „Termo-stan“, a izvođači radova na postavljanju sprava i sanitarnih čvorova će biti firme „Europlast“ i „Eurocoop“.
Kasnije se ispostavilo da su dečja igrališta i toaleti 2011. godine koštali mnogo više od 1,8 miliona dinara.
U proleće 2011. godine opština je raspisala javnu nabavku male vrednosti za izgradnju 13 dečjih igrališta. Posao je u martu 2011. godine dobio Tibor Guljaš PR, SZR „Europlast“. Vrednost radova je bila 2,99 miliona dinara. Ta radnja je registrovana neposredno pre javne nabavke, 9. februara 2011. godine.
Potom je, takođe u martu 2011. godine, urađena javna nabavka za izgradnju četiri dečja igrališta i pet montažnih toaleta. Posao je za 2,27 miliona dinara dobio SZR „Eurocoop“ Orlando Guljaš PR.
S obzirom na to da se radilo o nabavci iste stvari (dečja igrališta), bilo bi logično da je urađena jedna javna nabavka velike vrednosti umesto dve javne nabavke male vrednosti.
Lokalna samouprava je 2012. godine nastavila nabavku dečjih igrališta i sportskih terena. U planu javnih nabavki bilo je reči o 10 igrališta, a u ponudi ponuđača za betoniranje terena igrališta 9.
U postupku javne nabavke male vrednosti 2. marta 2012. godine izabrana je Stanislava Mešter PR, SZR „Eurovar“ iz Bačkog Petrovog Sela za nabavku dečjih igrališta i skejt parka. Ugovorena vrednost posla (s PDV-om) je bila 2.750.000 dinara (prva partija, igrališta) i 460.000 dinara (druga partija, skejt park).
Skejt park je napravljen 2012. godine, međutim, do danas nije postavljen. Trenutno se nalazi u dvorištu DTV Partizan u zapuštenom stanju. Službenik za javne nabavke lokalne samouprave je sredinom 2013. godine na zahtev novinara Bečejskog mozaika pisanim putem saopštio da je skejt park „izrađen u roku i nalazi se kod ponuđača, kako još ne postoji lokacija za njegovo postavljanje“. Redakciji Bečejskog mozaika je saopšteno i da je cena iz ugovora u potpunosti plaćena izvođaču (firma „Eurovar“): 21. marta 2012. godine 138.000 dinara, 27. aprila 2012. godine 161.000 dinara i 25. decembra 2012. godine 161.000 dinara.
„Eurocoop“ Orlando Guljaš PR u toku 2012. godine dobio je posao nabavke i montaže teretane na otvorenom. Ugovor su, nakon završenog postupka javne nabavke male vrednosti, 10. aprila 2012. godine potpisali ovlašćeno lice za „Eurocoop“ Tibor Guljaš i predsednik opštine Peter Knezi.
Prethodno, o postupku javne nabavke male vrednosti nadležni u opštini obavestili su tri potencijalna ponuđača, kako pravila nalažu. Međutim, indikativno je da su ponuđači bili sledeći: SZR „Europlast“, SZR „Eurocoop“ (obe radnje u vlasništvu porodice Guljaš) i SZR „Eurovar“ (radnja je sarađivala, po priznanju preduzetnice na čije ime se vodila, sa Guljašem). Ponudu je dostavila samo jedna od pozvanih radnji – „Eurocoop“.
Za postavljanje otvorene teretane koja u sastavu ima 7 sprava i jedno pomagalo, uključujući i pripremu terena i betoniranje, „Eurocoopu“ je plaćeno 1.715.000 dinara. Doduše, za izradu postolja (betonska ploča) za otvorenu teretanu angažovana je bečejska firma „Termo-stan“ d.o.o. u aprilu 2012. godine. U ponudi sa tehničkim specifikacijama za javnu nabavku građevinskih radova, u okviru kojih je bila i izrada postolja, „Termo-stan“ je naveo da izrada postolja za otvorenu teretanu košta 32.000 dinara (bez PDV-a).
Na šetalištu kraj reke Tise u Bečeju krajem maja 2016. godine, nešto više od četiri godine nakon postavljanja otvorene teretane, nema ispravnih sprava za vežbanje.
Ukoliko je za 1.715.000 dinara kupljeno 7 sprava i jedno pomagalo, neka bude ukupno 8 sprava, cena jedne sprave je 214.375 dinara, to jest oko 1.950 evra. Inače, novinar Bečejskog mozaika u razgovoru sa Tiborom Guljašem 2011. godine dobio je podatak da ukoliko želi da kupi jednu spravu, cena bi bila 950 evra.
Finansijski epilog priče o igralištima, skejt parku i otvorenoj teretani je da su „Eurovar“, „Europlast“ i „Eurocoop“ 2011. i 2012. godine od lokalne samouprave Bečeja dobile poslove vredne oko 8 miliona dinara, to jest nešto manje od 80.000 evra.

Igrališta iz sna

Bečejska deca mogu samo da sanjaju o modernim i bezbednim igralištima, uprkos tome što na igralištima najveća pažnja mora da bude posvećena bezbednoj i sigurnoj igri dece. Da bi se to postiglo, trebalo bi da podovi na igralištima budu od gume, a poželjno je i da se rekviziti (gde god je moguće) prave od mekog drveta i da budu obli – kako deca ne bi mogla da se povrede.
Jedan od ciljeva treba da bude i razvoj motorike na igralištima, te se prave klackalice, zidovi za penjanje, mreže, skakaonice itd, međutim, bečejska deca i o tim stvarima mogu samo da sanjaju.

Toaleti

Što se tiče montažnih toaleta koje je lokalna samouprava kupila kada je nabavljala i dečja igrališta, oni 2011. godine nisu postavljeni, a po novinarskim saznanjima iz 2011. godine, nalazili su se u JP Komunalac. Informacije su 2016. godine donekle drugačije. Prema podacima iz Komunalca, dva montažna toaleta su postavljena u parku prirode na Bisernom ostrvu, jedan je u azilu za pse, a dva toaleta i dalje se nalaze neiskorišćena na parkingu Komunalca. Na igralištima danas nema nijednog montažnog toaleta.

Firme za istu stvar

Interesantno je pratiti hronologiju rada i prekida rada samostalnih zanatskih radnji „Eurovar“, „Europlast“ i „Eurocoop“ na internet stranici Agencije za privredne registre.
„Eurovar“ Stanislave Mešter (Bačko Petrovo Selo) počeo je da obavlja delatnost 20. maja 2011. godine. „Eurovar“ je Agenciji za privredne registre prijavio privremeni prekid (delatnosti) 6. jula 2012. godine, nedugo nakon okončane javne nabavke za dečja igrališta i skejt park, na kojoj je pobedio. Datum prestanka delatnosti te radnje je 17. april 2013. godine.
„Eurocoop“ Orlanda Guljaša registrovan je 15. septembra 2007. godine, privremeni prekid delatnosti zabeležen je 1. avgusta 2012. godine. „Eurocoop“, koji je bio registrovan za rušenje objekata, 19. novembra 2013. godine brisan je iz registra Agencije za privredne registre.
„Europlast“ Tibora Guljaša registrovan je 9. februara 2011. godine, privremeni prekid delatnosti je upisan 1. avgusta 2012. godine, a brisan je iz registra 22. oktobra 2012. godine.
Prema podacima sa sajta Agencije za privredne registre „Europlast“ (Tibor Guljaš) i „Eurocoop“ (Orlando Guljaš) su se nalazili na istoj adresi, u ulici Servo Mihalja broj 9 u Bečeju.

Brojno stanje

Na teritoriji opštine Bečej trebalo bi da ima ukupno 30 igrališta na javnim površinama: 6 u I Mesnoj zajednici, 4 u II Mesnoj zajednici, 2 u III Mesnoj zajednici, 8 u Bačkom Gradištu, 1 u Poljanicama, 3 u Radičeviću, 2 u Mileševu, 1 u Drljanu i 3 u Bačkom Petrovom Selu.

Kristina Demeter Filipčev

(Izvor podataka: tematska publikacija Bečejskog mozaika „Kuda putuje novac iz kožne torbe“)

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *